Papaya Çekirdeklerinin 5 Faydasını Keşfedin

· 25 Aralık, 2015

Papaya sahip olduğu birçok sağlıklı faydasıyla ünlü lezzetli bir meyvedir. Sağlıklı olmasını da, özellikle sindirim sistemini ve bağışıklık sistemini harekete geçiren, içeriğindeki lif, kalsiyum, fosfor, demir, papain gibi maddelere borçlu.

Papaya, meksika ve diğer Orta Amerika ülkelerinden geliyor. Keşifçiler bölgeye vardıktan sonra papayayı Güney Amerika’ya ve Malezya, Filipinler, Çin ve Havai gibi dünyanın diğer bölgelerine götürdüler.

O zamanda bu yana bu meyve dünyanın birçok bölgesinde ünlü oldu. Bolca özelliği olması ve lezzetli bir aromaya sahip olması onu tatlılarda, meyve sularında kullanılması ya da tek başına yenilmesi için oldukça cazip hale getirdi. Ancak, papaya yiyen birçok insan, yenilebileceğini ve sağlığa ne kadar yararlı olduğunu bilmeden papayanın çekirdeklerini ayıklıyor. Bu çekirdeklerin faydalarını bu makalemizde birlikte bulalım.

Böbrekleri Korur

Papayanın çekirdeklerini yemek böbrek yetmezliği problemi yaşamanızı önlemeye yardımcı olur. Eğer hali hazırda bu problemleri yaşıyorsanız da tedavisine yardımcı olur. Böbrekler için günde 7 kere, 7 tane papaya çekirdeği çiğnemenizi tavsiye ederiz.

Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olur

papaya 2

Karaciğer vücudunuzdaki en önemli organlardan biridir. Çünkü, görevi birçok hastalığı önlemek için toksinleri ve zehirli maddeleri filtrelemektir. Karaciğer bir çeşit hastalık tarafından etkilendiğinde, kronik problemler yaşama riskine maruz kalıyorsunuz demektir. Bu nedenle ona bir el uzatmak ve ihtiyacı olmayan maddelerden arınmasına yardımcı olmak önemlidir.

Bu konuda, papaya çekirdekleri özellikle karaciğer sirozu vakalarına karşı oldukça güçlü bir destekçi olabilir. Bu amaçla, 5 çekirdeği ezip, bir yemek kaşığı limonla karıştırarak hazırladığınız kürü günde iki kere, bir ay boyunca içebilirsiniz.

Bağırsak Sağlığınızı İyileştirin

Sahip oldukları büyük miktardaki anti parazit enzimleri sayesinde, papaya çekirdekleri bağırsak sağlığına katkıda bulunuyor. Bu enzimler, bağırsak parazitlerinden kurtulmanızı sağlayacak, kurt düşürücü özelliğe sahip carpaine bardındırır. Bu iş için çekirdekleri kurutup ezin. Hazırladığınız bu tozdan bir çay kaşığı alıp bir bardak suyla karıştırıp kaynatın. Ayrıca karışımıza bal da ekleyebilir ve bunu günde iki üç defa içebilirsiniz.

Sindirim Sisteminizi Koruyun

papaya 3

Papaya çekirdeklerinin ayrıca anti bakteriyel ve iltihap iyileştirici özellikleri de vardır. Çeşitli çalışmalar bu çekirdeklerin salmonella ve stafilokok gibi bulaşıcı bakterilere karşı savaştığını ortaya koymuştur. Biz günde üç kere 7 tane papaya çekirdeği yemenizi öneriyoruz.

Fazla Yağ ve Şekeri Emer

Papaya çekirdeklerin ayrıca vücutta yağ yakıcı özellikleri de vardır. Çünkü vücuttaki fazla yağ ve şekerin emilmesine engel olarak sindirim sürecinin hızlanmasına ve kilo vermeye yardımcı olmaktadırlar.

Papaya Yiyerek Kilo Vermek İçin Üç Küçük İpucu

papaya 4

Şüphesiz bu çekirdeklerin en dikkate değer faydalarından biri kilo vermenize yardımcı olmaları. Eğer papaya çekirdeklerini kilo vermek için kullanacaksanız, aşağıdaki üç küçük ipucunu uygulamanızı tavsiye ederiz. Onlardan bahsetmeden önce şunu söylemeliyiz ki, bu konuda sabırlı olmanız oldukça önemli. Çünkü sonuca ulaşmanız biraz vakit alabilir. Ayrıca unutmamanız gereken bir diğer şey ise sonuca ulaşmak için sağlıklı bir diyet ve sık egzersizin zorunlu olduğudur.

İpucu 1

Aç karnına, her gün, greyfurt suyuyla birlikte 12 tane papaya çekirdeği yiyin. Bunu 15 gün boyunca arka arkaya yaptıktan sonra 15 gün ara verin.

İpucu 2

Yine aç karnına, 15 tane papaya çekirdeğini bir bardak greyfurt suyuna atıp, çekirdekleri de sanki bir hapmış gibi yutarak için. Bu meyve suyu daha iyi bir sindirim sistemine sahip olmanıza yardım edeceği gibi aynı zamanda fazla yağlarla da mücadele edecektir.

İpucu 3

Papaya çekirdeğinin faydalarından bahseden bu son ipucu, bir miktar çekirdeği ezip salatanıza ya da salata sosunuza eklemekten oluşmakta. Hardala benzer baharatlı bir tat elde edeceğinizden aşırı kullanmaktan kaçınmanız daha iyi olacaktır.