Enerji Veren Bu 7 Yiyeceği Göz Ardı Etmeyin

Yorgun musunuz? Odaklanmakta ve enerjik olmada problem mi yaşıyorsunuz? Bu 7 sağlıklı yiyecek sayesinde hem enerji dolu hissedeceksiniz hem de sağlığınızı iyileştireceksiniz.
Enerji Veren Bu 7 Yiyeceği Göz Ardı Etmeyin

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Güne başlarken veya iş yerinde çalışırken yorgun ve enerji eksikliği hissetmek çok sık rastlanan bir problemdir. Yeterince dinlenemediğiniz zaman, yetersiz beslenmeden ya da hareketsiz bir yaşam tarzı yüzünden yorgunluk hissedebilirsiniz.

Enerji eksikliği, fiziksel ve zihinsel kapasitelerinizi düşürür. Bu yüzden daha az üretken olursunuz ve günlük işlerinizi tamamlamanız zorlaşır.

Bunun yanı sıra, enerji eksikliği stres ve kaygı düzeylerinizi artırabilir. Bu da, doğal olarak yaşam kalitenizi etkileyecek başka olumsuz reaksiyonlara neden olur.

Bazı insanlar bunu düzeltmek için enerji ve spor içeceğine başvurursa da, bu içecekler çok zararlı olabilmekte ve kilo aldırabilmektedir.

Bu nedenle düzenli olarak tüketildiğinde vücudumuza enerji verecek 7 harika yiyecekten bahsetmek istiyoruz.

Enerji eksikliği için gıdalar

1. Fındık

enerji eksikliği ve yemişler

Fındık enerji veren yiyeceklerin çok iyi bir örneğidir. Sadece fiziksel ve zihinsel performansınızı geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda açlık hissini de keserek metabolizmanızı hızlandırır.

Fındık, yükse miktarda kalori ve enerji içerir. Bunun nedeni, yüksek kaliteli proteinin yanı sıra, antioksidanlar ve esansiyel yağ asitleri bakımından da oldukça zengin olmasıdır.

Küçük bir porsiyon organik fındık tüketmek, fiziksel ve zihinsel kapasitenizi artıracak ve genel olarak size kendinizi iyi hissettirecektir.

2. Bitter çikolata

En az %60 kakao içeren bitter çikolata, vücudunuza enerji vermek ve ruh halinizi iyileştirmek için mükemmel bir seçenektir.

Esansiyel yağ asitleri ve karbonhidratlar, konsantrasyonu ve kas gücünü artırmak için vücuda “yakıt” sağlar.

Buna ek olarak, bitter çikolatanın içerdiği andioksidanlar hücrelerinizi serbest radikallerin zararlı etkilerinden korur. Bu da organlarınızın zarar görmesini önler.

Bitter çikolata ayrıca, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin ve endorfin üretimini artıran uyarıcı ve öforik etkiye sahiptir.

3. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, vücudunuzdaki ana sistemlerin düzgün çalışmasını sağlayan orta zincirli yağ asitlerinden oluşur.

İltihap önleyici ve antioksidan özellikleri sayesinde, vücudunuzun hayati fonksiyonlarını düzenler. Kardiyovasküler rahatsızlıklardan, sinir ve bilişsel sistem hastalıklarından sizi korur.

Hindistan cevizinin içerdiği yüksek vitamin ve mineraller, birçok bulaşıcı hastalığa karşı koruyucu bir bariyer oluşturarak bağışıklık sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlar.

Buna ek olarak, karbonhidratlar ve sağlıklı yağlar, özellikle fiziksel veya zihinsel olarak yorgun hissettiğinizde vücuda enerji sağlar.

4. Bal

kavanoz bal

Tıp ve kozmetikteki uygulamalarıyla bilinen bal, aynı zamanda kendinizi çok iyi hissetmenizi sağlayan yüksek enerji veren bir besindir.

Doğal şeker, kolayca sindirilir bu da enerji tüketiminizi ve metabolizma hızınızı en yüksek seviyeye çıkarır.

Aynı zamanda, sindirimden sonra vücudunuzun atık maddelerden kurtulmasına yardımcı olan güçlü sindirim enzimleri ve antioksidanlar içerir.

5. Üzüm

Düşük kalorili olmasına rağmen, içerdiği doğal şeker sayesinde üzüm önemli bir enerji kaynağıdır.

Güçlü antioksidanlar ile birleştiğinde, genel sağlığınızı iyileştirir ve hastalıklarla savaşma gücünüzü artırır.

6. Mango

Lezzetli tadı ile bilinen mango, sağlığınız için faydalı enerji veren bir meyvedir.

Mango, bağışıklık sisteminizi güçlendiren ve cildinize iyi gelen bir antioksidan olan C vitamini içerir.

Ayrıca, toksinlerin ve serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltır. Bu da, hücrelerdeki yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olur.

Mango, dokularınızı korumak, kan dolaşımını hızlandırmak ve anemi ile savaşmak için ideal olan E vitamini ve demir içerir.

7. Yumurta

Kahvaltıda yumurta yemenin sebeplerinden birisi, yumurtanın bedene enerji vermesi ve sorunsuz bir gün geçirmeyi sağlamasıdır.

Bunu, yumurtadaki yüksek protein miktarı sağlar. Diğer şeylerin yanı sıra, bu protein kas kütlesi ve fiziksel kuvvet için çok faydalıdır.

Buna ek olarak, yumurtanın içerdiği bol miktarda karbonhidrat ve yağ, yediklerinizi enerjiye dönüştürme sürecini hızlandırmaktadır.

Doğru miktarda yediğiniz sürece, yumurta açlığınızı bastırmaya yardımcı olur ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

Gördüğünüz gibi, bu lezzetli gıdalar listesini beslenmenize eklemek oldukça kolaydır. Her gün bu yiyecekleri yediğinizde, size ne kadar enerji verdiklerini ve sağlığınızın ne kadar iyileştiğini göreceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ried K., Fakler P., Stocks NP., Effect of cocoa on blood pressure. Cochrane Database Syst Rev, 2017.
  • Wallace TC., Health effects of coconut oil a narrative review of current evidence. J Am Coll Nutr, 2019. 38 (2): 97-107.
  • Xia N., Daiber A., Forstermann U., Li H., Antioxidant effects of resveratrol in the cardiovascular system. Br J Pharmacol, 2017. 174 (12): 1633-1646.
  • Carbajal, A. (2013). Manual de Nutrición y Dietética. Departamento de Nutrición. Facultad de Farmacia. Universidad Complutense de Madrid, 1–10. Retrieved from https://www.ucm.es/data/cont/docs/458-2013-07-24-cap-5-proteinas.pdf
  • Lopez, I. (2013). Nutricion. Nutrición Humana 1.120(Fernández), 1–51.
  • Melgarejo, M. (2004). El verdadero poder de las bebidas energéticas. Revista Enfasis Alimentación6, 6. Retrieved from http://www.nutrinfo.com/pagina/info/ene01-05.pdf

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.