Ballı Süt İçmek İçin 7 Harika Sebep

Boğaz ağrısını gidermek için harika olması dışında, ballı süt karışımı, fiziksel egzersizlerde direncimizi artırmamıza yardımcı olur ve uykusuzluğa karşı savaşır.
Ballı Süt İçmek İçin 7 Harika Sebep

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Ballı süt çok lezzetlidir. Ve ister inanın ister inanmayın, tatlı ihtiyacınızı karşılamak için iyi bir seçenektir, üstelik yatmadan önce sıcak bir şeyler içmiş de olursunuz.

Bu içeceğin birçok yararı vardır ve bunları bu yazıda sizinle paylaşmak istiyoruz.

Bal, birçok hastalık için uzun zamandır doğal bir reçete olarak kullanılır. Bunun nedeni balın antibakteriyel, antioksidan ve mantar önleyici özelliklere sahip olmasıdır. Ayrıca sakinleştirici ve anti-enflamatuvar etkisi de vardır. Bu solunum problemlerini hafifletmeye yardımcı olur.

Süt eskiden beri içeriğindeki A, B kompleks ve D vitaminleri ve kalsiyum gibi mineraller nedeniyle diğer içeceklerden daha çok tercih edilir. Ayrıca, hayvan proteinleri ve laktik asit açısından da zengindir.

Bundan dolayı, ballı süt, sağlığınıza benzersiz faydalar sağlayabilir. Bu yazıda bu faydaların bazılarını açıklayacağız.

bir kadeh ballı süt

1. Cildi korur

Süt ve balın temizleyici ve antimikrobiyal özellikleri vardır. Bunlar bir araya gelince, birlikte mükemmel bir şekilde çalışır. Bunları karıştırmak size sağlıklı, parlak bir cilt verebilir. Ballı süt içmek, cildinize içeriden yardımcı olur. Hatta isterseniz ballı süt banyosu bile alabilirsiniz. İşte bu şekilde:

 • Ballı sütü ve suyu küvetin içinde eşit miktarda karıştırın.
 • Vücudunuzu normalde banyo yaptığınız süre boyunca bu karışımın içinde tutun.

Cildiniz bu banyonun özelliklerini emerek dışarıdan beslenir.

2. Sindiriminize yardımcı olur

Balın probiyotik özellikleri vardır. Bu, iyi bakterilerin büyümesini ve gelişimini destekler. Bunlar bağırsaklarınıza ve sindirim sisteminize çok yardım eder. Öte yandan probiyotiklerin, sütte bulunan bir tür probiyotik olan bifidobakteriyum üzerinde uyarıcı bir etkisi vardır.

Buna ek olarak, baldaki karbonhidratlar ve oligosakkaritler iyi bakterileri harekete geçirir. Bu bileşikler, bakterileri sağlıklı ve sindirim sisteminizde işler halde tutmaktadır. Bütün bunlar, aşağıdakilerin ortadan kaldırılması anlamına gelir:

 • Kabızlık
 • Kramplar
 • Şişkinlik
 • Zararlı bakteri

3. Direncinizi artırır

mekik çeken çift

Her sabah ballı süt içmek vücut direncini önemli ölçüde artırır. Bunun nedeni, sütte protein ve balda karbonhidrat olmasıdır. Bunların ikisi de metabolizmanızı uyarmak için gereklidir.

Her gün ballı süt içmek, yaşa bakılmaksızın, büyük bir yardımcıdır. Enzimleri sayesinde sütte bulunan hayvan proteinleri temel aminoasitlerle parçalanır. Bunlar daha sonra vücudunuzun kullanabileceği proteinlere dönüştürülür. Bu işlemden çıkan ekstra malzeme, kullanılabilir enerji olarak oksitlenir.

4. Kemik sağlığına yardımcı olur

içindeki omurga görünen kadın

Bal, inanılmaz bir besin taşıyıcısı olma özelliğine sahiptir. Gıdalardan alınan besinleri, özellikle de kalsiyumu, vücudunuzun her yerine götürebilir. Bu, vücudunuzun besinleri çok daha kolay absorbe etmesine yardımcı olur.

Süt, zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Balla birlikte içtiğinizde, vücudunuza, kemik sağlığınızla ilgilenmesi gereken besin maddelerini vermiş olursunuz. Ayrıca, kalsiyum emilimini optimize etmenize de yardımcı olur. Bu, yaşlandıkça oluşan osteoporoz ve eklem iltihabı gibi hastalıkları etkili bir şekilde önler.

5. Uykusuzluğa karşı savaşır

Uykudan önce sıcak ballı süt içmek, uykusuzluk atağı olduğu zaman uykuya dalmaya yardımcı en bilinen yollardan biridir. Malzemelere tek tek bir göz atın. Hem bal hem de süt kendi başına bunu yapmak için etkilidir. Fakat birlikte oldukları zaman etkileri yoğunlaşır.

