Evde Koltuk Altı Beyazlatma Yolları

Hindistan cevizi yağı, koltuk altındaki koyu renkli lekeleri ortadan kaldırmanın yanı sıra, kokuların nötr hale gelmesine de yardımcı olur ve cildin bu hassas bölgesini nemlendirir. 
Evde Koltuk Altı Beyazlatma Yolları

Son Güncelleme: 10 Eylül, 2018

Koltuk altı derisi çeşitli faktörlere bağlı olarak kararmaya veya leke tutmaya meyilli bir bölgedir. Örneğin ailenizin diğer üyelerinde de bu sorun varsa kaynağı genetik olabilir. Kimyasal deodorantlar ve terlemeyi önleyici ilaçlar çoğu zaman cildin rengini önemli ölçüde bozabilen malzemeler içerir.

Sebebi ne olursa olsun, koltuk altı derisinin kararması hoş bir görüntü oluşturmaz ve özellikle kolsuz veya straplez üstler giymek istediğinizde görüntünüzü bozar. Neyse ki, bugün koltuk altını beyazlatmanın bazı kolay yollarından bahsedeceğiz. Bu yöntemler aynı zamanda cilt sağlığınıza da iyi gelecek.

Piyasada koltuk altı derisini aydınlattığını ve lekeleri yok ettiğini iddia eden ürünler olsa da, bu tedavileri almak için bir servet harcamanıza gerek yok. Bu yöntemlerin harika bir alternatifi ve aynı zamanda cep yakmayanı, düzenli kullanımda güzel sonuçlar veren ev tedavileri tercih etmektir.

Koltuk altı derinizin rengini açmak için bu doğal tedaviler hakkında bilgi sahibi olmaya hazır mısınız?

Limon ve şeker ile ovalama tarifi

Bu doğal arındırıcı, sizi daha beyaz ve lekesiz bir koltuk altı görünümüne kavuşturacak yolun ilk adımıdır. Ancak, limonun yüksek sitrik asit içeriği sebebiyle, güneş ışığı olumsuz etkide bulunabilmektedir. Bu sebeple limon cilde yalnızca gece uygulanmalıdır.

Limon oldukça güçlü bir beyazlatma maddesiyken şeker de doğal yollarla ölü hücrelerden arınmaya  yardımcı olmaktadır. Tek yapmanız gereken bir yemek kaşığı esmer veya işlenmemiş şeker ile yarım bardak limon suyunu karıştırmaktır. Bu karışımı doğrudan koltuk altı bölgenize sürün ve 15 dakika beklettikten sonra durulayıp cildinizi kurulayın.

Evde koltuk altı rengini açmak için krem

bal
Bütçe dostu malzemelerle, koyu renkli lekelerden kurtulmak ve koltuk altı derinizin rengini doğal yollarla açmak için evde kendi beyazlatıcı kreminizi yapmanız mümkün.

Bunun için bir yemek kaşığı bal, bir limonun suyu ve iki yemek kaşığı yulaf ezmesini bir kasede karıştırın. Hamur kıvamı elde ettikten sonra doğrudan koltuk altınıza sürün ve 10 dakika bekletin.

Limon suyu

Limonun beyazlatma etkisinden faydalanmanın basit bir yolu da limonun suyunu gece yatmadan önce doğrudan koltuk altına sürmektir. Limon cildi derinlemesine temizleyen ve ölü deri hücrelerden arınmasına yardımcı olan doğal bir damar büzücüdür. Limon suyunu koltuk altlarına uygulayın, 30 dakika bekletin ve yatmadan önce durulayın.

Yoğurt ve yulaf ezmesi

yulaf
Yoğurt ve yulaf ezmesi birlikte koltuk altındaki siyah lekeleri azaltmaya yardımcı olan güçlü bir açıcı etkiye sahiptirler. Bu etkiyi özellikle ölü hücreleri atarak gösterirler.

Bir yemek kaşığı sade yoğurt ile yarım çay kaşığı yulaf ezmesini karıştırın. Bunu yumuşak dairesel hareketlerle koltuk altına sürdükten sonra soğuk suyla durulayın.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağının düzenli kullanımı koltuk altında bulunan koyu renkli lekelerin büyük oranda azalmasını destekler. Bu yağın kokuları nötr hale getiren hoş aroması ile yüksek E vitamini içeriği ve diğer özellikleri, koltuk altındaki hassas deri için harika bir nemlendirici görevi görmesini sağlar.

Oksijenli su

hidrojen-peroksit
Kararmış koltuk altlarından kurtulmanın bir diğer ekonomik ve etkin yolu oksijenli su kullanmaktır. Bu doğal ürün tüm leke çeşitlerinin kaybolmasına yardımcı olur ancak olası bir alerjik reaksiyondan kaçınmak için temkinli bir şekilde kullanmalısınız.

Cildi tahriş etmemek için düşük yoğunlukta kullanılması önerilir, ancak yüksek yoğunlukları da deneyebilirsiniz. Yalnızca söz konusu bölgeye uygulayın, 10 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın.

Elma sirkesi

Bu ürün deri üzerinde bakteri oluşumunu önlemeye yardımcı doğal asitler içermektedir. Aynı zamanda koltuk altı bölgesindeki kokuları nötr hale getirmekte ve bu bölgeyi açmakta da etkilidir.

Eşit miktarda su ve elma sirkesini karıştırın ve bu karışımı yumuşak bir bez yardımıyla bölgeye uygulayın. Elma sirkesini kullanmayı deneyebilirsiniz, ancak cildinizde bir reaksiyona sebep olmayacağından emin olmak için önce küçük bir bölgede test etmenizi öneririz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.