Cam Şişelerle Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır

Bahçe düzenlemesi için orijinal dekorasyonlar yaratmak istiyorsanız geri dönüşümlü cam şişeleri değerlendirebilirsiniz. Böylece çevre kirliliğini önlemeye katkıda bulunmuş da olursunuz.
Cam Şişelerle Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır

Tarafından yazılmıştır Paula Heidemeyer

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Süpermarketlerden alınan reçel, turşu, meyve suyu ya da şarap gibi birçok ürün tüketildikten sonra geriye cam kavanozlar ya da şişeler kalır ve bu şişeler daha sonra kullanılmak üzere saklanır. Bu yazıda, el işlerine meraklı insanlar için cam şişelerle bahçe düzenlemesi yapımını anlatmak istiyoruz.

Evinizde farkında olmadan biriktirdiğiniz çeşitli boy ve ebatlardaki cam şişeleri, özellikle şarap şişelerini, kullanarak yapabileceğiniz  yenilikçi ve ilgi çekici bahçe düzenlemesi seçeneklerinden bahsedeceğiz. Bu dekoratif ögeleri bahçenizi bölgelere ayırmak ya da bir şeyler inşa etmek için kullanabilirsiniz.

Bir bahçeniz olmasa da bu fikirleri bir kenara yazın. İleride aile üyelerinize ya da arkadaşlarınıza bahçelerinde kullanabilecekleri hediyeler hazırlayabilirsiniz.

Cam Şişelerle Bahçe Düzenlemesi

Geri dönüşümün en harika yanlarından biri de kullanılmayan eşyalardan çeşitli kullanışlı ürünler yaratabilmektir. Bu, onlara ikinci bir hayat şansı vermek gibidir. Ayrıca çevreyi ve cüzdanınızı korumak için de muhteşem bir yoldur.

Eğlenceli projemize biraz daha yakından bakalım!

Şarap Şişesinden Saksı Yapımı

Şarap şişesiyle bahçe düzenlemesi

Orijinal fikirlerin ilki, şarap şişelerini kullanarak saksı yapmaktır. Bu saksılar bolca toprak gerektiren bitkiler için değil, mutfakta kullandığınız nane, maydanoz ya da kişniş gibi bitkiler için daha uygundur.

 • Şişeleri sularının süzülmesi için ters çevirip bir süre bekletin. Ardından bitkilerinizi şişeye yerleştirebilirsiniz.
 • Alternatif olarak, şişeleri yan çevirip bir tarafını açarak içine çeşitli bitkiler dikebilirsiniz. Böylece hem hoş görünümlü hem de kullanışlı saksılar elde edersiniz.

Bahçe Çiti Yapımı

Cam şişeleri üst üste dizerek bahçenizi bölgelere ayırabilir ya da bahçe kenarlarına çit yapabilirsiniz. Bu renkli görseli yaratmak oldukça kolaydır.

Bu çiti aynı zamanda narin bitkilerinizi korumak için de yapabilirsiniz. Bu şekilde yanlışlıkla ezilmelerini engellemiş olursunuz.

 1. Öncelikle, ilk sıraya dizeceğiniz şişeleri ısıtarak başlayın.
 2. Ardından, nizami bir şekilde diğer sıraları da dizin. Sonradan dağılmalarını önlemek için tüm sıraları düzgün ve sıkı bir biçimde yerleştirdiğinizden emin olun.
 3. Bu düzenlemeyi yapabilmek için çok sayıda şişeye ihtiyacınız olacağından, işlemi tamamlayabilmek için önce elinizde yeterli miktarda şişe olduğundan emin olun.

Lamba Yapımı

Cam şişelerle yapılan en klasik dekorasyon ögesi şüphesiz lambadır. Cam şeffaf bir madde olduğundan ışığı olduğu gibi geçirir. Bu yüzden, şişenin içine ufak bir ateş ya da yapay ışık koyduğunuzda sonuç gerçekten mükemmel olur.

Lamba veya şamdan yapabilmeniz için cam şişeleri oldukça dikkatli ve düzgün bir şekilde kesmeniz gerekir. Şişeleri kırmamaya ve kendinize zarar vermemeye özen göstermelisiniz.

İhtiyacınız olan materyaller

 • Geri dönüştürülebilir cam şişeler
 • Matkap
 • Ampul
 • Kablo ve priz
 • Abajur şapkası
 • İzolasyon bandı

Cam şişeden lamba yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Şişenin içini ve dışını iyice temizleyin.
 • Şişenin üzerinde yer alan etiketi çıkartıp çıkartmayacağınıza karar verin. Bazı etiketler lambanıza çok daha nostaljik bir görünüm katabilir.
 • Şişenin tabanına yakın bir noktaya matkap yardımıyla bir delik açın.
 • Kabloyu delikten geçirin ve bant yardımıyla ampul tutacağına bağlayın.
 • Ardından ampulü takın ve abajur şapkasını şişenin başına geçirin.

Yarattığınız lambayı bahçenizde ya da evinizin herhangi bir köşesinde kullanabilirsiniz. Her halükarda muhteşem ve orijinal bir görünüm katacaktır.

Teraryum Yapımı

Cam şişelerle bahçe düzenlemesi

Teraryum yapmak oldukça kolaydır ve görüntüsü harikadır. Tek yapmanız gereken cam şişeyi almak ve içine taş, kum, deniz kabukları veya küçük bitkiler yerleştirebilecek şekilde biçimlendirmektir.

Teraryum yapımında cam şişe haricinde başka materyaller de kullanabilirsiniz. Balık fanusları ya da büyük bidonlar bu materyallere örnek verilebilir.

Hazırladığınız teraryumu bahçenizde sergileyebilirsiniz, harika bir görsel oluşturacaktır.

Şarap Şişesiyle Şamdan Yapımı

Son olarak, şarap şişelerini kullanarak şamdan yapabilmeniz de mümkündür. Bahçenize bohem bir dokunuş getirecek bu dekoratif ögeyi çok ufak bir bütçeyle, oldukça basit bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

 1. Bir mumu yakın ve şarap şişesinin ağzına birkaç damla damlatın.
 2. Ardından, kullandığınız mumu şişenin ağzına geçirin ve kuruyup sertleşmesini bekleyin.
 3. Şamdanınız hazır!

Gördüğünüz gibi, evde kullanmadığınız cam şişelerle orijinal bahçe düzenlemeleri yapabilirsiniz. Bir daha ki sefere onları çöpe atmak yerine yaratıcılığınızı kullanmayı unutmayın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.