Cildinizi Ölü Hücrelerden Arındırarak Işıldamasını Sağlayın

· 12 Temmuz, 2015

Sahip olduğumuz en büyük organ olan cilt, sürekli olarak güzelliğini ve sağlığını olumsuz etkileyecek çeşitli etkenlere maruz kalır. Zaman içinde, iklim ve kötü beslenme alışkanlıkları gibi faktörlerin etkisiyle cildimiz hassaslaşır ve daha çok bakıma ihtiyaç duyar.

Kaç yaşında olursak olalım, cildimize özen göstermeye başlamak için geç kalmış sayılmayız. Cildimizin daha pürüzsüz ve ışıltılı bir görünüme sahip olması ve sağlıkla ve canlılıkla parlaması için uygulayabileceğimiz pek çok seçenek var.

Sağlıklı Görünen, Işıltılı Bir Cilt İçin Öneriler

 • Güneş kremi kullanın: Cildinizi ultraviyole ışınlardan korumanız çok önemlidir. Bu nedenle, her gün en az 30 koruma faktörü içeren bir güneş kremi sürmenizi öneriyoruz. Daha yüksek koruma faktörlerini de kullanabilirsiniz.
 • Dengeli beslenin: beslenmenizin genel olarak sağlığınız üzerinde büyük bir etkisi vardır, ve elbette ki buna cildiniz de dahil. Taze sebzeler, meyveler ve vitamin ve mineral yönünden zengin yiyecekler tüketmek oldukça önemlidir çünkü bu yiyecekler cildin kendini yenileme sürecine yardımcı olur ve cildinizin sıkılaşmasını sağlar.
 • Uyku: Sağlıklı görünen, parlak bir cilt için en iyi ilaç uykudur çünkü uyku sırasında hücre aktivasyonu gün içinde olduğundan üç kat daha yüksektir ve bu da hücrelerin tamir edilmesini sağlar. Hücrelerimizi tamir etmek için, günde en az 8 saat uyumamız önerilmektedir.
 • Temizlik: Cildimiz her gün toz, rüzgar, makyaj malzemeleri gibi dış etkenlere maruz kalır. Bu etkenler, gözeneklerin tıkanmasına neden olur ve cildin kendini yenilemesini önler; bu nedenle, günlük temizlik çok önemlidir. Önerilen, cildi her gün gece yatmadan önce temizlemektir, böylece makyaj malzemeleri ve cildimizin sağlığını etkileyerek yan etkilere neden olabilecek diğer kirleticilerden kurtulmuş oluruz.
 • Sıvı alımı: Cildin sıvı ihtiyacını karşılamak, pürüzsüz ve ışıltılı bir görünüme ulaşmak için büyük önem taşır. Piyasada bunu sağlayacak pek çok krem ve ürün bulabilirsiniz, bunların aynı zamanda başka faydaları da vardır. Bir diğer seçenekse, cildimizi doğal ürünler kullanarak evde yapacağımız maskeler ve kremlerle nemlendirmektir.
 • Sağlıklı alışkanlıklar: Düzenli egzersiz yapmak ve alkol, sigara, uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak cildimizin sağlığı için çok önemlidir. Kötü alışkanlıklar cildimizde tahrişe, kuruluğa ve alerjilere neden olabilir.
 • Ölü hücrelerden arındırma: Cildinizi ölü hücrelerden arındırmanın ve kirlilikten temizlemenin pek çok yolu vardır. Cildimize peeling yaptığımız zaman ölü hücrelerden kurtulmuş ve hücre yenilenmesine yardım etmiş oluruz. Böylece, cildi canlandırır, yeterli oksijen almasını destekleriz. Nemlendirmek için olduğu gibi ölü hücrelerden arındırmak için de piyasada pek çok ürün bulunur. Ancak çok fazla para harcamandan evde yapabileceğiniz doğal alternatifler de vardır.

Cildi Ölü Derilerinden Arındırmak İçin Doğal Çözümler

Muz ve Şeker

Muz

Yağ içermeyen bu arındırıcı yağlı ciltler için uygundur.

Malzemeler:

 • 1 adet olgun muz
 • 3 çorba kaşığı toz şeker
 • Kase

Yapılışı:

Muzu ve toz şekeri kasenin içine koyun ve bir bulamaç hazırlayın. Bu karışımı duşta cildinize uygulayın. Eğer yüzünüzdeki ölü hücrelerden kurtulmak istiyorsanız, şeker eklemenize gerek yok.

İri Taneli Şeker ve Yağ

toz seker

Yağ içerdiği için bu karışım kuru ve hassas ciltler için önerilmektedir.

Malzemeler:

 • 4 çorba kaşığı iri taneli esmer şeker
 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 20 damla bitki yağı (seçim size kalmış)

Yapılışı:

Temiz bir kasenin içinde tüm malzemeleri karıştırın ve cildinize uygulayın. Küçük dairesel hareketlerle masaj yapın ve ılık suyla durulayın.

Hindistancevizi ve Esmer Şeker

Hindistan-cevizi

Bu arındırıcı kuru ve cansız ciltler için uygundur. Cilde canlılık ve ışıltılı bir görünüm kazandırır.

Malzemeler:

 • Yarım tatlı kaşığı vanilya özü
 • Yarım su bardağı hindistancevizi yağı
 • Yarım su bardağı esmer şeker

Yapılışı:

Bir kasede tüm malzemeleri karıştırın ve cildinize uygulayın. Küçük dairesel hareketlerle yumuşakça masaj yapın sonra ılık suyla durulayın. Karışımın kalanını cam bir kavanoza koyarak oda ısısında saklayabilirsiniz.