Karpuz Çekirdeklerini Kaynatarak İçmenin 6 Faydası

Kaynatılmış karpuz çekirdekleri çok güçlü bir takviyedir. Bu çekirdeklerin etkisi vücudumuzda çok önemli bir rol oynar. Gelin bu makalede karpuz çekirdeklerinin faydalarını ve onları nasıl hazırlayacağımızı öğrenelim.
Karpuz Çekirdeklerini Kaynatarak İçmenin 6 Faydası

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Daha önce hiç karpuz çekirdeklerini kaynattınız mı? Karpuz yazın en popüler olan meyvelerden biridir. Lezzetinin yanı sıra içindeki bol su tam da ihtiyacımız olan bu dönemde vücudumuza nem sağlar.

Bunlara ek olarak, karpuz idrar söktürücüdür ve bu yüzden sıvı tutulumu ile savaşmakta muhteşem bir meyvedir. Ancak, karpuz tüketirken çekirdeklerini attığımızda bazı besin maddelerini de atmış oluyoruz. Bu küçük çekirdekler içlerindeki çeşitli besin maddeleri sayesinde bize bir çok fayda sağlar. Onların arasında en önemlileri:

 • Vitaminler (A,B, ve C)
 • Mineraller ( demir, manganez, kalsiyum)
 • Antioksidanlar
 • Yağlar (Çoklu doymamış ve tekli doymuş yağlar)

Bunların hepsi vücut gelişimi için çok önemlidir. Genç kalmamıza ve uzun süre sağlıklı yaşamamıza yardımcı olurlar.

Karpuz Çekirdeklerini Kaynatarak İçmenin 6 Faydası

1. Sindirim gelişir

Çekirdekler bol miktarda lif içerir bu yüzden kabızlık çekenler için birebirdir. Bazı zamanlar, tuvalete gitmemiz gerektiği zaman evde ya da başka bir yerde çalışıyor olmak durumu etkileyebilir. Bazen bunu yapmaya zaman bile bulamayız. Bu içecek sayesinde vücudunuz harekete geçecek ve gerisini düşünmek zorunda kalmayacaksınız.

2. Böbrekleri temizler

Karpuz inanılmaz bir idrar söktürücüdür. Bu yüzden karpuz çekirdeği tüketerek böbreklerinizi temizleyebilirsiniz. Bu temizlik zararlı maddelerin çoğunluğunu attığınız zaman gerçekleşir.

Unutmayın, böbrekler sindirim sistemi içinde çok önemli bir rol oynar. Onlar toksinlerin idrar yoluyla atılmasından sorumludur.

3.  Suda kaynatılmış karpuz çekirdekleri ile zamanı geri döndürün

kahve içen kadın

Çinko ve magnezyum harika antioksidanlardır. Bu maddeler hücrelerin dejenerasyonunu engeller. Ayrıca Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

4. Enerji içecekleri tüketmenize gerek kalmayacak

Karpuz çekirdekleri bol miktarda kalori içerir ve bu yüzden yazın sıcaklar enerjimizi düşürmüşken, kesinlikle önerilir. Doğal bir izotoniktir, ucuzdur ve herhangi bir yan etkisi yoktur. 

5.  Kalbinize bakım yaparsınız

Bu hikayenin yıldızı arginin adlı madde. Proteinlerde yer alan bu amino asit kan basıncını düzenler. Buna ek olarak damarları açar ve kanın kolaylıkla dolaşmasına yardımcı olur.

6. Doğal antidepresandır

çimde oturarak müzik dinleyen kadın

Karpuz çekirdeklerinden hazırlanan bu içecek, B vitamini grubu açısından zengindir. Bunlar aynı zamanda mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin seni temizlemekle sorumludur.

Depresyonda olan insanlar bu maddeden çok az salgılar ve bu yüzden bu alanda desteğe ihtiyaç duyarlar. Bu karışım harika bir uyarıcı olacaktır.

Şu makaleyi de ziyaret edin: Enerji kazanmak için baharatlı içecek

Bu karpuz çekirdeği çayını nasıl hazırlayabiliriz?

Malzemeler

 • 40 karpuz çekirdeği
 • 2 bardak su

Hazırlanışı

 1. Bu muhteşem içeceği hazırlamak için karpuz çekirdeklerini bir havanda ya da mikserde parçalayın.
 2. Çekirdekler ne kadar taze olursa o kadar iyidir.
 3. Daha sonra çekirdekleri suda kaynatın. İşte, içeceğiniz hazır!

Bu içeceği nasıl tüketmeli?

karpuz ve çekirdekleri
 • Bu çayı iki gün içerisinde tüketebilirsiniz.
 • Üçüncü günde hala elinizde kalmışsa onu atın ve yenisini hazırlayın.
 • İki gün bu karışımın korunması için yeterli bir zamandır.
 • Bu içeceği üçüncü günden sonra tüketirseniz, biraz toksik olabilir. En iyisi bu riski hiç almamaktır.

Bu içeriği yanınızda taşımak istiyorsanız hiç sorun değil. Güvenli bir şişeye koymanız yeterlidir. Aslında bunu yapmanız çok iyi bir fikirdir çünkü böylece bu içeceği gün boyunca tüketebilirsiniz.

Bu içeceği su içtiğiniz sıklıkta tüketmenizde iyi bir fikirdir. Eğer soğuk içerseniz aynı faydaları sağlayabilirsiniz, bu yüzden bu içeceği buzdolabında saklayabilirsiniz.

Daha ne duruyorsunuz? Bugün deneyecek misiniz? Hazırlaması kolay, koruması kolay ve bin bir faydası var. 

İlginizi çekebilir ...
Karpuz Çekirdekleri ve Önemli Faydaları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Karpuz Çekirdekleri ve Önemli Faydaları

Karpuz, yüksek miktarda su ve antioksidan içeriğiyle bilinen lezzetli ve ferahlatıcı bir meyvedir. Ancak karpuz çekirdekleri de bir o kadar faydalı...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Erhirhie, Eo & Ekene, Ne. (2013). Medicinal Values on Citrullus lanatus (Watermelon): Pharmacological Review. International Journal of Research in Pharmaceutical and Biomedical Sciences. 4.
 • Albishri HM, Almaghrabi OA, Moussa TA. Characterization and chemical composition of fatty acids content of watermelon and muskmelon cultivars in Saudi Arabia using gas chromatography/mass spectroscopy. Pharmacogn Mag. 2013;9(33):58–66. doi:10.4103/0973-1296.108142
 • Wani, A. A., Sogi, D. S., Singh, P., Wani, I. A., & Shivhare, U. S. (2011). Characterisation and functional properties of watermelon (Citrullus lanatus) seed proteins. Journal of the Science of Food and Agriculture91(1), 113–121. https://doi.org/10.1002/jsfa.4160
 • G.O, O. (2012). Functional and Physicochemical Properties of Watermelon (Citrullus Lanatus) Seed and Seed-Oil. IOSR Journal of Applied Chemistry2(2), 29–31. https://doi.org/10.9790/5736-0222931

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.