Sıradan Bir Duvarı Dikey Bahçeye Dönüştürmek için Dört Fikir

Eğer yeşilliği ve doğayı seviyorsanız, ama artık başka ev bitkileri istemiyorsanız, bu dikey bahçelerden biraz ilham alın: bu dikey bahçeler gerçek bir sanat eseri!
Sıradan Bir Duvarı Dikey Bahçeye Dönüştürmek için Dört Fikir

Tarafından yazılmıştır Paula Heidemeyer

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Dikey bir bahçe evinize hoş ve kişisel bir görünüş verebilir. Sonuçta, bitkileri sadece bahçenizde veya balkonunuzda sınırlamak zorunda kalmazsınız; ayrıca oturma odanızda veya mutfağınızda doğa ile doğrudan temasın tadını çıkarabilirsiniz. Sıradan bir duvarı dikey bahçeye dönüştürmek kulağa hoş geliyor, değil mi?

Yeşillik ve doğa söz konusu olduğunda sınır gökyüzüne kadar çıkar. Saksı bitkisi veya çiçeklik koymak için her zaman mükemmel bir köşeniz vardır. Bitkiler evinize renk ve hayat katar.

Bugün, evinizin herhangi bir duvarında kendi dikey bahçenizi oluşturmak için size bazı fikirler vermek istiyoruz. Biraz yaratıcılık ile duvarlarınız harika görünecek.

Kolay ve güvenli bir şekilde dikey bahçe yapmayı buradan öğrenebilirsiniz.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz: Evinizde Mini Bahçe Oluşturmak için 5 Güzel Fikir

Sıradan bir duvarı dikey bahçeye dönüştürmek: kolay bir şey!

Ev bitkilerinden bıktıysanız ya da sadece uzaktaki bir bahçeden keyif alıyorsanız, eviniz için dikey bir bahçe yapmayı öğrenin. Sıradan bir duvarı dikey bahçeye dönüştürmek sandığınızdan daha da kolay.

Ahşap kasalar, plastik şişeler veya cam kavanozlar gibi evin etrafındaki günlük eşyaları bile bu bahçe yapımında kullanabilirsiniz. Bu günlük şeyleri dikey bahçenizin tabanına dönüştürmek, bulmak gayet kolay ve aynı zamanda da ucuzdur.

duvarda asılı olan bitki

Mutfağınız için dikey bir bahçe

Sıradan bir duvarı dikey bahçeye dönüştürmek için en pratik yerlerden biri de mutfaktır. Herhangi bir yerde küçük bir köşeye veya birkaç bitki için yeterince büyük bir mutfağa sahip olan herkes bunu deneyebilir.

Mutfağınızın bir köşesine bitki veya küçük meyve ağaçları bile dikebilirsiniz. Mesela marul sever misiniz? Tek sınır sizin hayal gücünüz.

Bitki kaplarını geri dönüştürülmüş malzemelerden yapabilir ya da sadece hazır halde satılan saksı bitkilerini alıp duvara monte edebilirsiniz.

Evinizin herhangi bir cephesi için dikey bir bahçe

Dikey bir bahçe yapmak için evinizin dış duvarlarını bile kullanabilirsiniz. Bitkileri seçtiğinizde, ne kadar rüzgar ve güneş alacağını iyi düşünün ve ona göre karar verin.

Ayrıca hangi malzemeleri kullanacağınızı da iyi düşünün, çünkü bahçenizin içine su girmesini istemezsiniz. Sızıntıyı önlemenin bir yolu, ahşap tencere veya alüminyum teneke kutuları kullanmak ve bunları su geçirmez muşamba benzeri bir malzeme ile kaplamaktır.

Bu dekor ev eşyalarını da kontrol edin:

Evinizin Girişini Süslemek için 6 Yol

Evinizin iç duvarı için dikey bir bahçe

Evinizde bir duvara özel, renkli bir dokunuş vermek isterseniz, oturma odasında dikey bir bahçe oluşturmanızı öneriyoruz.

Dikey bir bahçe hakkında harika bir şey ise eğlence ve güzelliğin yanı sıra ortama bir boyut ve derinlik katmasıdır. Ayrıca, her temizlikte saksıları yerinden etmek zorunda kalmadan hava kalitesini de iyileştiriyor olacaksınız.

Bitkiler karbondioksidi havadan temizler ve formaldehit gibi zararlı, kirletici, halı boyamak için kullanılan ve döşeme reçinesinde bulunan maddeleri emebilir.

Ayrıca dikey bir bahçeyi bir odayı ikiye bölmek için de kullanabilirsiniz. Evinizde yarı yükseklikte duvarlara veya bir sütuna sahipseniz, mekânı görsel olarak ayırmak için bitkilerle kaplayabilirsiniz.

Bir de ahşap merdiven kullanmayı deneyin; duvara doğru yaslayabilir ve bitkileri basamaklara yerleştirirseniz, duvarda herhangi bir delik açmanıza da gerek kalmaz.

Bu gerçekten çok kolay!

oturma odası

Neden bitkilere ihtiyaç duyarız?

Yeşilliklerin insanlar üzerinde çok olumlu bir etkisi vardır. Bitkiler, çalılar ve her tür ağaç, bizi sakinleştirir ve bunların farkında olduğumuzdan daha çok iyi yönleri vardır. Bitkilerin aklımıza ve bedenimize iyi geldiği defalarca kanıtlanmıştır.

Bütün gün çok çalışıyoruz ve geceleri dinlenip, enerji kazanmamız ve iş hayatından soyutlanmamız gerekiyor.

Eviniz bunu yapmak için kurulmuşsa zihinsel yorgunlukla savaşabilirsiniz. Bu sadece sizin yatak odanız değil; ev ofisiniz veya çalışma alanlarınıza da ilgilendiriyor.

En çok vakit geçirdiğiniz evin herhangi bir odasında dikey bir bahçe yapın. En az miktarda iş için en iyi sonuçları göreceksiniz. Verimliliğinizin arttığının farkında olacaksınız ve evinizin bir köşesi harika görünecek.

Bahçenizi dikey hale getirdiğinizde, bununla ilgilenmek için fazla zaman harcamanız gerekmeyecek. Ayrıca böceklerin çiçeklere, köklere ve toprağa ulaşması daha zor bir hale gelecektir.

Gördüğünüz gibi, evinize yeşilliğin eklenmesi söz konusu olduğunda hiç bir sınır yoktur. Umarım bugün kendi dikey bahçenizi yaratmak için bu yazımızdan biraz ilham aldınız. Artık bahaneniz yok! Sıradan bir duvarı bir sanat eserine dönüştürme zamanı!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.