Oksijenli Suyun Faydalı Kullanım Alanları

Oksijenli Suyun Faydalı Kullanım Alanları

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Oksijenli su, tek kullanım alanı yaraları temizlemek olan bir ilk yardım malzemesi olarak düşünülür. Oysa ki, oksijenli suyun birçok faydalı kullanım alanı vardır. Aşağıda bu faydalar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Oksijenli suyun faydaları

H2O2 (hidrojen peroksit) sadece oksijen ve su içermesine rağmen bakterileri ve mikropları ortadan kaldırma özelliğine sahiptir. Bu nedenle, kullanabileceğiniz en güvenli ve etkili doğal dezenfektanlardan biridir. Fakat oksijenli suyun yararları birçok kişi tarafından bilinmemektedir.

 • Çamaşırları beyazlatır: Beyaz çamaşırlarınızı beyazlatmak için oksijenli su kullanabilirsiniz ve böylece beyazların zamanla sararmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca kan lekesini çıkarmak için de birebirdir. Lekeye doğrudan uygulayın, bir dakika bekletin ve fırçalayın. Ardından soğuk su ile temizleyin.
 • Canlandırıcı detoks banyosu: Birkaç kaşık %3 oksijenli suyu ılık su dolu küvete ekleyin. Yarım saat içinde kalın, gerekirse biraz sıcak su ekleyin. Bu yöntemle cildinizde biriken ve hastalıklara yol açan bakterilerden kurtulabilirsiniz!
oksijenli su ile güzellik banyosu
 • Ayak mantarı tedavisi için: Yarım bardak suya oksijenli su ekleyin. Ayak parmaklarınızın arasına ve tırnaklarınıza sürün ve kurumasını bekleyin. Eğer kronik enfeksiyon varsa, iki kat fazla oksijenli su ile damıtılmış sıcak suyu karıştırın ve haftada bir iki kere uygulayın.
 • Enfeksiyonu önler: Enfeksiyonlu bölgeye, yaraya veya kesiklere birkaç damla oksijenli su damlatın. Kangren oluşumu başladıysa doğrudan saf oksijenli suda bekletin.
 • Akar enfeksiyonu tedavisinde: Bu problemin oluşması durumunda birkaç saatte bir etkilenen bölgeye saf oksijenli su püskürtün.
mayt yeşil mikroplar
 • Sinüs enfeksiyonlarını yatıştırır: Bir yemek kaşığı oksijenli su ile bir bardak suyu karıştırın ve bir sprey şişesine koyarak burnunuza püskürtün.
 • Diş ve ağız sağlığına iyi gelir: Bir miktar oksijenli su ile 10 dakika boyunca gargara yapın. Yutmamaya dikkat edin. Ağızda uçuk çıkmasını önlemekle birlikte çıkmış uçuklara da iyi gelir. Dişleri beyazlatır, ve çürük riskini azaltır.

Bir çok kişi dişlerini fırçaladıktan sonra ağız çalkalama suyu kullanmaktadır. Evde sodyum bikarbonat ve oksijenli su ile kendi ağız çalkalama suyunuzu hazırlayabilirsiniz.

Ayrıca, diş fırçanızı mikroplardan arındırmak için oksijenli suda bekletebilirsiniz. Antibakteriyel, virüs önleyici ve antifungal olduğu için oksijenli su diş ağrılarına da iyi gelir.

 • Saç rengini açar: Oksijenli su ile saçlarınızın rengini açabilirsiniz. 50/50 su ile karıştırın ve duş sonrası saçınıza uygulayın. Saçlarınızı tarayın. Merak etmeyin, saçlarınız platin sarısı olmayacak, sadece birkaç ton açılacak!
oksijenli su ile saçın rengini açmak
 • Temizlik için kullanılabilir: Hem mikropları öldürür hem de ardında ferah bir koku bırakır. Temizlik kovasının içine bir miktar ekleyin ve ardından normal temizlik malzemelerinizi ekleyin. Ayrıca oksijenli su ile cam ve aynaları da tertemiz yapabilirsiniz. Bulaşık makinenize bir yemek kaşığı dolusu ekleyin ve bulaşıkların ışıl ışıl parladığını göreceksiniz! Aynı zamanda banyo ve tuvaletleri dezenfekte etmek için de oldukça kullanışlıdır, öte yandan diğer ürünler gibi zararlı değildir. Ayrıca et veya sebze kestikten sonra kesme tahtasını temizlemek için kullanılabilir. Eğer oksijenli su ile sirkeyi karıştırırsanız, doğal, ekonomik, etkili ve çok kuvvetli bir dezenfektan elde edersiniz. Oksijenli suyu meyvelerden oyuncaklara, ayakkabılardan havlulara ve yerlere kadar her yerde dezenfekte amaçlı kullanabilirsiniz. Bir de banyo duvarlarında tavan ve çatılardan kaynaklı küf ve rutubeti ortadan kaldırmakta faydalıdır.
 • Akne ile savaşır: Oksijenli su, sivilceler için harika bir yöntemdir. Yüzünüzü sabun ile yıkadıktan sonra, oksijenli suyu bir pamuk yardımıyla problemli bölgelere uygulayın. Cildinizi tahriş etmemeye ve kurutmamaya özen gösterin. Haftada 2 kez uygulayın.
burunda çıkan sivilce
 • Boğaz ağrısına iyi gelir: Boğazınız şiştiğinde oksijenli su ile gargara yaparak rahatlatabilirsiniz. 1/4 bardak ılık su ile 1/4 oksijenli suyu karıştırın ve yutmadan gargara yapın. Soğuk algınlığına karşı çok iyidir ve hastalığa sebep olan bakterileri öldürür.
 • Kulak temizliği için kullanılabilir: Bir kap ılık su ile bir damla oksijenli suyu karıştırın. Kulak kirini kolayca temizleyebilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.