Ballı Süt İçmek İçin 7 Harika Sebep

Boğaz ağrısını gidermek için harika olması dışında, ballı süt karışımı, fiziksel egzersizlerde direncimizi artırmamıza yardımcı olur ve uykusuzluğa karşı savaşır.
Ballı Süt İçmek İçin 7 Harika Sebep

Son Güncelleme: 23 Ocak, 2019

Ballı süt çok lezzetlidir. Ve ister inanın ister inanmayın, tatlı ihtiyacınızı karşılamak için iyi bir seçenektir, üstelik yatmadan önce sıcak bir şeyler içmiş de olursunuz.

Bu içeceğin birçok yararı vardır ve bunları bu yazıda sizinle paylaşmak istiyoruz.

Bal, birçok hastalık için uzun zamandır doğal bir reçete olarak kullanılır. Bunun nedeni balın antibakteriyel, antioksidan ve mantar önleyici özelliklere sahip olmasıdır. Ayrıca sakinleştirici ve anti-enflamatuvar etkisi de vardır. Bu solunum problemlerini hafifletmeye yardımcı olur.

Süt eskiden beri içeriğindeki A, B kompleks ve D vitaminleri ve kalsiyum gibi mineraller nedeniyle diğer içeceklerden daha çok tercih edilir. Ayrıca, hayvan proteinleri ve laktik asit açısından da zengindir.

Bundan dolayı, ballı süt, sağlığınıza benzersiz faydalar sağlayabilir. Bu yazıda bu faydaların bazılarını açıklayacağız.

bir kadeh ballı süt

1. Cildi korur

Süt ve balın temizleyici ve antimikrobiyal özellikleri vardır. Bunlar bir araya gelince, birlikte mükemmel bir şekilde çalışır. Bunları karıştırmak size sağlıklı, parlak bir cilt verebilir. Ballı süt içmek, cildinize içeriden yardımcı olur. Hatta isterseniz ballı süt banyosu bile alabilirsiniz. İşte bu şekilde:

  • Ballı sütü ve suyu küvetin içinde eşit miktarda karıştırın.
  • Vücudunuzu normalde banyo yaptığınız süre boyunca bu karışımın içinde tutun.

Cildiniz bu banyonun özelliklerini emerek dışarıdan beslenir.

2. Sindiriminize yardımcı olur

Balın probiyotik özellikleri vardır. Bu, iyi bakterilerin büyümesini ve gelişimini destekler. Bunlar bağırsaklarınıza ve sindirim sisteminize çok yardım eder. Öte yandan probiyotiklerin, sütte bulunan bir tür probiyotik olan bifidobakteriyum üzerinde uyarıcı bir etkisi vardır.

Buna ek olarak, baldaki karbonhidratlar ve oligosakkaritler iyi bakterileri harekete geçirir. Bu bileşikler, bakterileri sağlıklı ve sindirim sisteminizde işler halde tutmaktadır. Bütün bunlar, aşağıdakilerin ortadan kaldırılması anlamına gelir:

  • Kabızlık
  • Kramplar
  • Şişkinlik
  • Zararlı bakteri

3. Direncinizi artırır

mekik çeken çift

Her sabah ballı süt içmek vücut direncini önemli ölçüde artırır. Bunun nedeni, sütte protein ve balda karbonhidrat olmasıdır. Bunların ikisi de metabolizmanızı uyarmak için gereklidir.

Her gün ballı süt içmek, yaşa bakılmaksızın, büyük bir yardımcıdır. Enzimleri sayesinde sütte bulunan hayvan proteinleri temel aminoasitlerle parçalanır. Bunlar daha sonra vücudunuzun kullanabileceği proteinlere dönüştürülür. Bu işlemden çıkan ekstra malzeme, kullanılabilir enerji olarak oksitlenir.

4. Kemik sağlığına yardımcı olur

içindeki omurga görünen kadın

Bal, inanılmaz bir besin taşıyıcısı olma özelliğine sahiptir. Gıdalardan alınan besinleri, özellikle de kalsiyumu, vücudunuzun her yerine götürebilir. Bu, vücudunuzun besinleri çok daha kolay absorbe etmesine yardımcı olur.

Süt, zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Balla birlikte içtiğinizde, vücudunuza, kemik sağlığınızla ilgilenmesi gereken besin maddelerini vermiş olursunuz. Ayrıca, kalsiyum emilimini optimize etmenize de yardımcı olur. Bu, yaşlandıkça oluşan osteoporoz ve eklem iltihabı gibi hastalıkları etkili bir şekilde önler.

5. Uykusuzluğa karşı savaşır

Uykudan önce sıcak ballı süt içmek, uykusuzluk atağı olduğu zaman uykuya dalmaya yardımcı en bilinen yollardan biridir. Malzemelere tek tek bir göz atın. Hem bal hem de süt kendi başına bunu yapmak için etkilidir. Fakat birlikte oldukları zaman etkileri yoğunlaşır.

  • Bal tatlı bir çiğ besindir. Vücudunuzun ürettiği insülin üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanızı sağlar. Çünkü beyninizin daha fazla triptofan salgılamasını sağlar. Bu kimyasal daha sonra uykuya dalmanıza yardımcı hormon olan serotonine dönüştürülür.
  • Sıcak süt midenizin daha rahat hissetmesini sağlar ve bunu sıcaklığı sayesinde yapar. Ballı sütü yatmadan önce içmelisiniz.

6. Yaşlanma karşıtı özellikleri vardır

duş alan kadın

Süt ve bal kombinasyonu, vücudunuzun geri kalan kısmına da çok fazla fayda sağlar. Çünkü bu içecek vücudunuzu daha çevik ve dinç yapar.

Bu karışımdaki antioksidanlar serbest radikallere saldırır. Bunların vücut sistemlerinizin tümünde büyük etkisi vardır. Serbest radikaller cildinizi aşındırır, kırışıklıkları ve yaşlılık lekelerini üretir ve vücudunuzun genel işleyişini bozar.

Mümkün olduğunca ve olabildiğince uzun bir süre genç görünmek ve hissetmek istiyorsanız, bu süt ve bal karışımını kullanmanız size çok yardımcı olur.

7. Antibakteriyel özelliklere sahiptir

Ballı süt içmek bazı bakteriler üzerinde çok faydalı etkilere sahiptir. Sıcak ballı süt içtiğiniz zaman, kabızlık, gaz ve diğer bağırsak sorunlarını azaltırsınız. Ayrıca, eğer üşüttüyseniz ya da öksürüğünüz varsa solunum sisteminize de yardımcı olur.

Bu doğal ürünlerin her ikisinden de yararlanın. Unutmayın: Hayatta dengeli bir diyete ve iyi alışkanlıklara sahip olmalısınız. Bunlara düzenli olarak egzersiz yapmak ve tütün kullanmaktan kaçınmak dahildir. Bunu yaparsanız, bu içeceğin etkilerinden daha da fazla fayda sağlayacaksınız. 

İlgini çekebilir ...
Uyumadan Önce Ballı Süt İçmek için 7 Neden
Sağlığa bir adımRead it in Sağlığa bir adım
Uyumadan Önce Ballı Süt İçmek için 7 Neden

Ballı süt içmek uykusuzlukla mücadele ve onarıcı uykuyu geliştirmeye ek olarak, iyi kemik sağlığını destekleyebilir ve erken yaşlanmayı yavaşlatabilir.