Kuru Bir Ciltten Yumuşak, Sıkı ve Genç Bir Cilde Geçiş

Cildinizin yumuşak olmasını sağlamak ve yaşlanmanın belirtilerini önlemek için cildinizi her gün nemlendirmeniz çok önemlidir. Ayrıca en azından ayda bir cildinizi ölü deriden arındırmalısınız.

Cildimiz her gün kurumasına ve sağlıksızlaşıp bize yaşlı bir görüntü vermesine neden olabilecek pek çok farklı şeylere maruz kalır. Kirli havadaki serbest radikaller, sigara dumanı, düşük veya yüksek sıcaklıklar, güneş ışınları, hatta beslenme düzenimiz cildimizi kurutarak, genç görünmesini engelleyebilir.Kurumuş bir cilt hem cazip görünmez hem de sağlıksızdır. Neyse ki kozmetik ve sağlık sektörü cildimizi nemlendirip, onun yumuşak, sıkı ve genç görünmesini sağlayan pek çok çözüm sunmaktadır.

Cildinizi yumuşak, sıkı ve genç tutmak için öneriler

 • Güne sıcak bir banyoyla başlamayı veya yatmadan sıcak bir banyo yapmayı seviyorsanız; sıcak banyoların rahatlatıcı bir etkisi olmasının yanı sıra cilt sağlığınız üzerinde negatif etkisi de olabildiğini unutmamalısınız. Uzun süre sıcak su içinde durmak, cildizdeki doğal yağları götürür. Soğuk su en yararlısı olsa da,  ılık su ile kısa bir duş veya banyo da cildinizi korumakta size yardımcı olacaktır.
 • Yıkanma vakti geldiğinde, cildinize iyi davranın ve banyo ürünlerinizi dikkatli seçin. Kuru veya hassas ciltler için üretilmiş ürünleri seçin ve bunları ya elinizle ya da özellikle bu amaçla üretilmiş süngerlerle uygulayın. Ter önleyici ve deodorantları sadece üretildikleri alanlar için kullanın; diğer bölgelerde kullanımı ciddi bir cilt kurumasına neden olabilir. Ve en önemlisi yıkandıktan sonra sert bir sürtünme haraketi yerine nazikçe kurulanın.
 • Her banyo veya duştan sonra nemlendirici sürün. Kuru cilde iyi geldiği bilinen lanolin, mineral yağı, vazelin veya hiyalüronik asit içeren ürünleri tercih edin. En iyi nemlendirme yöntemi ise öz yağlar veya etkisi kanıtlanmış nemlendirici maddeler içeren kremlerdir.
 • Peeling yapmayı haftalık rutininizin bir parçası haline getirmenizi öneriyoruz. Kimyasal madde içeren veya cildinizi kurutabilecek, doğal olmayan maddeler içeren peeling malzemelerinden uzak durmalısınız. Eğer mümkünse, cildinizi nemlendirecek, koruyacak ve ölü hücrelerden arındıracak doğal malzemeler içeren bir peelingi kendiniz hazırlayın.
 • Beslenme düzeninizde serbest radikallerin etkileri ile savaşacak, antioksidan açısından zengin yiyecekler bulundurmalısınız. Öğünlerinizde daima meyve, sebze ve omega 3 gibi sağlıklı yağlar olmasına özen gösterin.
 • Günde en az iki litre su içmelisiniz. Böylece cildinizin doğal olarak nemlenmesini sağlar ve sağlıklı parlaklığını korumasına yardım edersiniz.

Daha genç görünen bir cilt için nemlendirici maske

salatalık

Aşağıdaki tarifte, en güçlü üç yaşlanma önleyici malzeme ile hem cildinizi nemlendirecek hem de kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olacak bir maske hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı doğal yoğurt
 • Yarım salatalık (dilimlenmiş)
 • 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı

Bir kase içerisinde tüm malzemeleri iyicene karıştırın. Cildinizi tamamen kaplayacak şekilde yüzünüze sürün. 15 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayın.

Ölü hücrelerden arındırıcı cilt maskesi

tuz1

Bu maske cildinizi nemlendirirken bir yandan da ölü hücrelerden arındırmak için idealdir. Bu maskenin içerisindeki malzemeler hem cildinizi nemlendirir hem de onu temizleyip, yumuşatıp sıkılaştırır ve yaşlanmanın izlerini giderir.

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi
 • 1 yemek kaşığı işlenmemiş doğal şeker
 • 2 yemek kaşığı arı balı
 • Çeyrek portakalın suyu

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri krem kıvamına gelene kadar iyicene karıştırın. Dairesel hareketlerle temiz cilde uygulayın. 15 dakika yüzünüzde beklettikten sonra soğuk su ile durulayın.