Maydanoz Yemenin İnanılmaz 5 Faydası

Maydanoz, vitamin ve mineral açısından zengin bir sebzedir. İnanılmaz faydalarını bu yazımızda öğrenin!
Maydanoz Yemenin İnanılmaz 5 Faydası

Son Güncelleme: 03 Ekim, 2018

Maydanoz, yoğun aroması olan leziz bir aromatik bitkidir. Aslında Akdeniz bölgesinde yetişmektedir; ama aynı zamanda Doğu’da da çeşitli yerlerde tüketilir. Şu anda maydanozu neredeyse bütün ülkelerde bulabilirsiniz. Peki her zaman elimizin altında olan maydanozun faydaları nelerdir?

Maydanoz, en nihayetinde kişniş, dereotu, kereviz ve havucun da dahil olduğu botanik aileden geldiği için tadı yoğundur. Bu bitkiyi genel olarak farklı şekillerde tüketebilirsiniz.

Bu seçeneklere çay, salata, sos, pilav veya et de dahildir. Maydanozun yemeklerimize verdiği lezzet şüphesiz ki çok karakteristiktir. Bu yazımızda sizlere maydanozun faydaları ile ilgili 5 faktör sunacağız!

1. Kemiklerinizi Güçlendirir

Birçok kişi pek bunu bilmese de K vitamini eksikliği, kemiklerin kırılma riskinin daha yüksek olmasına sebep olur. Yeterli fosfor, kalsiyum, C vitamini ve B vitaminleri tüketmenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat beslenme düzeniniizde yeterli K vitamini bulunuyor mu?

Maydanozu düzenli olarak yemek, vücudunuza yeterli miktarda K vitamini sağlar. Bu, kemik sağlığınızı iyileştirmek için idealdir. Çünkü maydanoz, kemik yapınız için bir protein dönüştürücü olarak görev yapar.

Maydanozun faydaları arasında, vücudumuzda kalsiyum emilimini artırmak da vardır. Bunun yanı sıra, idrar yoluyla atılan kalsiyum miktarını azaltır.

Her zaman taze, doğal gıdalar aramayı alışkanlık haline getirmelisiniz, bu sizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Bugünden itibaren beslenme düzeninize maydanoz eklemeye başlayın. Balığa, sebzelere ve doğal meyve sularına maydanozu da ilave edebilirsiniz.

2. Kan Şekerinizi Düzenlemeye Yardımcı Olur

kan şekeri ilüstrasyon

Bu bitki, mirisetin adı verilen çok özel bir flavonoid açısından zengindir. Bu nedenle, kan şekeri seviyenizi düzenlemeye yardımcı olur. Buna ek olarak, insülin direncini de azaltır ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Bu, kanınızdaki lipit sayısını düzenlemenize yardımcı olur.

Bu özellik sayesinde, sadece diyabet ile savaşmakla kalmaz, aynı zamanda damar enfeksiyonlarını azaltarak kalbinize de iyi bakmış olursunuz. Maydanozu yemekten sonra limon ile birlikte çayını yaparak tüketebilirsiniz.

3. Böbreklerin Sağlıklı Kalmasına Destek Olur

Maydanoz, böbreklerin sağlıklı olması için en çok kullanılan bitkilerden biridir. Bu bitki diüretiktir ve böbrek fonksiyonunu uyarır. Böylelikle, temel görevi olan vücudunuzu arındırma ve detoks yapma işlevlerini daha iyi yerine getirir.

Aynı zamanda yüksek potasyum içeriği sayesinde yüksek kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Rğer böbrek taşlarından muzdaripseniz her gün maydanoz yememeniz önerilir. Bunun nedeni yüksek miktarda oksalik asit içermesidir.

4. Anemi ve Yorgunluk gibi Durumlara İyi Gelir

anemi hastaları için maydanoz

Maydanoz, beslenmenize büyük bir katkı sağlar. Özellikle de, anemiye sahipseniz veya stres nedeniyle tükendiğiniz bir dönemden geçiyorsanız çok faydalı olacaktır

Maydanoz, A vitamini, B vitaminleri, (B1, B2, B3, B5, B6 ve B9), folik asit ve K vitamini bakımından zengindir. Aynı zamanda çok miktarda potasyum, kalsiyum, çinko, fosfor, demir ve magnezyum kaynağıdır.

 5. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Eczanelerde vitamin takviyesi aramayın. Bunun yerine, vitamin açısından zengin gıdaları tüketerek her zaman kolay, sağlıklı ve daha doğal olan yolları keşfedin.

Örneğin mutfakta hep maydanozunuz olsun.Maydanoz,C vitamini içeriği sayesinde bağışıklığınızı güçlendirmenize yardımcı olabilir. Öte yandan, maydanozda apigenin adı verilen kimyasal bir bileşene sahip olduğunu bilmek de ilginçtir.

Bu fikri destekleyen herhangi bir çalışma olmasa da, bazıları kanserle savaşmaya yardımcı olduğunu iddia etmektedirBununla birlikte, bildiğimiz şey şudur ki, bu çeşitli virüsler ve bakteriler ile savaşabilecek güçlü bir antioksidandır. 

Günlük Maydanoz Tüketimi İçin Tavsiyeler

maydanoz suyu ve limon
  • Maydanoz güveci yapın.
  • Salatalarınız için soslarda kullanın.
  • Çorbanıza ekleyin.
  • Balık pişirirken kullanın.
  • Pizza sosunu veya diğer lezzetli sosları yapmak için domates sosuna ekleyebilirsiniz.
  • Maydanoz çayını deneyin.
  • Maydanoz ile meyve smoothielerini deneyin.

Maydanozu tüketmek için sayısız yol vardır. Bunlardan hoşunuza gideni deneyebilirsiniz. Fakat böbrek taşından muzdaripseniz veya hamileyseniz, yediğiniz miktarı ayarlamanız gerektiğini unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Manuel, C., Curiel, D., Medicina, P. A. De, Fundación, I., Díaz, J., & Reyes, A. (2015). Acción de la vitamina K sobre la salud ósea Action of vitamin K on bone health, 33–38.

  • Farzaei, M. H., Abbasabadi, Z., Ardekani, M. R. S., Rahimi, R., & Farzaei, F. (2013). Parsley: a review of ethnopharmacology, phytochemistry and biological activities. Journal of Traditional Chinese Medicine = Chung i Tsa Chih Ying Wen Pan, 33(6), 815–826.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.