Karpuz Çekirdekleri ve Önemli Faydaları

Aşırı su tutulumunu ortadan kaldırmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, karpuz çekirdeklerinin antioksidan açısından da zengin olduğunu biliyor muydunuz?
Karpuz Çekirdekleri ve Önemli Faydaları

Son Güncelleme: 10 Kasım, 2018

Karpuz, yüksek miktarda su ve antioksidan içeriğiyle bilinen lezzetli ve ferahlatıcı bir meyvedir. “Yaz gıdalarından” biridir, çünkü yılın en sıcak günlerinde vücudunuzu nemlendirmek için harika bir yoldur. Karpuz çekirdekleri ise, birçok kişi bilmese de, bazı faydalara sahiptir.

Bunlara ek olarak karpuz sağlığa faydalı bir çok besleyici öge içerir. İçindeki likopen isimli bileşen vücudu arındırır ve fazla sıvıların atılımına yardımcı olur. Tüm bunları sadece bir kaç kalori harcayarak yapar.

Ancak, bir çok insanın bilmediği veya farkında olmadığı bir şey var. Genelde insanların ayıklayıp bir kenara koyduğu o karpuz çekirdekleri de bir çok besleyici öge içeriyor. Bunlar da vücuda çok büyük fayda sağlıyor.

Karpuz çekirdeklerini çay olarak veya diğer içeceklerle tükettiğiniz zaman çeşitli hastalıklara karşı koruma sağlar ve bazı ana organların işlevlerini destekler. Konu hakkında daha fazla bilgi alıp karpuz çekirdeklerinin faydalarını öğrenmek ister misiniz?

Karpuz çekirdekleri doğal yolla bağırsakları çalıştırır

bağırsak hareketleri

Karpuz çekirdekleri yüksek oranda lif içerir, bu lifler bağırsakları çalıştırır ve atıkların atılımını kolaylaştırır. Sentetik bağırsak ilaçları yerine kabızlıkla savaşmak ve sindirimi kolaylaştırmak için kullanılabilir.

Harika bir idrar söktürücü

Meyvenin kendisinde olduğu gibi, karpuz çekirdekleri de dokularda tutulan aşırı sıvıların atılması için idrar söktürücü özellikler taşır. Karpuz çekirdekleri ile yapılan şifalı bir çay böbreklerde birikmiş toksinlerden ve atıklardan kurtulmak, böbrek taşlarının oluşumunu önlemek için antik çağlardan beri kullanılıyor. 

İdrar yollarının düzenli işlemesini destekleyen aktif bileşenler sıvıların atılımını destekler ve bakteri oluşumunu önler. Ayrıca vücuttan toksinlerin ve ağır metallerin atılımını destekleyerek ciddi hastalıkların riskini azaltır.

Vücudun sıvı ve tuz seviyelerini dengeleme yetenekleri sayesinde, düzenli karpuz çekirdeği tüketmek ayrıca yüksek tansiyonu kontrol etmeye de yardımcı olur.

Antioksidanlar açısından çok zengin

karpuz çekirdekleri

Lisopen açısından zengin olmasının yanı sıra, bu çekirdekler magnezyum ve çinko gibi önemli antioksidanlar da taşır. Bunlar serbest radikallerden kaynaklı zararları kontrol altına alır ve eklemlerle kemiklerin erken zarar görmesini önler.

Harika bir enerji kaynağı

İnsanların bu çekirdekleri enerji kaynağı olarak kullanmak yerine atıyor olmaları çok üzücü. Karpuz çekirdekleri çok az kalori içerir, ama içerdikleri yüksek enerji seviyeleri zayıflık ve yorgunlukla savaşmaya yardımcı olur.

Mineraller ve lifler, hem fiziksel hem de zihinsel performansı arttırarak halsizlikle savaşır. Aslında 100 gram karpuz 20.3 kalori içerir. Karpuz çekirdekleri ise 555 kaloriye kadar çıkabilir. Elbette bir seferde asla o kadar tüketmeyeceksiniz çünkü istediğiniz içeceği hazırlarken sadece bir kaç çekirdek kullanacaksınız.

Dislipidemi tedavisi için

displidemi

Dislipidemi veya lipid anormallikleri kan akışındaki lipidlerin metabolizmasında oluşan dengesizlikten kaynaklı bir hastalıktır. Damarlardaki yüksek kolesterol seviyeleri ve zayıf trigliseridler bu duruma sebep olur.

Karpuz çekirdekleri omega-3 ve omega-6 yağları açısından zengin olduğu için bu problemi kontrol altına alabilir ve kan akışınızı temizler. Bu damarların tıkanması ve sertleşmesi riskini azaltır ve aynı zamanda kan dolaşımından kaynaklı ve kardiyovasküler hastalıkları önler.

Ayrıca okumanızı öneriyoruz: Karaciğeri Arındırmak için 7 Neden

Karpuz çekirdekleri ile içeceğinizi nasıl hazırlayacaksınız?

karpuz karışımı

Bu içeceğin hazırlanışı çok kolaydır ve hiç de zaman harcatmaz. Tüm çekirdekleri kullanabilirsiniz ama toz halindeki çekirdeklerin emilimi çok daha kolay gerçekleşir.

Malzemeler

 • 4 yemek kaşığı karpuz çekirdeği (40 g)
 • 1 litre su
 • 1 bardak doğranmış karpuz (isteğe bağlı)

Hazırlanışı

 • Bir litre suyu kaynama noktasına getirin. Orta ateşte kaynatın.
 • Su kaynarken karpuz çekirdeklerinizi ezerek toz haline getirin.
 • İnce tozu sıcak suya ekleyin ve 30 dakika demleyin.
 • Sonrasında ateşten alın ve karışımı bir saat beklemeye bırakın.
 • Sıvıyı süzün ve suyunu bir sürahiye koyun.
 • Lezzetli bir içecek için bu suyu bir kaç dilim karpuz ile mikserden geçirin.
 • Buzdolabında saklayın ve buz ile servis edin.

Tüketim biçimi

 • Bu içeceğin ilk bardağını boş mideye için ve kahvaltı etmeden önce en yarım saat bekleyin.
 • Bunu iki gün art arda, her hafta yapın. En iyi sonuçları bu şekilde görebilirsiniz. 
 • İçine şeker veya yapay tatlandırıcılar eklemeyin. Bunu yaparsanız içeceğin özellikleri kaybolur.
 • Sizlere önerilen çekirdek oranından daha fazlasını kullanmayın, olumsuz etkiler yaratabilir.

Başlamaya hazır mısınız? Artık karpuz çekirdeklerinin ne kadar faydalı olduğunu biliyorsunuz, onları çöpe atmak yerine kullanabilirsiniz. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.