Aspirin ve Bal ile Yüz Maskesi Hazırlamak

Aspirinin içindeki bileşenler ve organik balın özellikleri sayesinde evde kolaylıkla bir yüz maskesi hazırlayabilirsiniz. 
Aspirin ve Bal ile Yüz Maskesi Hazırlamak
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Evdeki doğal maddelerle koyu renkli lekelerin, yara izlerinin ve kırışıklıkların görünümünü azaltan maske kremleri yapabilirsiniz. Bu, özellikle aspirin ve bal karışımı için de geçerlidir. Bu krem, yüzünüze taze bir görünüm kazandırır ve daha birçok faydalı özelliğe sahiptir.

Kozmetik endüstrisi cildimizin daha iyi görünmesini sağlayan ve erken yaşlanmayı önleyen binlerce güzellik ürünü geliştirdi. Bu ürünlerden bazıları pahalı olmakla birlikte, bunlara göre çok daha uygun olabilecek doğal alternatifler de vardır.

Ayrıca kozmetik ürünlerdeki kimyasallardan bazıları alerjik reaksiyonlar yaratabilir. Bu nedenle, birçok insan ev yapımı alternatifler deniyor. Bu alternatifler kolay bulunan malzemelerle hazırlanabilir ve cildinizi incitmeden temizler.

Bu makalede, hem aspirin ve bal kreminin faydalarını hem de evde yapabilmeniz için tarifini paylaşacağız. İlginizi çekiyor mu? Ne duruyorsunuz? Okumaya devam!

Doğal, tazeleyici aspirin ve bal ile yüz kremi

Aspirin her yerde satılan bir ağrı kesicidir. Baş ağrısı ve kas gerginliğini yatıştırır ve dolaşım sorunlarına yardımcı olur. Aspirinin cilde yardımcı olan bileşenler içerdiğiyse çok bilinmez. Bu, özellikle yüz bölgesi için geçerlidir.

Bunun nedeni, yağda çözünen hidroksi asidin yüksek konsantrasyonudur. Bu asit birçok iyileştirici krem, temizleyici ürün ve diğer malzemeleri üretme sürecinde kullanılır.

Bu maddeyi cilt üzerinde kullanmak koyu renkli lekelerin ve izlerin görünümünü azaltır. Ayrıca ölü deri hücrelerini temizlemeye ve arındırmaya da yardımcı olur. Buna ek olarak, güçlü bir antienflamatuvar etkisi vardır. Böylece, akne veya cilt hassasiyeti olan kişilere yardımcı olur.

aspirin ve bal

Aspirin ile balın karıştırılması canlandırıcı bir tedavi oluşturur. Bu krem gülmekten kaynaklı çizgileri azaltır, yanıkları sakinleştirir ve serbest radikallerin etkisini azaltır.

Tüm cilt tipleri için önerilir. Bu ballı aspirinli yüz maskesi uygulaması cildinizin doğal yağ üretimini değiştirmez ve pH seviyenizi düzenler. Ayrıca, gözeneklerinizde biriken aşırı yağlardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Bu karışımın avantajlarını daha önce hiç denemediyseniz, makalemizi okumaya devam edin. Ayrıca, günlük güzellik rutininize nasıl ekleyebileceğinizi de öğreneceksiniz.

Aspirin ve bal ile yüz maskesi için tarifimiz

Bu maskeyi hazırlaması hem kolaydır hem de ucuz. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey balın içeriği ve balınızı nereden aldığınızdır. Önemli olan balın organik olmasıdır, böylece en büyük faydayı sağlayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 4 aspirin tableti
 • 2 yemek kaşığı organik bal (50 gr)
 • 1 yemek kaşığı su (10 ml)
 • 5 E vitamini damlası (tercihe bağlı)

Talimatlar

 • Aspirini ince bir toz haline gelinceye kadar ezin.
 • Suyu ekleyin ve yoğun bir macun elde edinceye kadar karıştırın.
 • Organik balı ekleyip karıştırın.
 • Akıcı bir tutarlılık kazandıktan sonra işiniz bitti.
 • İlave bir seçenek olarak, sonunda E vitamini ekleyebilirsiniz.

Uygulaması

 • Maskeyi yüzünüze sürmeden önce yüzünüzü iyice yıkayın. Bu, ılık su ve nötr bir sabun ile yapılmalıdır.
 • Herhangi bir makyaj kalıntısı bırakmadığınıza ve tamamen temizlediğinize emin olun.
 • Hazır olduğunuzda, ihtiyacınız kadar krem alın. Ardından, yüzünüzün her yerine ovarak sürün. Ağız ve göz bölgenize uygularken dikkatli olun.
 • Mümkünse, en iyi sonucu almak için maskeyi boynunuza da sürün.
 • 3 dakika boyunca masaj yaparak yaydırın. Maskenin işlemesi için 10 dakika bekleyin.
 • Zaman dolduğunda, yüzünüzü ılık su ile yıkayın ve durulayın.
 • Uygulamayı nemlendirici kreminizle sonlandırın.
 • Başladıktan sonra, haftada iki veya üç kez bu uygulamayı tekrarlayabilirsiniz. Bundan sonra haftada bir kez yeterli olacaktır. Hemen temiz, pürüzsüz, yenilenmiş bir cilde sahip olduğunuzu hissedeceksiniz.

Bununla birlikte, kremi kullanmaya devam ederseniz, diğer etkilerini de zamanla fark edeceksiniz. Bu görünür etkilerin bazıları daha küçük gözeneklerin temizlenmesi, koyu renkli lekelerin azalması ve daha az iltihaplanma ve şişmedir.

Kremi yüzünüzde uygulamadan önce, cildinizin küçük bir alanında test etmeyi deneyin. Bu önemlidir, çünkü olası alerjik reaksiyonları görmenizi sağlar. Eğer herhangi bir reaksiyon oluşursa, kullanmayın.

Genellikle bu krem istenmeyen yan etkilere neden olmaz. Ancak, bazı cilt tiplerinde istenmeyen reaksiyon olasılıklarını da göz ardı edemeyiz.

Bu kremi güzellik rutininizde kullanmaya başlayın. Parlayan tertemiz bir cilt elde etmek için profesyonel kozmetik ürünlerine bir servet harcamanıza gerek olmadığını unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Kornhauser A, Coelho SG, Hearing VJ. Applications of hydroxy acids: classification, mechanisms, and photoactivity. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2010;3:135–142. Published 2010 Nov 24. doi:10.2147/CCID.S9042
 • Arif T. Salicylic acid as a peeling agent: a comprehensive review. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2015;8:455–461. Published 2015 Aug 26. doi:10.2147/CCID.S84765
 • McLoone, P., Oluwadun, A., Warnock, M., & Fyfe, L. (2016). Honey: A Therapeutic Agent for Disorders of the Skin. Central Asian Journal of Global Health. https://doi.org/10.5195/cajgh.2016.241
 • Burlando, B., & Cornara, L. (2013). Honey in dermatology and skin care: A review. Journal of Cosmetic Dermatology. https://doi.org/10.1111/jocd.12058

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.