Domatesleri Neden ve Nasıl Cam Kavanozlara Koymalıyız?

Domatesleri Neden ve Nasıl Cam Kavanozlara Koymalıyız?

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Domates, tüm dünyada çok popüler bir besindir. Soslarda, makarnalarda ve elbette ketçapta olsun, domates binlerce tarif içerisinde temel bir bileşen haline gelmiştir. Bugün domateslerin cam kavanozlara nasıl ve neden konulması gerektiğini sizlere açıklayacağız.

Domatesleri cam kavanozlara koyarsak ne olur?

kavanozda sağlıklı besinler

Domates salçası, konserve domates ve konserveler elinizin altında olması gereken harika seçeneklerdir. Onları mutfak kilerinde tutabilirseniz, daha uzun süre dayanabilirler. Ancak, mağazada satın aldıklarınız koruyucu içerirler. Raf ömrünün uzamasını sağlayana bu koruyucular, çok sağlıklı değildir. Bu nedenle en iyi seçenek evde kendi domates konservenizi yapmaktır.

Domatesler nasıl cam cam kavanozlara konulur?

Buna inanmak zor gelebilir, ancak kendi domates konservelerinizi evde yapmak oldukça basit iştir. Şimdi nasıl yapılacağına bir bakalım:

 1. Büyük bir kapta, domatesleri birkaç dakika kaynatın. Buradaki hedef, soyulması için kabuğunu yumuşatmak. İpucu: Domatesi basitçe soymak için işin püf noktası, domatesleri kaynatmadan önce üzerinde bir çarpı atmaktır. Bu, kabuğun daha iyi ve daha düzgün bir şekilde yumuşamasına yardımcı olur.
 2. Yaklaşık iki dakika kaynattıktan sonra (olgun domatesler daha az zaman alır) sudan çıkarın ve pişirme işlemini durdurmak ve kabuklarını soymak için içinde çok soğuk su bulunan bir kabın içine koyun. Bu süreci hızlandırmak için mükemmel bir seçenek, buz küpleri eklemektir. Soğuduktan sonra, işlem çok daha kolay olacaktır. Bu ayrıca renklerini ve lezzetlerini çok daha iyi muhafaza etmelerini sağlar.
 3. Çekirdeklerini ya da iç kısımlarını çıkarmanıza gerek yoktur. Soyulmuş domatesleri dörde bölün ve kapaklı bir cam kavanoza koyun. Kavanozun üstüne doldurun. Daha fazla domates sığdırmak için biraz üst taraftan bastırabilirsiniz.
 4. Tüm domatesler bir kavanozun içine girdikten sonra, kavanozun suyunu neredeyse ağzına kadar doldurun ve bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı şeker ekleyin. Lezzet sağlamasının yanı sıra, korunmasına da yardımcı olur.
 5. Kavanozu iyice bir temizleyin ve ağzını sıkıca kapatın. Su geçirmez olmaları için ucunda bir halka bulunan koruyucu maddeler için tasarlanmış özel kavanozları kullanmak en iyisidir.
 6. Ağzını kapadıktan sonra, kavanozu kaynar suya koyun. Tencere, kavanozun içine tamamen sığacak kadar büyük olmalıdır.
 7. Tamamen su altında kaldıktan sonra, 45 dakika kaynatın.
 8. Sudan çıkarın ve gece boyu ya da en az 24 saat boyunca dinlendirin.
 9. 24 saat sonra doğrudan güneş ışığı almayan oda sıcaklığında bekletin . Artık domatesli konservelerinizi bir yıl boyunca tüketebilirsiniz.

Domatesleri cam kavanozlara koymak neden bu kadar iyi?

bir kaç domates ve salça

Yiyecekleri cam kavanozlara koymak veya onlardan konserve yapmak her zaman onları taze tutmak için en iyi yol olmuştur. Domates, biber veya zeytin olsun, bunu yapmak için birçok neden vardır. Birçok avantajdan bazıları ise şunlardır:

 • Cam hijyeniktir.
 • Lezzeti hiç etkilenmez.
 • Oksijen veya diğer gazlara ile etkileşimi yoktur. Yiyeceklerin oksitlenmesi veya başka şekilde zarar görmesi neredeyse imkansızdır.
 • Bir üstteki açıklamanın noktanın bir sonucu olarak, yiyeceği normalden çok daha uzun süre korur.
 • Sıcak ve soğuk havaya dayanıklıdır, bu şekilde birçok farklı yiyecek için hazırlanabilir.
 • Böylece yiyecekleri saklamak ve kullanmak kolaylaşır.
 • Mikroorganizmaların yiyeceğe zarar vereceği endişesi yoktur.
 • Kokusunu ve tazeliğini korur.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.