Bitki Dekorasyonu ile Evinizi Canlandırmak için 10 Öneri

Bitkiler, doğal bir dokunuş ile temiz, sağlıklı ve hoş bir ortam yaratmak için evinizin dekorasyonunda ideal birer seçimdir.
Bitki Dekorasyonu ile Evinizi Canlandırmak için 10 Öneri

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Bitkiler ile dekorasyon yapmak, büyük bir bahçeniz olmasa bile mümkündür. Herhangi bir küçük alan içerisinde bir yeşil alan oluşturmak yeterli olur.

Bunu yapmak için, hayal gücünüzün peşinden gitmeli ve yaşam alanına biraz yeşil, biraz renkli ve biraz temiz bir hava katabileceksiniz.

anne kız bitki ekmece

İster küçük ister büyük yapraklı ya da yapraksız bitkiler olsun, evinizi bu güzel canlılar ile paylaşmaya değer.

Bitkiler ile dekorasyon yapmanın bazı avantajları şu şekildedir:

  • Çevreye oksijen sağlarlar. Odanızda bir bitki olmasının size bir zararı yoktur. Bitkilerin gece fotosentez yapmadığı doğru olsa da, gün içerisinde ortaya çıkardıkları oksijen miktarı çok faydalıdır.
  • Bitkiler soluduğumuz havanın kalitesi arttırır. Evdeki bitkiler çevreyi temizler ve canlandırır. Zehirleri gazları alıp, havadaki nem oranını arttırır. Ayrıca, yazın bir odanın soğumasını ve kışın da ısınmasını sağlarlar.
  • Bitkiler gürültüyü azaltır. Dışarıdan gelen sesleri uzaklaştırmadan bir duvar gibi hareket ederler.
  • İş ve akademik performansınızı arttırırlar. Uyumlu ve rahatlatıcı etkileri sayesinde, yaratıcılığınız ve üretkenliğiniz arttığı için, belirli bir görev üzerinde odaklanmanız da daha kolay olacaktır.
  • Son olarak öz güveni arttırırlar. Bitki ekerek, onlar ile ilgilenerek sizin öz güveniniz de artar. Bu da tabi, ruh halinizi düzenler.

Birçok farklı seçenek olduğu için, ister oturma odası, ister hol, yatak odası, pencereler, teras, mutfak ya da bahçeniz olsun, evinize uyan bir bitki türünü seçmekte hiç zorlanmayacaksınız.

Birçok farklı bitki be çiçek seçeneği olduğu için, ister estetik ister bakım amaçlı olsun, ihtiyaçlarınıza en uygun olanını seçme şansınız var.

Neyse ki, bitkiler ile dekorasyon yapmak çok büyük bir çaba gerektirmez. Sadece birkaç ufak ipucu ve günlük bakım yeterli olur.

1. Ampulleri Saksı Olarak Kullanmak

üç ampul bitkisi

Ampuller, herhangi bir pencere ya da rafa yerleştirmek için harika birer araçlardır. İçlerine biraz su ekleyerek bir vazo gibi kullanabilir ya da daha küçük bitkiler için narin birer bitki saksısı haline getirebilirsiniz.

Eski ampulleri geri dönüşüme sokmak ile kalmayacak aynı zamanda evinize artistik bir dokunuş da sağlamış olacaksınız.

2. Suda Yetişen Bitki Saksısı

Bu evinizin bu bölgesini bir ilgi alanı haline getirecek orijinal, hoş ve ilginç bir oluşumdur. Şeffaf bir cam kavanozu yarısına kadar su ile doldurun. Kökleri ile suda yaşayabilen bir bitkiyi ekleyin.

Nehir taşlarını ya da dekoratif çakılları da ekleyip, saksıya su ile ilgili bir hava katabilirsiniz.

3. Dikey Bahçeler

duvarda duran bitkiler

Evinize doğal bir hava katmak için bir başka orijinal fikir ise, evinizin duvarlarına asma bahçeler kurmaktır.

Bunu yapmak için, tasarımı size kalmış olan metalden ya da ağaçtan bir çerçeve yapmanız gerekir. Ardından içinde küçük bitki saksılarını yerleştirin. Bu sayede keskin renk ve dokuları ile dikey bir bahçe elde etmiş olursunuz.

4. Şifalı Bitki Bahçesi

Biberiye, nane ya da fesleğen gibi aromatik şifalı bitkilerde yetiştirebilirsiniz. Bu küçük bahçe mutfağınıza bir hava katmakla kalmayacak, fakat aynı zamanda en sevdiğiniz yemeklere lezzetli malzemeler eklemek daha da kolay bir hale gelecek.

