Papaya Çekirdekleri ve 5 Faydasını Keşfedin

Papaya Çekirdekleri ve 5 Faydasını Keşfedin

Son Güncelleme: 17 Kasım, 2018

Papaya, sahip olduğu birçok faydasıyla ünlü, lezzetli bir meyvedir. Sağlıklı olmasını da özellikle sindirim sistemini ve bağışıklık sistemini harekete geçiren içeriğindeki lif, kalsiyum, fosfor, demir, papain gibi maddelere borçludur. Peki papaya çekirdekleri bizlere nasıl bir fayda sağlayabilir?

Papaya, meksika ve diğer Orta Amerika ülkelerinde yetişir. Keşifçiler bölgeye vardıktan sonra papayayı Güney Amerika, Malezya, Filipinler, Çin ve Havai gibi dünyanın diğer bölgelerine götürdüler.

O zamanda bu yana bu meyve dünyanın birçok bölgesinde popüler oldu. Bolca özelliği ve lezzetli bir aroması olduğu için tatlılarda, meyve sularında kullanılması ya da tek başına yenilmesi oldukça cazip hale geldi.

Ancak, papaya yiyen birçok insan, yenilebileceğini ve sağlığa ne kadar yararlı olduğunu bilmeden papayanın çekirdeklerini çöpe atmaktadır. Bu çekirdeklerin faydalarını bu makalemizde birlikte bulalım.

Papaya Çekirdekleri Böbrekleri Korur

Papayanın çekirdeklerini yemek böbrek yetmezliği problemi yaşamanızı önlemeye yardımcı olur. Eğer hali hazırda bu problemleri yaşıyorsanız da tedavisine yardımcı olur. Böbrekler için günde 7 kere, 7 tane papaya çekirdeği çiğnemenizi tavsiye ederiz.

Bu makalemize de göz atın: Papaya Ve Ananasla Vücudunuza Detoks Yapın

Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olur

böbrek röntgeni

Karaciğer vücudunuzdaki en önemli organlardan biridir. Görevi birçok hastalığı önlemek için toksinleri ve zehirli maddeleri filtrelemektir. Karaciğer bir çeşit hastalık tarafından etkilendiğinde, kronik problemler yaşama riskine maruz kalıyorsunuz demektir.

Bu nedenle ona bir el uzatmak ve ihtiyacı olmayan maddelerden arınmasına yardımcı olmak önemlidir. Bu konuda, papaya çekirdekleri özellikle karaciğer sirozu vakalarına karşı oldukça güçlü bir destekçi olabilir.

Karaciğerinizi korumak için, 5 papaya çekirdeğini ezip, bir yemek kaşığı limonla karıştırarak hazırladığınız kürü günde iki kere, bir ay boyunca içebilirsiniz.

Papaya Çekirdeği ile Bağırsak Sağlığınızı İyileştirin

Papaya çekirdekleri, sahip olduğu büyük miktardaki anti-parazit enzimleri sayesinde, bağırsak sağlığına katkıda bulunur. Bu enzimler, bağırsak parazitlerinden kurtulmanızı sağlayacak, kurt düşürücü özelliğe sahip carpaine bardındırır.

Bunun için çekirdekleri kurutup ezin. Hazırladığınız bu tozdan bir çay kaşığı alıp bir bardak suyla karıştırıp kaynatın. Ayrıca karışımınıza bal da ekleyebilir ve bunu günde iki üç defa içebilirsiniz.

Sindirim Sisteminizi Koruyun

sindirim sistemi

Papaya çekirdeklerinin ayrıca anti bakteriyel ve iltihap iyileştirici özellikleri de vardır. Çeşitli çalışmalar bu çekirdeklerin salmonella ve stafilokok gibi bulaşıcı bakterilere karşı savaştığını ortaya koymuştur. Biz günde üç kere 7 tane papaya çekirdeği yemenizi öneriyoruz.

Fazla Yağ ve Şekeri Emer

Papaya çekirdeklerinin vücutta yağ yakıcı özellikleri de vardır. Çünkü vücuttaki fazla yağ ve şekerin emilmesine engel olarak sindirim sürecinin hızlanmasına ve kilo vermeye yardımcı olmaktadırlar.

Papaya Yiyerek Kilo Vermek İçin Üç Küçük İpucu

papaya ve çekirdekleri

Şüphesiz bu çekirdeklerin en dikkate değer faydalarından biri kilo vermenize yardımcı olmalarıdır. Eğer papaya çekirdeklerini kilo vermek için kullanacaksanız, aşağıdaki üç küçük ipucunu uygulamanızı tavsiye ederiz.

Bu ipuçlarından bahsetmeden önce şunu söylemeliyiz ki, bu konuda sabırlı olmanız oldukça önemlidir. Çünkü sonuca ulaşmanız biraz vakit alabilir. Ayrıca unutmamanız gereken bir diğer şey ise sonuca ulaşmak için sağlıklı bir diyet ve sık egzersizin zorunlu olduğudur.

İpucu 1

  • Aç karnına, her gün, greyfurt suyuyla birlikte 12 tane papaya çekirdeği yiyin.
  • Bunu 15 gün boyunca arka arkaya yaptıktan sonra 15 gün ara verin.

İpucu 2

  • Yine aç karnına, 15 tane papaya çekirdeğini bir bardak greyfurt suyuna atıp, çekirdekleri de sanki bir hapmış gibi yutarak için.
  • Bu meyve suyu daha iyi bir sindirim sistemine sahip olmanıza yardım edeceği gibi aynı zamanda fazla yağlarla da mücadele edecektir.

İpucu 3

  • Papaya çekirdeğinin faydalarından bahseden bu son ipucu, bir miktar çekirdeği ezip salatanıza ya da salata sosunuza eklemekten oluşmaktadır.
  • Hardala benzer baharatlı bir tat elde edeceğiniz için, aşırı kullanmaktan kaçınmanız daha iyi olacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.