Işıltılı Bir Cilt İçin 6 Doğal Bakım Uygulaması

Işıltılı Bir Cilt İçin 6 Doğal Bakım Uygulaması
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Cildimiz her gün, ona zarar verecek birçok faktöre maruz kalır ve bu faktörlerden dolayı koyu renk lekeler, çiller veya aknenin yanısıra birçok problem daha yaşayabiliriz. Neyse ki, cildimizi bu değişikliklere karşı koruyabilecek ve ışıltısını korumasına yardımcı olacak birçok bakım ürünü mevcuttur.

Hepimizin bildiği üzere kimyasal ürünler oldukça pahalıdırlar ve zaman zaman cildi tahriş edebilmektedirler. İşte bu sebepten, bugün size, cildinizin ışıl ışıl görünmesine ve sağlıklı olabilmesine yardımcı, bu altı müthiş doğal bakım uygulamasından söz edeceğiz.

Muz Bakımı

Muz, cildiniz için oldukça sağlıklı bir meyvedir. Cildinizi nemlendirir, temizler ve genç tutar. Bu doğal kabuğu, cildinizi nemlendirmek ve derinlemesine tenizlemek için oldukça faydalı olan iki içerikle, zeytinyağı ve yumurta ile karıştıracağız.

Malzemeler

 • Bir adet muz,
 • Yarım fincan zeytinyağı,
 • İki yumurta

Uygulama

Temiz bir kap içerisinde, yumurtalar ve zeytinyağını karıştırın. Sonra içerisine olgunlaşmış bir muz ekleyin ve macun kıvamı alıncaya dek karıştırın. Macun hazır olduğunda yüzünüze ve boyun bölgenize uygulayın, yarım saat kadar beklettikten sonra soğuk su ile durulayın.

Yulaf Bakımı

yulaf bakımı

Bu bakım, cildinizi derinlemesine temizlemek için ve güneşe maruz kalmaktan, kirlilikten ve makyaj gibi durumlardan kaynaklanan atıklardan kurtulmak için kullanıldığında harikadır. Yulaf cildin pürüzsüzleştirilmesine yardımcı olur ki bu da güzelliğinizi doğrudan etkileyen bir faktördür.

Malzemeler

 • İki yemek kaşığı yulaf,
 • Dört yemek kaşığı kesik süt suyu.

Uygulama

Malzemeleri güzelce karıştırın ve dairesel ve nazik masaj hareketleriyle tüm yüzünüze uygulayın. On dakika kadar bekletin ve ardından soğuk su ile durulayın.

Hassas Ciltler İçin Bakım

Bu bakım, ölü deriden kurtulmak ve hassas cildi derinlemesine temizleyebilmek açısından harikadır. İçeriğinde bulunan malzemeler, cildi derinlemesine temizler, pürüzsüzleştirir ve ışıl ışıl görünmesini sağlar.

Malzemeler

 • İki yemek kaşığı esmer şeker,
 • Üç yemek kaşığı avokado yağı,
 • Yarım salatalık.

Uygulama

Salatalıkları macun haline getirip diğer malzemelerle karıştırabilmek için, salatalığı ezin. Sonra bu karışımı yüz ve boyun bölgelerinize uygulayın, yirmi dakika bekletin.

Havuç Bakımı

havuç maskesi

Havuç bakımı tarifi, cildinizi derinlemesine temizlemek için harikadır ve erken yaşlanmayı engelleyicidir. Cildi ayrıca güneşten kaynaklanan zararlardan korumaya da yardımcıdır.

Malzemeler

 • Bir çay kaşığı havuç suyu (5 ml),
 • Bir çay kaşığı limon suyu (5 ml),
 • Bir çay kaşığı kuru maya (10 gr),
 • Bir çay kaşığı zeytinyağı (5 ml),
 • Bir buçuk çay kaşığı yoğurt.

Uygulama

Tüm içerikleri krema kıvamı alıncaya dek karıştırın. Sonra yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve yarım saat boyunca bekletin. Eğer yağlı bir cilt tipiniz varsa, karışıma yağ eklemeyin. Cildinizde akne veya tahriş problemi varsa bu bakımı uygulamaktan kaçının.

Tuz ve Ananas Bakımı

Bu bakım, cildinizi ferahlatmak ve fazlalık yağdan arıtarak, doğal yollarla temizlemek açısından harikadır. Bu tedaviyi her gün akne tedavisi olarak uygulayabilir ve hatta geceleri uygulayarak aşırı yağdan arındırıcı bakım yapabilirsiniz.

Malzemeler

 • İki yemek kaşığı deniz tuzu (20 gr),
 • İki dilim ananas.

Uygulama

Ananası ezin ve ardından tuzu ekleyin. İyice karıştıklarında, tüm yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Yirmi dakika bekletin ve ardından soğuk su ile durulayın. Cildiniz kuru ise, aynı tarifi içine az miktarda zeytinyağı ekleyerek de uygulayabilirsiniz.

Karbonat ve Hindistan Cevizi Yağı Bakımı

kaşıkta karbonat

Bu doğal bakım, cildinizi ölü deriden arındırır ve ona güzel görünümünü geri kazandırır. Karbonat, cildi fazla yağdan arındırmaya yardımcı bir malzemedir, cildi derinlemesine temizler ve kusurlarını giderir. Hindistan cevizi yağı, harika ve doğal bir nemlendiricidir, karbonatın yaratacağı kuruluktan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Malzemeler

 • Dört yemek kaşığı karbonat (40 gr),
 • Üç veya dört yemek kaşığı hindistan cevizi yağı.

Uygulama

Malzemeleri karıştırın ve bir macun elde edin. Ardından bu macunu yüzünüze ve boynunuza uygulayın. On dakika bekletin ve soğuk su ile durulayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.