Uykusuzluğun 5 Biyolojik Sonucu

· 24 Nisan, 2017
Uzun bir süreden sonra yeteri kadar uyuyamamak, vücudunuz üzerinde korkunç etkilere sebep olabilir. Kronik insomnianın başlıca biyolojik sonuçlarını ve ne zaman yardım almanız gerektiğini öğrenin.

Uzun süre uykusuz kalmak, vücudunuzun ya da beyninizin ayak uydurabileceği bir durum değildir.

Ara sıra insomnia çekmenin bazı sebepleri olabilir. Stresten ya da bir seferlik bir şeyden kaynaklanıyor olabilir ve bu durum kronik insomnia kadar problem yaratmaz.

Eğer, 2 ya da 3 aydan daha fazla bir süre, uykusuzluk problemi çekiyorsanız, dinleyin. Eğer uykunuzu tam alamıyorsanız ve bu durum günlük hayatınızı etkiliyorsa dikkat edin.

En önemlisi problemin kaynağını bulmaktır.

Bazen, kronik bir ağrı, depresyon, uyku apnesi ya da iş yüzünden günlük hayatınızdaki bir değişiklik yüzünden uyuyamama problemi çekebilirsiniz. Bu durum terapi ile çözülebilir.

Ne olursa olsun, oturup bekleyemezsiniz. Eğer birkaç gece arka arkaya 3 saatten fazla uyuyamıyorsanız, bir uzaman başvurmanız akıllıca olacaktır.

İnsomnia, sürekli olan bir şey değildir. Ancak hayat kalitenizi düşürür. Bazen tedavi edemediğimiz bazı hastalıklardan kaynaklanır.

Şaşırtıcı olsa da, bazı uyku bozukluklarının bir çok farklı probleme yol açar. Bu yazımızdan onlardan bahsedeceğiz.

Uykusuzluğun sonuçları

Bir insanın sağlıklı olabilmesi için günde en az 8 saat uyuması gerektiğini duymuşsunuzdur.

Açıkçası biz tam sayılardan bahsetmiyoruz. 60 yaşında 8 saat uyumakla daha genç bi yaşta 8 saat uyumak arasında fark vardır. Ayrıca, her insanın uyku ihtiyacı farklıdır.

 • National Sleep Foundation a gore 26-64 yaş aralığındaki insanlar günde 7 ila 9 saat uyumalıdır. 64 yaşından sonra insanlar genelde çok fazla uykuya ihtiyaç duymuyor.
 • Çocukların büyüme hormonunu düzgün bir şekilde çalışması için her gün 9 ila 11 saat uyumaları gerekir.

Ancak hatırlamanız gerek bir rakam var: Günde en az 6 saat uyumak gerekiyor.

Çünkü yetersiz uyku alındığında, vücudunuz kendini iyileştiremez. Ayrıca beyniniz tam olarak işlevini yerine getiremez ve lenf sisteminiz vücudunuzdaki toksinleri atma konusunda yetersiz kalır.

1. Uykusuzluk bağırsak floranızı etkiler

Bağırsak dengeniz bozulunca ne olur?

İlginç ama gerçek. İsveç’teki Uppsala Üniversitesi bu durumu doğruladı.

Çalışmadan sorumlu bilim insanları, uzun süre uykusuz kalmanın bağırsağınızdaki bakterilerin çeşitliliğini azalttığını söylüyor.

Bu organizmaların eksikliği, metabolik sağlığınızı etkiler. Unutmayın, kötü bir bağırsak florasının sağlığınız üzerinde büyük etkileri vardır. Diğer şeylerin yanında:

 • İnsülin direncinizi arttırır
 • Kilo kaybedersiniz
 • Bağışıklık sisteminizi zayıflatır
 • Besin emilimini etkiler

2. İnsomnia diyabete yol açabilir

Bu önemli bir bilgidir: uykusuzluk glukoz toleransınızı etkiler böylece diyabete yakalanma ihtimaliniz artar.

 • Bu daha çok yaşlı insanları etkileyen bir problemdir.
 • Ancak, aşırı kilolu olma ve günde 6 saatten az uyuma da bu probleme sebep olur ve bu durum bir çok bilimsel çalışmalar sonucu kanıtlanmıştır.

3. Uykusuzluk kalp sağlığınızı etkiler

Her gün ihtiyacınız olandan 3 saat daha az uyumak, kalbiniz üzerinde ciddi etkiler bırakır. Üç aydır günde 4 ya da 5 saat uyku uyuduğunu düşünün.

“Yeteri kadar uyuyorum.” diye düşünebilirsiniz. Ancak vücudunuz öyle demiyor.

 • Uykusuzluk tansiyonu arttırır.
 • Metabolizmanızı değiştirir. Vücudunuz insüline karşı direnç gösterir.
 • Uykusuzluk, iltihabı arttırır. Kalp kaslarının daha hızlı atar ve daha fazla streslenirsiniz .

Birçok çalışmaya göre uykusuzluk kalbinizin acımasız bir düşmanıdır.

4. İnsomnia hafızanızı etkiler

Uykusuzluğun vücudunuzdaki etkilerini görmek için kronik insomnianızın olmasına gerek yok. Uykusuzluk, dikkatinizi, cevap verme yetinizi ve konsantrasyonunuzu etkiler.

Eğer yeteri kadar uyku almazsanız, hafızanız etkilenecektir. Problem kronikleşmeye başladığında, hayat kalitenizi etkiler.

Tıbbi araştırmaların ortaya çıkardığı gibi sohbet etmek, cümleleri hatırlamak, kolay problemleri çözmek gibi günlük aktiviteler tamamen değişmektedir.

5. Daha fazla anksiyete daha az uyku…Daha az uyku daha fazla anksiyete…

Anksiyeteli flu kadın

Bu korkunç bir döngüdür. Stres ve anksiyete uyku kalitenizi etkiler. Ancak eğer problem kronikleşmişse, durum ciddi demektir.

Vücudunuz ve zihniniz, çok yakından birbirleriyle bağlıdır. Bu yüzden düzenli olarak uykusuzluk, iç dengenizi değiştirir ve sizi daha da strese sokar.

Yardım istemekten kaçınmayın. Tekrar iyi bir uyku çekmek için bir uzmana başvurun.

Ne de olsa “Bazen dünyanın en büyük probleminin çözümü, iyi bir uykudadır.”