Bir köy havası katmak için farklı şifalı bitkileri tahta bir saksı içerisine ekmenizi tavsiye ediyoruz. Ya da bir domates kutusuna ya da başka bir kaba da ayrı ayrı ekleyebilirsiniz.

5. Hava Bitkileri

petekte duran bitkiler

Hava bitkileri, havada büyüyebilen bitkilerdir. Köklerinin toprakta olmasına gerek yoktur. Bu sayede herhangi bir yüzey üzerine yerleştirilebilirler.

Bunu yapmak için, ananasgillerden küçük bir bitkiyi kayaların ve hatta küçük bir vazonun üstüne yerleştirin ve akabinde duvara ya da tavana asın.

6. Asma Bitkileri

Evinizin tavanları yüksekse, bunları asma bitkileri için kullanabilirsiniz. Aynı şekilde duvarlardan da fayda sağlayabilirsiniz. Asma bitkiler çok orijinal bir fikirdir ve evinize modern bir hava katar.

Aşk merdiveni, yapraklarının aşağıya doğru bakması ile bir nevi bir şelale görünümü ile asma bitkilerin klasiklerindendir. Aynı zamanda bu teknik ile, güzel ve modern çiçek saksılarını da kullanabilirsiniz.

7. Mobilya Üstü Bitkileri

mobilya üstünde bitkiler

Büyük saksılarınız varsa, bunları yerleştirmenin modern bir yolu mobilyaları kullanmaktır. Bitkinin boyutunun alanın büyüklüğü ile uyumlu olduğuna dikkat edin.

Saksıları küçük merdivenlere, sandalyelere ya da eskiden kalmış oturaklara yerleştirmenizi öneriyoruz.

8. Saksıların Rengi ve Şekli ile Oynayın

Uzun, yuvarlar ve sıra dışı saksılar, bitkiler ile bir araya gelince güzel bir dekorasyon aracı olur. Şeffaf bir saksı seçerseniz, dekoratif amaçlı siyah ya da beyaz taşlar ekleyebilirsiniz. Beyazlar dokuları gereği ön plana çıkarken, siyahlar saksı ile kontrast oluşturacaktır.

Ek olarak, renk kombinasyonları ile evinizi küçük bitkiler ile dekore edebilirsiniz. Bitkilerin rengini ve dokusunu güçlendirmek adına daha küçük saksılara yönelebilirsiniz.

Bir başka iyi fikir ise, metal kavanozlar ya da plastik şişeleri yeniden kullanmaktır. İsterseniz bunları boyarsınız.

9. Çöl Bitkileri

beş adet kaktüs

Bitkilerinize ayıracak vaktiniz olmadığı zaman, etki yapraklı ya da kaktüs bitkilerine yönelebilirsiniz. En nihayetinde, hem yazın hem de kışın çok fazla su istemezler.

Etki yapraklı ve kaktüs bitkileri şu aralar oldukça moda. Güzelliklerini ortaya çıkarmak için, küçük saksılara koyun ya da bu bitkilerden oluşan güzel bir derleme yapın.

10. Uzun Köklü Bitkiler ya da Küçük Ağaçlar

saksıda küçük bitkiler

Evinizde küçük bir orman oluşturmak istiyorsanız, küçük çiçek saksılarına ekilebilen uzun kökleri bulunan bitkileri ya da küçük ağaçları kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu teknik için en iyi dekorasyon alanları teraslar ya da pencere kenarlarıdır. Bunun nedeni ise bu bitkilerin bol bol ışığa ihtiyaç duymalarıdır.

Düşünülmesi Gerekenler

Bitki almadan ve evinizi onlarla dekore etmeden önce şunları aklınızda bulundurun:

  • Evinizin çevresel özelliklerine iyi bakın. Gölge ya da güneş ışığı isteğine doğru, bitkiyi koyacağınız alanın durumuna  bakın.
  • Bitkilerin hassas ve bakım isteyen canlılar olduğunu unutmayın. Bazıları diğerlerinden daha çok baskım istediği için, su, nem, ışık ve gübre gibi farklı ihtiyaçları farklı bitkiler için atlamayın.
  • İnsanların çok fazla yürüdüğü alanlara bitkileri koymayın. Aksi taktirde zarar görürler. Aynı şekilde, klima ya da radyatörün yanına da koymayın. Özgür bir içimde yeşerebilecekleri bir alana yerleştirilmeleri gerekir.
  •  Bitkileri sulamanın en iyi zamanı sabah ve gece güneş batıncadır. Bu sayede çok fazla buharlaşma sorunu ile karşı karşıya kalmazlar.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.