Farklı Mutfak Bitkileri Nasıl Ekilir

Evinizde taze aromatik bitkiler olmasını ister misiniz? Kendi hobi bahçenizi oluşturmak düşündüğünüzden daha kolaydır! Bu yazımızda, farklı mutfak bitkilerini nasıl dikebileceğinizi keşfedebilirsiniz.
Farklı Mutfak Bitkileri Nasıl Ekilir

Tarafından yazılmıştır Antonella Grandinetti

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Kendiniz için mutfak bitkileri yetiştirmek çok faydalı ve tedavi edici olabilir. Ayrıca tariflerinize farklı bir lezzet katmak için bunları kullanabilirsiniz. Aşağıda, çok fazla yer kaplamayan küçük bir bahçeyi nasıl yaratabileceğinizi adım adım açıklayacağız.

Evde Mutfak Bitkileri Nasıl Yetiştirilir

Aromatik bitkiler, mutfaktaki kullanımlarının ötesinde büyük bir dekoratif değere sahip olabilir. Birçoğu çok güzeldir ve hatta evinize ilginç bir aroma katabilirler. Bunları nasıl ekeceğinizi bilmek ister misiniz?

Aromatik bir bitki bahçesi yaratmak, hayal ediyor olabileceğiniz kadar karmaşık değildir. Gerçek bir başarı elde etmek için yapmanız gereken tek şey bazı varyasyonlara dikkat etmektir.

Bir Ev Bahçesinin Dayanakları

Aşağıda, işe koyulmadan ve ekim yapmaya başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken altı şeyi keşfedeceksiniz. Bunları göz önünde bulundurun çünkü aksi takdirde bitkileriniz doğru şekilde gelişmez!

1. İdeal Yeri Seçin

Bir evin bahçesinde dikilmiş bazı bitkiler.
Bahçenizi yaratacağınız alanı seçin. Seçiminiz her bitkinin ihtiyacına bağlı olmak üzere önemli olacaktır.

Her bitkinin kendi ışık, drenaj ve alan ihtiyaçları vardır. Ancak genel anlamda mutfak bitkilerinin büyümek için çok fazla ışığa ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle bitkilerinizi bahçenize ya da balkonunuza, ya da iç mekanda yetiştirmeyi planlıyorsanız bir pencerenin yanına yerleştirmenizi öneririz.

2. Uygun Drenajları Olduğundan Emin Olun

Hepimiz bitkilerin büyümek için suya ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Ancak çok fazla su aromatik bitkilere zarar verebilir.

Bir ipucu ister misiniz? Dikim yapmadan önce, her bir saksının dibinde uygun drenajı sağlayan delikler olduğundan emin olun.

3. Her Bitki İçin Mükemmel Saksı

Duvara asılmış saksılardaki mutfak bitkileri.
Aromatik bitkileri dikey bahçelere, asma saksılara ya da normal saksılara ekebilirsiniz.

Alanın önemini küçümsememelisiniz. Her bitkinin düzgün büyümesi için en az bir litrelik bir saksıya ihtiyacı vardır. Tohum zarfı üzerindeki talimatları okuyarak bitkilerin ihtiyaç duydukları toprak miktarını öğrenebilirsiniz.

Her bitkiyi bir saksıya yerleştirmek için yeterli alanınız yoksa, asma saksıları ya da dikey bahçeleri tercih etmenizi öneririz.

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin: Cam Şişelerle Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır

4. Mutfak Bitkileri Türleri

Bitkileri dikmek söz konusu olduğunda, seçtiğiniz çeşitlerin yıllık mı, iki yıllık mı yoksa çok yıllık mı olduğunu bilmeniz önemlidir. Bunun nedeni, her bitkinin farklı bakım gerektirmesidir:

 • Lavanta ya da kekik gibi çok yıllık bitkiler çok büyür. Bu nedenle, genellikle daha büyük saksılara ya da doğrudan toprağa aktarılmaları gerekir.
 • Maydanoz gibi iki yıllık bitkiler iki yıl yaşarlar. İkinci yıl genellikle çiçek açar ve tohumlanır, ve sonra da ölürler.
 • Fesleğen gibi yıllık bitkiler sadece bir sezon yaşarlar.

