Çamaşırları Doğal Yollarla Beyazlatmanın 5 Yolu

Çamaşır yıkarken karbonat kullanarak lekeleri çıkartabilir ve çamaşırlarınızı yumuşatabilirsiniz.
Çamaşırları Doğal Yollarla Beyazlatmanın 5 Yolu

Son Güncelleme: 24 Eylül, 2018

Beyaz kıyafetler çok kolay lekelenirler veya uzun süre giyildikten sonra hafiften sararmaya başlarlar. Peki sararmış çamaşırları doğal yollarla beyazlatmak için hangi yöntemleri kullanabileceğinizi biliyor musunuz?

Beyaz kıyafetlerin beyaz kalmasını sağlamak için genelde, mağazalarda satılan, çoğunlukla çamaşır suyu içeren ve kıyafetlerinizi beyaz tutmak için en iyi çözüm olduğu iddia edilen kimyasal ürünler kullanılır.

Bu ürünler çamaşırlarınızı beyazlatmak için en kolay yol olsa da içerdikleri kimyasallar hem sağlıklı değildir hem de çevreye zarar verir.

Hem çamaşır suyu ve çamaşır suyu içeren ürünlerin neden olabileceği ev kazalarını önlemek, hem de kıyafetlerinizi doğal ürünler kullanarak lekelerinden arındırıp beyazlatmak için neler yapabileceğinizi bu makalemizde öğrenebilirsiniz.

Beyaz Sirke

Beyaz sirke, kıyafetlerdeki leke ve kirleri çıkartmaya yardımcı olur. Ayrıca kumaşlara zarar vermez ve kimyasal yumuşatıcılara ihtiyaç kalmadan doğal yollarla giyisilerinizi yumuşatmanızı sağlar.

Kullanılışı

 • Çamaşır yıkarken, deterjana ek olarak yarım bardak ila bir bardak arası sulandırılmamış beyaz sirke ekleyin ve normal şekilde çamaşırlarınızı yıkayın.
 • Eğer giyisilerinizin boyun, koltuk altı veya başka bölgelerinde lekeler varsa, yıkamadan önce bu bölgelere bir miktar beyaz sirke sürüp bir saat bekletin.

Karbonat

karbonat

Her yerde bulabileceğiniz karbonat, kumaşın içine işleyerek hem lekeleri kolayca çıkartır hem de kumaşların daha yumuşak olmasını sağlar.

Kullanımı

 • Çamaşır deterjanınıza yarım bardak karbonat ekleyin ve çamaşırlarınızı her zamanki gibi yıkayın. Renkli ve beyaz çamaşırlarınızı yıkamadan önce ayırmayı unutmayın.
 • Zor lekeler için, bir miktar karbonatı biraz limon suyu ile karıştırıp doğrudan lekeli bölgenin üzerine sürün.

Hidrojen Peroksit (Oksijenli Su)

hidrojen peroksit

Hidrojen peroksit, çamaşırları doğal yollarla beyazlatmak için idealdir; çünkü çamaşır suyu içermez.

Kullanımı

 • Çamaşır deterjanınıza yarım bardak %3’lük hidrojen peroksit ekleyin. Ayrıca hidrojen peroksiti zorlu lekeler için, direkt olarak lekenin üstüne de uygulayabilirsiniz.

Evde Koltuk Altı Beyazlatma Yolları yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

Limon suyu

limon suyu

Limon suyu, kumaşın lifleri arasına işleyip, kir ve lekeleri çıkartan ve kıyafetlerinizin bembeyaz olmasını sağlayan doğal bir astrenjandır. Dolayısıyla çamaşırları doğal yollarla beyazlatmak için de birebirdir.

Kullanımı

 • Bir tencereye su doldurup bir kaç dilim limon ekleyin ve kaynatın. Çamaşırlarınızı yıkamadan önce bu suyun içine koyun ve bir saat bekletin.
 • Eğer isterseniz bir yemek kaşığı tuz ve iki limonun suyu ile bir karışım hazırlayabilirsiniz. Giyisilerinizi bu karışımı kullanarak suya basın ve bekletin; ardından durulayıp güneşte kurutun.

Süt

Kulağa şaşırtıcı gelse de kıyafetlerinizi temizlemek ve beyaz kalmalarını sağlamak için süt kullanabilirsiniz. Pamuklu kumaşlar veya hassas kumaşlar için özellikle süt kullanımı önerilmektedir.

Kullanımı

 • Kıyafetinizi bir kase sütün içerisine yatırın ve birkaç saat bekletin. Ardından normal şekilde durulayın.

Çamaşırları Doğal Yollarla Beyazlatmak için Bazı İpuçları

Beyaz giysiler parlaklıklarını ve güzelliklerini korumak için ekstra bakım gerektirirler.

Eğer beyaz giysiler sizlerin de en sevdikleriniz ise aşağıdaki ipuçlarını aklınızda tutmak faydalı olabilir:

 • Polyester veya pamuk-polyester karışımından oluşan kumaşlarda çamaşır suyu kullanmamaya özen gösterin. Çünkü çamaşır suyu, polyester ile reaksiyona girip kumaşın sararmasına neden olacaktır.
 • Çamaşırlarınızı yıkadığınız suya dikkat edin; çünkü su berrak değilse çamaşırlarınızın sararmasına neden olabilir.
 • Beyaz çamaşırlarınızı yıkarken, yumuşatıcı olarak suda çözülmüş bir miktar boraks ekleyebilirsiniz. Boraks giyisilerinizde bir leke bırakmayacaktır.
 • Beyaz giysilere leke bırakmamak için parfüm, deodorant veya benzer ürünleri kullanırken, kumaşla temas etmemelerine özen gösterin. Bu tarz maddeler genelde kumaşın sararmasına neden olur.
 • Beyaz çamaşırlarınızı güneşte kurutmaya çalışın, UV ışınları bu çamaşırların beyazlamasına ve daha parlak kalmasına yardımcı olur.
İlginizi çekebilir ...
Çamaşır Yıkamak İçin Ev Yapımı Doğal Öneriler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Çamaşır Yıkamak İçin Ev Yapımı Doğal Öneriler

Çamaşır yıkamak, beyazlatmak, yumuşatmak ve güzel kokmalarını sağlamak için bütün ihtiyacınız olan sirke, limon ve karbonattır. Hemen okuyun!