Primer Kemik Kanserinin 5 Belirtisi

9 Ocak, 2016
Diğer tümörlerden farklı olarak, primer kemik kanseri metastazdan dolayı oluşmaz. En çok etkilenen bölgeler ise diz kemiklerine yakın olan bölgelerimizdir.

Primer kemik kanserini muhtemelen duymuşsunuzdur. Durumdan kanser olarak söz etmeye başladığımız nokta; genellikle hastalığın vücuttaki kemikleri etkilemeye başladığı evredir. Bu ikincil veya metastatik kemik kanseri olarak bilinir. Tümörler yayıldığında, kemiğin yapısındaki her bölgeyi bozma ihtimali vardır.

Fakat son zamanlarda yapılan medikal araştırmalara göre, “primer kemik kanseri” teşhisinin konma oranı yükselişte görünüyor. Bu da tümörün belirli bir kemikte oluşması demek oluyor.

Bu hastalığın teşhisi erken konduğu sürece, bu hastalıktan kurtulma olasılığı daha yüksektir; bu durumda bilinçlenmek ve önlem almak çok önemlidir. Primer kemik kanseri kötü bir durum olmasına rağmen, hastalık karakteristik ağrısından dolayı genellikle erkenden teşhis edilir.

Bugün bu yazımızda primer kemik kanserinden ve belirtilerinden bahsedeceğiz.

Primer Kemik Kanseri Nedir?

kemik

Göğüs ve bağırsak kanseri gibi diğer kanserlere göre primer kemik kanseri daha az bilinir ve daha az insanda görülür. Genellikle hastalar semptomlarını diğer hastalıklarla karıştırabilirler, bu yüzden bu konuda iyi bilgi almak çok önemlidir.

Bu hastalık vücudun iskelet sistemini etkiler, en çok etkilenen bölgeler ise dize yakın kemikler, kalça kemiği ve kaval kemiğidir. Bu, metastaz veya diğer primer tümörlerden kaynaklanan ikincil kemik kanseri ile bağlantılı değildir. Primer kemik kanserinin 3 çeşidi vardır.

 • Osteosarkom en bilindik türüdür, genellikle büyümekte olan ergenlik çağındaki bireylerde görülür – yeni oluşan kemik dokularına zarar verir.
 • Kondrosarkom çoğunlukla 40-60 yaşları arasındaki yetişkinlerde görülür, genellikle kemiği çevreleyen kıkırdakta görülmektedir.
 • Ewing sarkomu genellikle daha genç çocuklarda ortaya çıkar çünkü onların sinir dokuları gelişmemiştir, kemik iliğinin çevresinde küçük sarkomlar olarak görülür. Ayrıca kalıtsal bir özelliği de vardır, bu da önlenebilir ve radyasyon-bazlı tedavilere iyi cevap verdiği anlamına gelmektedir.

Primer Kemik Kanserinin Belirtileri

diz

Bugünkü yazımızda yetişkinleri etkileyen primer kemik kanserine, yani kondrosarkoma odaklanacağız. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, semptomlar sıkça diğer hastalıkların (artrit, enflamasyon, osteoporoz) semptomları ile karıştırılmaktadır, bu sebepten dolayı primer kemik kanserinin semptomlarının belli başlı karakteristik özelliklerini bilmekte fayda vardır.

Aşırı Bölgesel Ağrı

 • Bazı günler dizleriniz normalden daha fazla ağrıyabilir. Bu basit bir yorgunluğa bağlı da olabilir, ağrı sizi rahatsız edecek boyuta geldiğinde anti-enflamatuvar bir ilaç aldığınızda rahatlarsınız. Fakat primer kemik kanseriyle ilişkili ağrı çok daha kötüdür, ve bölgeseldir.
 • Daha önce de bahsettiğimiz gibi, diz eklemlerinizin, kaval ve kalça kemiğinizin ne durumda olduğuna dikkat edin, genellikle kondrosarkomun neredeyse %70’i bu bölgelerde başlar.

Aşırı Duyarlılık

 • Diz veya bacak kemiklerindeki ağrılar bazen o kadar yoğundur ki, kıyafetinizin üzerinden bile bu bölgelere dokunduğunuzda dayanılmaz bir acı hissedersiniz. Bu acı, yanan bir alev topu gibi çok yoğundur, ilaç bile genellikle rahatlama sağlamaz.

Ani Enflamasyon

 • Kemiğinizde tümör oluşmaya başladığında, kemiğin çevresindeki veya eklemin yakınındaki dokulara zarar vermeye başlar. Bu bölgede karakteristik bir kalınlaşma görülür, bu da bir şeylerin yolunda gitmediğini anlamanızı sağlar. Genellikle basit bir enflamasyondan daha farklıdır – bu bölgeye dokunduğunuzda artritin sebep olduğu normal bir şişmeden daha sert bir şişkinlik hissedersiniz.

Ateş

 • Tümörün oluşumdan meydana gelen enflamasyon ve doku birikimine genellikle ateş eşlik eder. Yani gördüğünüz gibi, kondrosarkomun semptomları çok açıktır, bunlardan herhangi birini görür görmez doktorunuza danışmalısınız ve bu hastalığı en erken şekilde tedavi etmeye çalışmalısınız.
 • Kendi kendinizi iyileştirmeye çalışmayın, doktorun vermediği ilaçları kendi isteğinize göre kullanmayın. Eğer herhangi bir ilaçla başka bir semptomu maskelerseniz hastalığı fark edemeyebilirsiniz; bu yüzden herhangi bir değişikliğe karşı bilinçli olmalısınız.

Muhtemel Kırıklar

 • Kemiklerdeki kırıklar kanserin ilerleyen evrelerinde görülmeye başlar, tümör kemikleri güçsüzleştirmeye başlayınca kırıklar ve çatlaklara sebep olur. Bu evreye gelmeden önce vücudunuz çok güçlü ağrılar, yorgunluk, enflamasyon ve ateş gibi semptomları göstermeye başlar.
 • Bu göstergelere dikkat etmeniz bu yüzden çok önemlidir. Primer kemik kanseri nadiren görülür fakat görüldüğünde de daha önceden de söylediğimiz gibi semptomları diğer hastalıklarla karıştırmanız muhtemeldir, bu yüzden eğer bir şüpheniz varsa hemen doktora görünmelisiniz. Dizlerinizdeki ağrılara önem verin ve her zaman ciddi problemleri teşhis etmek için uygun bir kontrolden geçin.
xray

Unutmayın; bu hastalık erken dönemlerinde tedavi edildiğinde iyi bir prognoza sahip olur. Kendinize dikkat edin!

Bunlar da ilginizi çekebilir