Evinizin Girişini Süslemek için 6 Yol

Evinizin Girişini Süslemek için 6 Yol

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

İçinde rahat hissettiğin bir eve sahip olmak çok önemlidir. Bu dünyadaki yaşam alanınız eviniz olduğu için her şey tam istediğiniz gibi olmalıdır. Ancak dışarıdan bakan gözleri de ihmal etmemeli. Bu yüzden bugün evinizin girişini dekore etmek için bazı yararlı ipuçlarını paylaşacağız.

İlk izlenimin son izlenim olduğu söylenir. Gerçekten de iyi bir ilk izlenim yaratmak için asla ikinci bir şansınız olmaz. Bu söz, evinize de uygulanabilir. Tıpkı sokağa çıktığınız zaman iyi görünmek istediğiniz gibi eviniz de başkalarına gösterilebilir olmalıdır.

Bu başkalarını kıskandırmak ya da herkesten daha iyi olduğunuzu ifade etmek ile ilgili değildir. Sadece benlik saygınızı ve yaşadığınız alana duyduğunuz sevgiyi geliştirmenin bir yoludur.

Evinizin girişini dekore etmek için fikirler arıyorsanız, bugün paylaşacağımız bilgiler kesinlikle size yardımcı olacaktır. Burada listelediğimiz önerileri not alın!

Evinizin girişini süslemek için ipuçları

1. Renkli çiçekler

evinizin girişini çiçeklerle süsleyebilirsiniz

Özellikle doğayı ve çiçekleri seviyorsanız, giriş boyunca renkli çiçeklerle dolu bazı dekoratif bitki veya kavanozlar kullanabilirsiniz.

Bunlar özellikle kapılara açılan, dış duvarlara ve hatta pencerelerinizin altına doğru uzanan bir yan yol boyunca etkilidir.

2. Çimenlik ve diğer bitkiler

Bakımlı, yemyeşil bir çimin gücünü asla küçümsemeyin. Pek çok insan çim bakımıyla öyle takıntılı hâle gelir ki başkaları çime bastığı zaman sinirlenebilirler.

Dekoratif ağaçlar, çalılar ve diğer bitkilerin yerleştirilmesi doğal bir çevre düzenlemesine olumlu katkıda bulunabilir.

Yol boyunca bir duvarınız varsa, üzerilerinde bitki ve küçük çiçekler bulunan sarmaşıklar ve saksılar yer alabilir.

beyaz ve güzel bir ev

3. Çeşme

Müzeler ya da şehir meydanlarında bulunan devasa fıskiyelerini hayal ediyorsanız, evinizin girişini bir çeşme ile süslemek çok gösterişli veya abartılı bir şey gibi görünebilir. Ama aslında küçük dekoratif çeşmeler de bulmak mümkün.

Sadece bir duvara takılması yeterli olan küçük bir çeşme bulabilirsiniz. Çevresine biraz taş veya küçük bitkiler yerleştirerek girişi tamamlamak için mükemmel bir ayrıntı oluşturabilirsiniz.

4. Sundurma

Bahçeli veya çok sayıda bitki örtüsüne sahip büyük bir eviniz varsa, girişinizi klasik döşenmiş bir tasarımla dekore edin. Duvarlardaki fayans ve fenerler ile eşleşen galeri tipi bir alanın güzel bir etkisi olabilir.

5. Taş işi

Her türlü dekoratif amaç için olduğu gibi evinizin girişini süslemek için de farklı renklerde taşlar kullanabilirsiniz. Bunları çiminizin yeşil rengiyle, ahşap merdivenlerle veya duvarlar ile birleştirebilirsiniz.

Taşlar ayrıca yollar oluşturmak veya evdeki fayansları çevrelemek için de kullanılabilir. En güzel tarafı,  diğer dekoratif unsurları eklediyseniz görsel bir dinlenme alanı da sağlamasıdır.

evinizin girişini düzenlemek

6. Aydınlatma

Aydınlatma asla göz ardı edilemeyecek bir husustur. Evinizdeki ışıklar, tüm dekoratif dokunuşlarınızı güçlendirecek veya onları mahvedecek güce sahiptir.

Evinizin dışını aydınlatmak için birçok seçenek var. İşte en iyilerinden bazıları:

  • Duvarlara veya sundurmaya dönük LED ışıklar.
  • Kapıların, sundurmanın veya duvarların kenarlarındaki fenerler.
  • Klasik asılı ışıklar.
  • Bir yolu aydınlatan ışıklar: bunlar bağımsız veya zemine yerleştirilebilir. Çalılar ve taşlar gibi diğer unsurlarla iyi bir ahenk oluşturur.
  • Renkli ışıklar: Sarı, yeşil, mavi veya kırmızı aydınlatmayı kullanmaktan korkmayın – duvarlar ve diğer öğelerle uyum içerisinde olsun yeter. Konuklarınız için hoş bir sürpriz oluşturacak bazı yenilikçi tasarımlar vardır.

7. Ahşap dekorasyon

Ahşap dekorasyon güzel bir etkiye sahiptir. Dışarıda kullanacağınız için hava şartlarına dayanacak şekilde ayarlanması gerekse de sizi asla hayal kırıklığına uğratmaz.

Zemin, basamak, kapı, tencere ve hatta duvarlara ahşap dokunuşlar ekleyebilirsiniz. Güzel bir bahçe veya verandayla birleştiğinde çekiciliğini asla kaybetmeyecek klasik ahşap çitleri de unutmayın.

Gördüğünüz gibi evinizin girişini dekore etmek, görünüşü tamamen değiştirebilecek küçük detaylardan oluşur. Diğer evleri gözlemleyin, profesyonel bir dekoratörden tavsiye isteyin ve  bütçeniz dahilinde neler yapabileceğinizi değerlendirin.

Daha sonra yaratıcılığınızı kullanarak evinizin girişindeki güzel manzaranın tadını çıkarın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.