Ayak Mantarını Önlemek İçin Neler Yapabiliriz?

Ayak Mantarını Önlemek İçin Neler Yapabiliriz?

Son Güncelleme: 20 Ekim, 2018

Yazın sıcak hava ve nem gelişimi için uygun ortam oluşur. Bu nedenle, ayak mantarı özellikle yaz mevsiminde görülür. Ayak mantarını önlemek için neler yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin. 

Mantar genellikle ayaklarda, koltuk altında ve kasıklarda oluşur. Fazla kiloluysanız, vücudunuzun aşırı yağdan dolayı kat kat olan yerleri de mantardan etkilenir. Bunun sebebi, bu bölgelerin daha fazla terlemesi veya duştan sonra vücudu iyice kurulamama sonucu nemli kalmasıdır.

Ayak mantarını önlemek ve yok etmek için birçok ilaç mevcuttur. Doktorunuz durumunuzu değerlendirdikten sonra size uygun olan tedaviyi açıklayacaktır. Biz de sizlere birkaç öneride bulunacağız.

Ayak Mantarını Önlemek İçin Öneriler

sağlıklı ayaklar ve eller
  • Islak yüzeylerde yalınayak yürümekten kaçının. Ayakkabı, kıyafet ve havlularınızı başkalarıyla paylaşmayın.
  • Havuza veya denize sık sık giriyorsanız, uzun süre ıslak kıyafetlerle durmayın.
  • Vücudunuzu iyice kurulayın ve ayak parmak araları, kasık ve kilo sebebiyle katlanan bölgelerinize özen gösterin.
  • Kurulanırken çok bastırmaktan kaçının. Havluyu az evvel bahsettiğimiz bölgelere koyup tüm nemi gidene kadar ufak ufak bastırmak daha iyi olacaktır. Mantara karşı daha hassas bir hale geleceğinden, cildi tahriş etmek iyi bir fikir değildir.
  • Ayaklarınız terliyorsa, terlemeyi önleyici talk pudrası kullanmalısınız. Nem ve ısının hapsedilmesini önlemesi için %100 pamuklu çoraplar giymelisiniz.
  • Diğer bir seçenek ise, ayak parmaklarınızın aralarını kurutmak için fön makinesi kullanmaktır.
  • Tüm vücudunuzun hijyenine özen gösterin. İyi hava almayan kıyafetlerden uzak durun. Dar pantolonlar, genital bölgedeki ısı ve nem oranının artmasına sebep olur. Bu da mantar oluşumunu kolaylaştırır.
  • Tercihen pH değerleri nötr olan sabunlar kullanın. Böylece cildinizi tahriş etmeden temizlemiş olacaksınız. Bu da, mikroorganizmalara karşı daha etkili şekilde savaşmaya yardımcı olur.
  • Asla başkalarının kullandığı malzemelerle pedikür yaptırmayın; aksi takdirde sinir bozucu mantarların oluşması için mükemmel bir ortam yaratmış olursunuz. Sağlığınıza yatırım yapın ve daima kendi malzemelerinizi kullanın.

Cildiniz kızardıysa ve kaşınıyorsanız, mantardan şüphelenmelisiniz. Genel olarak sağlığınız iyi durumdaysa, mantar daha büyük sorunlara yol açmaz.

Ancak savunma mekanizmanız zayıflamışsa, bu soruna daha fazla önem vermelisiniz. Bu mikroorganizmalar kanser, diyabet vb. hastalığı olan kişiler için çok tehlikelidir.

Mantar için Doğal İlaçlar

Tuz , mantara karşı savaşmada çok etkilidir. Vücudunuzun herhangi bir yerinde mantar varsa, ılık suya bir bardak tuz ekleyip duş almak en iyisi olacaktır.

Diğer bir ilaç ise, karbonat ve biraz suyla hazırlanan bir karışımdır. Mantarlı bölgelere bu karışımı sürün ve kurumasını bekleyin. Daha sonra durulayın ve nazikçe kurulayın.

Sarımsak da mantardan kurtulmak için mükemmel bir seçenektir. Sarımsağı yemeklerinizde kullanabilir, sarımsak kapsülü ya da hapı alabilirsiniz.

soyulmuş diş sarımsaklar
Sarımsağın içinde birçok maddenin yanı sıra, sağlığa çok faydalı olan iki temel madde vardır: Alisin ve dialil disülfür.

Zencefil de mantar için kullanabileceğiniz diğer bir seçenektir. Yemeklerinize koyabilir ya da kaynatıp içebilirsiniz. Ayrıca ayaklarınızı tuzlu ve elma sirkeli ılık suda bekletebilirsiniz.

Mantarın gelişimini ve büyümesini sağladığı için, şeker tüketiminizi azaltmalısınız. Şunu da vurgulamakta fayda var: Bağışıklık sisteminizde değişikliğe yol açan bir hastalığınız varsa, mantardan şüphelendiğinizde doktora gitmeniz sizin için çok daha önemlidir. Böylece olumsuz ve tehlikeli sağlık sorunlarının önüne geçmiş olursunuz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.