Mangonun Şaşırtıcı 7 Faydası

Günde bir tane mango yemek doktoru uzak tutar! Bu lezzetli ve besleyici tropikal meyvenin inanılmaz faydalarını keşfedin.
Mangonun Şaşırtıcı 7 Faydası

Son Güncelleme: 12 Eylül, 2018

Megifera indica meyvesi yani mango, tropikal bir meyvedir. Ancak günümüzde dünyanın dört bir yanında bulabilirsiniz.

Mango gibi heyecanlandırıcı, enerji verici ve lezzetli çok az meyve vardır. Pürüzsüz bir dokuya ve çarpıcı bir renge sahiptir. Mangonun birçok farklı türü vardır. Bu farklı türlerin ortak özellikleri ise hepsinin ortasında büyük bir çekirdeğin bulunması ve hepsinin etli olmasıdır. Ayrıca tüm türlerin sağlığınıza sayısız faydası vardır.

Meyve sularımıza, tatlılarımıza ya da salatalarımıza koyarız. Bir meyveden çok daha fazlasıdır. Ne de olsa dünyanın en çok yenen ve en sağlıklı meyvesinden bahsediyoruz.

Bu yazımızda, her gün mango yemek için bir sebebiniz olduğundan bahsedeceğiz. Başlayalım mı?

1. Her gün bir mango ile tansiyonunuzu düşürün

tansiyon ölçümü

Günde yarım mango yemek sağlığınız için faydalıdır. Potasyum ve magnezyum açısından zengin bir meyvedir. Bu iki mineral, tansiyonunuzu dengelemeye yardımcı olur. 

Aynı zamanda, bu harika meyvenin içinde B2, B6, A, C, K vitaminleri ve folik asit bulunur. Tüm bunlar, kalp ritminizi dengelemeye ve vücudunuzun her yerine besin ve oksijen ulaşmasına yardım eder. Ayrıca, dengeli bir beslenme programı uygulamayı da ihmal etmeyin.

2. Maküler dejenerasyonu önler

Maküler dejenerasyon, özellikle yaşlılarda görülen yaygın bir göz hastalığıdır. Görmeyi bulanıklaştırır ve küçük detaylara odaklanabilmek için daha fazla enerji harcanmasına sebep olur.

Mangonun içinde zeaksantin isimli gözü koruyan bir çeşit antioksidan bulunur. Özellikle güneşin verdiği göz hasarlarına ve yaşla beraber gelen göz hastalıklarına iyi gelir.

Her gün içinde mangonun da bulunduğu bir kase meyve salatası yemeyi ihmal etmeyin. Gözleriniz ve sağlığınız size teşekkür edecek!

3. Sindirime iyi gelir

mango soyulurken

Özellikle hazımsızlık ya da mide yanması gibi problemlerden şikayetçiyseniz, her gün mango yemek size iyi gelebilir. Mangonun içerisinde iki işe yarayan sindirim enzimleri bulunur: Yiyeceklerin emilimini kolaylaştırır ve boşaltım sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlarlar.

Aynı zamanda esterler, terpen ve aldehit gibi biyoaktif bileşenler açısından da zengin bir meyvedir. Tüm bunlar, sindirim sisteminizin daha etkili çalışmasını sağlarlar.

4. Kansızlığa iyi gelir

Demir eksikliği, kadınlarda sıkça rastalanan bir sorundur. Yoğun adet dönemi de bu durumun sebeplerinden biridir.

  •  Eğer kansızlıkla ilgili probleminiz varsa, düzenli olarak mango yemenin kırmızı kan hücre sayısını artırdığını unutmayın.
  • Aynı zamanda, yüksek miktarda C vitamini içerdikleri için demir seviyenizi dengelerler. Benzer şekilde, beslenme uzmanları hamileyken mango yemeyi önerirler. Böylece demir ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
  • Folik asitler açısından da zengindir. Folik asitler, hamilelik sırasında fetüsün gelişiminde önemli bir rol oynar.

5. Kemik sağlığına iyi gelir

kemikler kadın vücut

K vitamini vücudumuz için vazgeçilmezdir ancak genellikle çok fazla üzerinde durulmaz. K vitamini kemikleri güçlendirir. Ayrıca, kanın pıhtılaşmasını hızlandırmaya yardımcı olur.

K vitamini eksikliği durumunda, kalça kemiği gibi kemiklerin kırılma ihtimali artar. Mango, kalsiyum depolanması için çok önemli olan K vitamini açısından zengindir. Bu yüzden her gün yiyerek bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

6. Beyin sağlığını korur

Mango çok yüksek miktarda B6 vitamini içerir. Bu vitamin beyin sağlığını korumak ve geliştirmek için çok önemlidir. Bunun sonuçlarını fark etmek de çok kolaydır.

B6 vitamini nöronlar arasındaki bağlantıyı güçlendirir, uyku düzenini iyileştirmeye yardımcı olur. Bununla beraber, hafızayı, konsantrasyonu ve beyne giden kan akışını artırır.

7. Vücudu güçlendirir

bir sepet mango

Mango ve havuç, beta-karoten açısından zengin birer antioksidandır. Sahip oldukları sarı veya turuncu rengi de beta-karotene borçludurlar.

Aynı zamanda çok sağlıklıdır çünkü:

  • Beta-karoten, bağışıklık sistemi sağlığı için çok önemlidir.
  • Günlük hayatta karşımıza çıkan bakterilerden ve toksinlerden korur.

Düzenli olarak mango ve havuç suyu içmek, A vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır:

  • A vitamini de bir diğer antioksidandır.
  • Dokularımıza zarar verebilecek serbest radikallere karşı bizi korur. Eğer dikkat edilmezse, erken yaşlanmaya sebep olabilir.

Mangoyu beslenme programınıza dahil etmeniz için harika sebepler var. Hem lezzetli hem de size çok iyi gelecek. Hayat kalitenizi artırırken aynı zamanda sağlığınızı da korur. 

 

 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.