Ayak Mantarı İçin Kesin Çözüm Olacak 3 Reçete

Tedavilere ek olarak, ayak mantarını ortadan kaldırmak için önlem almak esastır: Pamuklu çoraplar giyin ve ayağınızı güneşe maruz bırakın.
Ayak Mantarı İçin Kesin Çözüm Olacak 3 Reçete
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bir gün, ayaklarınızın hiç olmadığı kadar sızladığının farkına vardınız. Aslında, bir süredir bu bölgede garip bir rahatsızlık hissediyorsunuz; ancak ayak mantarı olma ihtimali üzerine çok düşünmediniz.

Ancak o gün bu durum sizi çok rahatsız ediyor, öyle ki bir an önce eve gelip yalın ayak olabileceğiniz anı bekliyorsunuz. Sonunda eve geliyorsunuz ve neyle karşılaşıyorsunuz?

Cilt pürüzsüzlüğünü kaybetmiş. Şu anda, normalden daha pürüzlü ve tırnaklardan birinin rengi de bir garip. İster inanın ister inanmayın, bu görüntü düşündüğünüzden daha normaldir.

Tabii ki o an ayak mantarına sahip olduğunuzu fark edeceksiniz. Bu durum diğer bir deyişle “sporcu ayağı” olarak bilinir. Çok sık görülen bir durum olsa da, deneyimleyen birçok kişi için utanç vericidir.

Çünkü popüler kültüre göre, ayak mantarınız varsa kişisel hijyen eksikliği söz konusudur. Ancak durum böyle olmayabilir. Burada aşırı nemin neden olduğu bir enfeksiyondan bahsediyoruz.

Bu nedenle konu temizlik eksikliği değil, terleme ile ilgilidir. Bu problemi ortadan kaldırmak için kullandığınız ilaçlar bu süreci ele almalı ve antiseptik etki göstermelidir. Böylelikle sebebi bilerek sonucu engelleyebilirsiniz.

3 Ayak Mantarını Ortadan Kaldıracak Reçeteler

1. Elma sirkesi

bir fincan adaçayı

Elma sirkesi çok güçlü bir doğal antibiyotiktir. Bir enfeksiyon söz konusu olduğu zaman, her zaman için iyi bir seçenektir. Bununla birlikte, önerdiğimiz reçete herhangi bir antibiyotik için ideal maddeler içerir.

Malzemeler

 • 2 limon
 • 3 diş sarımsak
 • ½ bardak su (100 ml)
 • 1 dal biberiye
 • 1 bardak elma sirkesi (200 ml)

Hazırlanışı

 • Limonları dilimler halinde kesin ve sarımsakları soyun.
 • Suyu limon, sarımsak ve biberiyeyle birlikte kaynatın ve karışımın birkaç dakika kadar demlenmesini bekleyin.
 • Belirtilen sürenin sonunda, soğuması için ısıdan uzaklaştırın.
 • Soğuttuktan sonra içine sirkeyi ilave edin ve iyice karıştırın. Sonra süzün.

Uygulama

 • Ayaklarınıza uygulamadan önce, bölgenin temiz olduğundan emin olun.
 • Bunu yapmak için doğal sabun ve su kullanın ve ayaklarınızı kurutun. Nemin tehlikeli olduğunu unutmayın.
 • Ardından, karışımı enfeksiyon ortadan kalkana kadar defalarca uygulayın.

2. Ayak mantarı için çay ağacı yağı

çay ağacı yağı

Ayak mantarı oluştuğunda, her zaman deride birikmez. Aslında, tırnaklar üzerinde yoğun olması çok yaygındır. Bu gibi durumlarda tırnaklarınızın mor renkte olduğunu fark edersiniz.

Bazen tırnakların küçük parçalara ayrıldığını bile görürsünüz. Bu belirtileri fark ettiyseniz, çay ağacı yağı en iyi seçenektir. En büyük faydası, doğrudan enfeksiyonun nedenine karşı etkili olmasıdır.

Bu nedenle yalnızca semptomlarını hafifletmekle kalmaz, nedeni durdurmak için de kullanılır. Bu sorundan muzdarip birçok kişi, bir kez meydana geldikten sonra mantar probleminin daha sonra tekrar ortaya çıktığından yakınır.

Bununla birlikte çay ağacı yağı, direkt olarak kaynağa saldırma kabiliyeti nedeniyle mantarın tekrarlamasını önleme konusunda çok etkilidir. Çay ağacı yağını bitkisel ürünler satan bir mağazadan satın alabilirsiniz.

3. Lavanta yağı

lavanta yağı ve çiçekleri

Lavanta yağı çok etkili bir mantar karşıtı üründür; ancak iyileştirici özelliklerine ek olarak koruyucu bir tabaka da sağlar. Bu nedenle, bu türden bir problemden muzdarip olma eğiliminize rağmen, bu duruma karşı müttefikleriniz vardır.
 • Lavanta yağını damlalık kullanarak günde 3 defa uygulayın.
 • Etkilenen bölgeye yaklaşık 3 damla dökün ve kurumasını bekleyin.
 • Ayaklarınızı önceden yıkayıp kurutmayı unutmayınız; aksi takdirde ilacın etkisi azalacaktır.
 • Lavanta yağını da çay ağacı yağı gibi, büyük mağazalardan ve doğal ürünler satan dükkanlardan satın alabilirsiniz.

Son Tavsiyeler

Son olarak, ayaklarınız için önlem almanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, nemden uzak durmaya çalışın ve ayağınızın olabildiğince nefes almasına izin verin.

Bunu yapmak için, mümkün olan her zaman pamuklu çoraplar giyin ve ayaklarınızın güneş görmesini sağlayın. Bu iki basit eylem, mikroorganizmaların hayatta kalmasını büyük ölçüde engelleyebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.