 • Bal tatlı bir çiğ besindir. Vücudunuzun ürettiği insülin üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanızı sağlar. Çünkü beyninizin daha fazla triptofan salgılamasını sağlar. Bu kimyasal daha sonra uykuya dalmanıza yardımcı hormon olan serotonine dönüştürülür.
 • Sıcak süt midenizin daha rahat hissetmesini sağlar ve bunu sıcaklığı sayesinde yapar. Ballı sütü yatmadan önce içmelisiniz.

6. Yaşlanma karşıtı özellikleri vardır

duş alan kadın

Süt ve bal kombinasyonu, vücudunuzun geri kalan kısmına da çok fazla fayda sağlar. Çünkü bu içecek vücudunuzu daha çevik ve dinç yapar.

Bu karışımdaki antioksidanlar serbest radikallere saldırır. Bunların vücut sistemlerinizin tümünde büyük etkisi vardır. Serbest radikaller cildinizi aşındırır, kırışıklıkları ve yaşlılık lekelerini üretir ve vücudunuzun genel işleyişini bozar.

Mümkün olduğunca ve olabildiğince uzun bir süre genç görünmek ve hissetmek istiyorsanız, bu süt ve bal karışımını kullanmanız size çok yardımcı olur.

7. Antibakteriyel özelliklere sahiptir

Ballı süt içmek bazı bakteriler üzerinde çok faydalı etkilere sahiptir. Sıcak ballı süt içtiğiniz zaman, kabızlık, gaz ve diğer bağırsak sorunlarını azaltırsınız. Ayrıca, eğer üşüttüyseniz ya da öksürüğünüz varsa solunum sisteminize de yardımcı olur.

Bu doğal ürünlerin her ikisinden de yararlanın. Unutmayın: Hayatta dengeli bir diyete ve iyi alışkanlıklara sahip olmalısınız. Bunlara düzenli olarak egzersiz yapmak ve tütün kullanmaktan kaçınmak dahildir. Bunu yaparsanız, bu içeceğin etkilerinden daha da fazla fayda sağlayacaksınız. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ahmed S, Sulaiman SA, Baig AA, Ibrahim M, Liaqat S, Fatima S, Jabeen S, Shamim N, Othman NH. Honey as a Potential Natural Antioxidant Medicine: An Insight into Its Molecular Mechanisms of Action. Oxid Med Cell Longev. 2018 Jan 18;2018:8367846.
 • Ajibola A, Chamunorwa JP, Erlwanger KH. Nutraceutical values of natural honey and its contribution to human health and wealth. Nutr Metab (Lond). 2012 Jun 20;9:61.
 • Barr SI, McCarron DA, Heaney RP, Dawson-Hughes B, Berga SL, Stern JS, Oparil S. Effects of increased consumption of fluid milk on energy and nutrient intake, body weight, and cardiovascular risk factors in healthy older adults. J Am Diet Assoc. 2000 Jul;100(7):810-7.
 • Fakhr-Movahedi A, Mirmohammadkhani M, Ramezani H. Effect of milk-honey mixture on the sleep quality of coronary patients: A clinical trial study. Clin Nutr ESPEN. 2018 Dec;28:132-135.
 • Hatchett A, Berry C, Oliva C, Wiley D, St Hilaire J, LaRochelle A. A Comparison between Chocolate Milk and a Raw Milk Honey Solution’s Influence on Delayed Onset of Muscle Soreness. Sports (Basel). 2016 Mar 7;4(1):18.
 • Hosseini SM, Fekrazad R, Malekzadeh H, Farzadinia P, Hajiani M. Evaluation and comparison of the effect of honey, milk and combination of honey-milk on experimental induced second-degree burns of Rabit. J Family Med Prim Care. 2020 Feb 28;9(2):915-920.
 • Juhl CR, Bergholdt HKM, Miller IM, Jemec GBE, Kanters JK, Ellervik C. Dairy Intake and Acne Vulgaris: A Systematic Review and Meta-Analysis of 78,529 Children, Adolescents, and Young Adults. Nutrients. 2018 Aug 9;10(8):1049.
 • Krushna NS, Kowsalya A, Radha S, Narayanan RB. Honey as a natural preservative of milk. Indian J Exp Biol. 2007 May;45(5):459-64.
 • Shapla UM, Solayman M, Alam N, Khalil MI, Gan SH. 5-Hydroxymethylfurfural (HMF) levels in honey and other food products: effects on bees and human health. Chem Cent J. 2018 Apr 4;12(1):35.
 • Yuan X, Huang X, Wang B, Huang YX, Zhang YY, Tang Y, Yang JY, Chen Q, Jian D, Xie HF, Shi W, Li J. Relationship between rosacea and dietary factors: A multicenter retrospective case-control survey. J Dermatol. 2019 Mar;46(3):219-225.
 • Zhang X, Chen X, Xu Y, Yang J, Du L, Li K, Zhou Y. Milk consumption and multiple health outcomes: umbrella review of systematic reviews and meta-analyses in humans. Nutr Metab (Lond). 2021 Jan 7;18(1):7.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.