5. Tohumlar Mı Bitkiler Mi?

Tuvalet kağıdı rulolarına dikilmiş bitkiler.
Tohumlardan fide yetiştirmek çok ödüllendirici olabilir.

Mutfak bitkileri satın almak işinizi çok azaltır. Ancak daha pahalıdır. Bu bakımdan tohumdan bitki yetiştirmek, size bitkileri yayma ve bir saksıdaki tüm alandan yararlanma, bir alçak ve bir yüksek bitkiyi birlikte ekme imkanı verir. Seçim sizindir.

Hatta her iki taktiği birleştirmeyi bile seçebilirsiniz. Yani işlevsel bir bahçe yapmak için tohum ekebilir ve bir bitki satın alabilirsiniz!

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: 7 Tehlikeli Bitki: Bunları Evde Bulundurmamalısınız

6. Sulama İhtiyaçları

Eğer bitkileri saksılara göre gruplayacaksanız, bunların sulama ihtiyaçlarını bilmek çok önemlidir. Örneğin biberiye çok fazla suya ihtiyaç duymazken nane bu konuda oldukça talepkardır. Bu iki çeşidi birlikte ekerseniz, içlerinden birinin öleceği kesin.

Eviniz İçin En İyi Mutfak Bitkileri

Üç farklı aromatik bitki saksısı.
Evde kendi aromatik bitkilerinizi yetiştirin.

Artık kendi ev bahçenizi oluşturmanın temellerini bildiğinize göre, yetiştireceğiniz mutfak bitkilerini seçme zamanı geldi!

Bu sadece zevklerinize değil, aynı zamanda onlara sağlayabileceğiniz bakıma da bağlıdır. İşte yeni başlayanlar için çok kolay seçeneklerden bazıları:

 • Fesleğen. Bu, ilkbaharın başlarında ekilen ve fideleri büyüyüp birkaç yaprağı olduğunda ekilen yıllık bir bitkidir. 38 cm yüksekliğe kadar ulaşabilir.
 • Maydanoz iki yıllıktır. Filizlenmesi altı hafta sürdüğü için sabırlı olmalısınspız. Aktarılmayı iyi desteklemediği için ekimi yaparken bitkiyi direkt olarak saksısına koymalısınız. 28 cm yüksekliğe kadar ulaşabilir.
 • Roka. Bu bitki ilkbaharın erken dönemlerinde ekilir ve sonbaharın sonlarına kadar yaşar.
 • Biberiye. Bu çok yıllık bitki ilkbaharda ekilir. 90 cm yüksekliğe kadar ulaşabildiğinden, çok geniş bir yere dikmelisiniz.
 • Kekik. Bu bitki aktarılabilir ve genellikle yaklaşık beş yıl yaşar.
 • Tarhun. Bu bitki 78 cm yüksekliğe kadar ulaşır. İlginç olan şey, kesimler yapılarak çoğaltılabilmesidir.
 • Frenk soğanı. Tohum ya da filizlenmiş bir soğan ekebilirsiniz. Bakımı çok kolaydır ve çok yıllıktır, yani yıl boyunca Frenk soğanı yiyebilirsiniz!
 • Dereotu. Çabuk filizlenir, bu yüzden çocuklarla dikmenizi tavsiye ederiz. Hem tohumlarını hem de yapraklarını kullanabilirsiniz.

Kendinize evde küçük bir mutfak bitkileri bahçesi yapmaya karar verdiniz mi? Tüm yemeklerinize lezzet katmasının yanı sıra çocuklarınız için iyi bir eğlence ve sizin rahatlamanız için de iyi bir yardımcı olabilir. Bugün başlayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ruiz, C. H. (2007). El rol de la casa-huerto familiar en la sostenibilidad urbana. Scripta Nova: Revista Electrónica de Geografía y Ciencias Sociales.
 • Hortalizas, V. Y., Escolar, H., Hortalizas, V. Y., & Escolar, H. (2015). Tipos de suelo. Tipos de Suelo.
 • Briseño Ruíz, S. E., García, M. A., & Espinoza, J. A. V. (2002). El cultivo de albahaca. Centro de Investigaciones Biológicas Del Noroeste.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.