Evinizin Koridorlarını Süslemek İçin İpuçları

Evinizin koridorlarının boş ve sıkıcı görünmesini önlemek için, onları süslemeyi bilmeniz gerekir. Koridorlarınızın harika görünmesi için aşağıdaki harika ipuçlarından faydalanın!
Evinizin Koridorlarını Süslemek İçin İpuçları

Son Güncelleme: 30 Aralık, 2018

Koridorlar evdeki farklı odaları birbirine bağlamak için kullanılır. Bununla birlikte, genellikle, insanların akıllarına koridorlarını süslemek çok sık gelmez.

Öncelikli olmadıkları her ne kadar doğru olsa da, onlara biraz özen göstermekten zarar gelmez. Nihayetinde, evinizin koridorlarını süslemek yaşam alanınızda büyük bir fark yaratacaktır.

Koridor dekorasyonu söz konusu olduğunda aklınıza gelen tek şey duvardaki resimler olabilir. Dürüst olmak gerekirse, kimsenin bakmadığı resimlerle dolu, uzun bir koridor oldukça sıkıcıdır.

Aklınıza gelen diğer şey ise tipik aile fotoğraflarıdır. Bununla birlikte, Monet reprodüksiyonlarınızı koridorlardan daha iyi yerlerde asabilirsiniz.

Evinizin koridorlarını daha çekici ve eğlenceli şekillerde süslemek istediğinizde kendinize karşı dürüst olun. Onları, sizin ve misafirlerinizin bakmak istediği şeylerle süsleyin.

Peki, duvarlara ne koymalısınız?

Koridorları süslemek için dekoratif elementler

evinizin koridorlarını süslemek
  • Ayna. Evet, genellikle koridor dekorasyonlarında aynayla en güzel sonuç elde edilir. Ayna, mekana ferahlık hissi ve aydınlık  sağlar. Alt kısmına bir masa koyup ya da masa olmaksızın onu duvara asabilirsiniz.
  • Masa. Tercihen, dar ve çekmeceli olmalıdır. Çekmeceli masalar, içerisinde unutacağınız şeyleri saklamaya yarar. Masanın yüzeyini, fotoğraf ya da aksesuarlarla doldurmanız gerekmez. Sadece güzel bir masa örtüsü ve birtakım orijinal süslemeler yeterli olacaktır.
  • Orta büyüklükte veya daha geniş dekoratif ögeler. Geniş bir koridorunuz varsa, orta boyutta veya büyük aksesuarlar kullanın. Örneğin, antika lambalar, büyük bir vazo (çiçek veya dallarla birlikte), ahşap sepetler vb.
  • Lamba. Oldukça dekoratif, renkli lambaları evdeki koridorlarına koymaktan hoşlanan birçok insan vardır. Eğer siz de bunlardan biriyseniz, lambanın etrafına yerleştirdiğiniz şeylerin miktarını azaltmaya çalışın. Bu şekilde lamba, odak noktası olarak öne çıkar. Tabii ki, insanların koridordan geçerken görebileceği bir yere koyduğunuzdan emin olun! Basit bir lamba tercih ederseniz, diğer süslemeleri aydınlatacak kadar parlak olmasına dikkat edin.
  • Halı. Koridorlarında güzel halıları olan bir ev sizi rahat ve sıcak hissettirecektir. Aynı zamanda evin genel dekorasyonunu bütünlemenize yardımcı olur.
  • Boya/Duvar Kağıdı. Evdeki koridorunuz oldukça geniş ve ona biraz karakter eklemek istiyorsanız, duvar kağıdı ya da çarpıcı renkte bir boya tam aradığınız şey. Hem görsel bir süreklilik yaratmak hem de koridorun dinamik görünmesi için ikisini birden kullanabilirsiniz.
  • Duvar resmi. Günümüzde, harika manzaraları betimleyen duvar resimleri oldukça rağbet gören bir seçenek. İlk bakışta, koridorun orada bitmediğine ve sizi manzara yönlendirdiğine dair bir yanılsama yaratırlar. Duvar resimlerinin en güzel yanı ise kolaylıkla sizin ihtiyaç ve istekleriniz göre düzenlenebilir olmaları.

Evinizin koridorlarını süslemek için fikirler

koridor

Evinizin koridorlarını süslemek için iyi bir fikir, tek bir şeyi ilgi odağı haline getirmektir.

Örneğin, avizeye odaklanmak istiyorsanız, koridorun tavanını açık bir tonda boyayabilirsiniz. Krem ve açık bej tonları çok yakışır.

Başka bir fikir, duvarları boş ya da nötr bir renkte bırakmaktır. Ardından, tasarımı ve dokusuyla dikkat çeken renkli bir halı kullanın. Bir grup aksesuar eklemek yerine, koridorun sonunda farklı renk ve boyutlarda yastıkları olan güzel bir sepet yerleştirin. Emin olun çok hoş görünecektir.

Yukarıda bahsettiğimiz şeyleri de ekleyebilirsiniz: bir lamba, ayna ve masa. Kendine özgü ve normal olanlardan farklı bir tane arayın. Örneğin, kare, dairesel ya da oval bir ayna kullanmak yerine, farklı bir şekle ya da dekoratif bir çerçeveye sahip birini kullanın. Bir masaya, sadece birkaç süsleme yerleştirin. Bir çift mum, ahşap bir figür veya bir bitki harika seçeneklerdir.

Bu fikirler dikkatinizi çekti ama koridorlarınıza uymuyorsa, onları denemekten ve kendi ihtiyaçlarınıza uyarlamaktan hiç çekinmeyin. Bir fikir sizi bir başkasına götürebilir ve en kısa sürede güzel koridorlara sahip olabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.