Yiyeceklerinizi Uzun Süre Taze Tutmanız için 9 İpucu

Yiyeceklerinizi doğru bir şekilde saklamayı öğrenmek, onların raf ömrünü uzatmanızı sağlayacaktır. Bu, vaktinden önce çürümelerini ve taze gıdaların israf edilmesini önleyecektir.
Yiyeceklerinizi Uzun Süre Taze Tutmanız için 9 İpucu

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yiyeceklerinizi satın aldığınızda, yiyecekleri uzun süre taze tutmak için onları en iyi şekilde saklamak istemeniz doğaldır. Amaç, onları mümkün olan en uzun süre taze tutmaktır.

Bazı gıdalar birkaç hafta geçtikten sonra bile kusursuz bir halde kalırken diğerleri düzgün muamele görmedikleri için halde çabucak çürümeye eğilimlidir. Sorun, yiyeceklerle uğraşırken her zaman temkinli olmamamız ve birkaç gün içinde, artık tüketim için uygun olmadıklarını fark etmemizdir. Bu nedenle, onları daha uzun süre taze tutmak ve böylelikle israf etmemek adına yararlı olan bazı saklama ipuçlarını bilmek güzeldir.

Aşağıdaki makalede, en iyi olanları sizinle paylaşmak istiyoruz, böylece bundan sonra onları kullanmaya başlayabilirsiniz.

Not alın!

Yiyeceklerinizi Uzun Süre Taze Tutmanız için 9 İpucu

1. Sütü dondurun

donmuş süt

Çok fazla süt aldınız ve hala hepsini tüketmediniz mi? Bozulmasına izin vermeyin!

Süt içeren başka tarifler hazırlamak istemiyorsanız, sütü temiz bir kaba koyun ve aşağıdaki kuralları izleyerek dondurun:

  • Sadece taze sütü dondurun.
  • Orijinal kabında donduracaksanız, donarken hacmi artacağı için az miktarda sütü çıkarın.
  • 6 haftadan uzun bir süre için saklamaktan kaçının.

2. Marulları kağıda sarın

Yırtılmaya meyilli marul yaprakları kağıda sarılırlarsa daha uzun süre saklanabilirler. Bunun için, gazete kağıdı ya da benzerlerini kullanabilirsiniz. Bu malzeme nemin emilimi ve mantarların ve bakterilerin çoğalmasını önlemek için yardımcı olur.

3. Muzu saklamak için plastik ambalaj kağıdı kullanın

muz

Muz hızla olgunlaştığı ve dokusu hızla değiştiği için kolayca hasar gören yiyeceklerden biridir. Eğer muzun daha fazla sayıda gün boyunca iyi durumda kalmasını isterseniz, biraz plastik ambalaj kağıdı alın ve muz kümesinin birleştiği kısmı sarın. Bununla birlikte, eğer çok geçse ve hali hazırda olgunlaşmışsa, soyulmuş muzları alıp dondurun ve kek ve smoothie içerisinde tadını çıkarın.

4. Soslarınızı fermuarlı çantalarda saklayın

Hazırladığınız ev yapımı sosların kalanlarını veya artan yemekleri çöpe atmaktan kaçınmak için çeşitli hava geçirmez fermuarlı torbalardan satın alın ve bunları dondurucuda saklayın. Bu, teknik yiyeceklerin iyi durumda kalmasına yardımcı olur ve daha sonra onları güveçlere, çorbalara ve istediğiniz tüm yemeklere ekleyebilirsiniz.

5. Yeşil soğanları bir bardak suyun içine koyun

yeşil soğan

Yeşil soğan iyice temizlenip bir bardak veya kapta su ile saklandığı zaman daha taze kalır. İhtiyaç duymadığınız yaprakları kesin, kir kalıntılarını çıkarın ve soğanları suya daldırın. İki haftaya kadar taze kalabilirler.

6. Taze otları bir cam kavanozun içine koyun

Taze otların bu şekilde daha uzun süre saklanabilmeleri için bir cam kavanozu iyice temizleyin ve iç kısmının tamamen kuru olduğundan emin olun.

  • Otları ince ince kesin ve kavanozun içine koyun.
  • Bu şekilde, aromalarını veya dokularını bozmayacaklar ya da değiştirmeyeceklerdir.

7. Avokadoyu soğan yardımıyla koruyun

avokado

Avokadoları olgun hale geldikleri zaman yemek en iyi seçim olsa da, hemen yemek istemiyorsanız onları korumanıza yardımcı olan basit bir ipucu vardır. Bunu yapmak için, ikiye kesilmiş bir soğan ile birlikte avokadoyu hava geçirmez bir kaba koyun.

8. Balı cam kavanoza koyun

Balın son kullanma tarihinin olmadığını biliyor muydunuz? Bileşenleri onu taze ve mikroorganizmalardan uzak tuttuğu için bal, özelliklerini kaybetmeden yıllarca depolanabilen gıdalardan biridir.

  • Sorun, düzgün bir şekilde saklanmadığı zaman ortaya çıkar (örneğin, buzdolabının içinde tutarak). Düşük sıcaklıklar, kristalleşmesine neden olur, bu yüzden kullanmak için kabından çıkarmak zor hale gelir.
  • Öte yandan, alüminyum ya da diğer metal kapları kullanmanız tavsiye edilmez, zira bunlar balı oksitleyebilir ve lezzetini değiştirebilir.
  • Hava geçirmez cam kavanozlara koymak ve oda sıcaklığında saklamak en iyisidir.

9. Elmaları buzdolabında tutun

elma

Elma, genellikle tadında, kokusunda ya da dokusunda herhangi bir değişiklik olmadan birkaç hafta saklanabilen meyvelerden biridir. Bununla birlikte, buzdolabında saklandıkları zaman bu süre aylara ulaşabilir. Önemli olan bir elma ile diğeri arasında küçük bir boşluk bırakmaktır (örneğin, gazete ile). Bunun nedeni, eğer birisi çürümüşse diğerlerine de zarar verebilecek olmasıdır.

Yiyeceklerinizi taze tutmak istiyor musunuz? Bütün bu ipuçlarını aklınızda tutun!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.