Primer Kemik Kanseri Hastalığının 5 Belirtisi

Diğer tümörlerden farklı olarak, primer kemik kanseri metastaz nedeniyle ortaya çıkmaz. Hastalıktan en çok diz kemiklerine yakın olan bölgeler etkilenir.
Primer Kemik Kanseri Hastalığının 5 Belirtisi
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Primer kemik kanserini muhtemelen daha önce duymuşsunuzdur. Durumdan kanser olarak söz etmeye başladığımız nokta; genellikle hastalığın vücuttaki kemikleri etkilemeye başladığı evredir. Bu da ikincil veya metastatik kemik kanseri olarak adlandırılır. Tümörler yayılma fırsatı bulurlarsa, kemiğin yapısının tamamını bozma ihtimalleri vardır.

Son zamanlarda yapılan medikal araştırmalara göre, “primer kemik kanseri” teşhisi konan hastaların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu da tümörün belirli bir kemiğin içinde oluşması anlamına geliyor.

Teşhis ne kadar erken konulursa, hastalıktan kurtulma olasılığı da o kadar yükselir. Bu nedenle bilinçlenmek ve önlem almak çok önemlidir. Primer kemik kanseri kötü bir hastalık olmasına rağmen, karakteristik ağrısından dolayı genellikle erken teşhis edilir.

Bugünkü yazımızda primer kemik kanserinden ve belirtilerinden bahsedeceğiz.

Primer Kemik Kanseri Nedir?

diz eklem kemik

Göğüs ve bağırsak kanseri gibi diğer kanser türlerine kıyasla primer kemik kanseri daha az bilinir ve daha az insanda görülür. Hastalar, ortaya çıkan semptomları diğer hastalıklarla karıştırabilirler. Bu yüzden konuyla ilgili iyi bilgi sahibi olmak çok önemlidir.

Bu hastalık vücudun iskelet sistemini etkiler. En çok etkilenen bölgeler, dize yakın kemikler, kalça kemiği ve kaval kemiğidir. Bunun metastazla veya diğer primer tümörlerden kaynaklanan ikincil kemik kanseri ile ilgisi yoktur. Primer kemik kanserinin 3 çeşidi vardır.

 • Osteosarkom en bilindik türüdür. Genellikle büyümekte olan ergenlik çağındaki bireylerde görülür. Yeni oluşan kemik dokularına zarar verir.
 • Kondrosarkom çoğunlukla 40-60 yaşları arasındaki yetişkinlerde görülür, genellikle kemiği çevreleyen kıkırdakta ortaya çıkar.
 • Ewing sarkomu genellikle daha küçük yaştaki çocuklarda ortaya çıkar çünkü onların sinir dokuları gelişmemiştir. Kemik iliğinin çevresinde küçük sarkomlar halindedir. Kalıtsal özellik de taşır. Bu da radyasyon-bazlı önleyici tedavilere iyi cevap verdiği anlamına gelir.

Primer Kemik Kanserinin Belirtileri

dizini tutan kadın

Bugünkü yazımızda yetişkinleri etkileyen primer kemik kanserine, yani kondrosarkoma odaklanacağız. 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, semptomları sıkça diğer hastalıkların (artrit, enflamasyon, osteoporoz) semptomları ile karıştırılır. Bu yüzden primer kemik kanserinin semptomlarının belli karakteristik özelliklerini bilmekte fayda vardır.

Şiddetli bölgesel ağrı

 • Bazı günler dizleriniz normalden daha fazla ağrıyabilir. Bunun sebebi basit bir yorgunluk da olabilir. Ağrı sizi rahatsız edecek boyuta geldiğinde anti-enflamatuvar bir ilaç almanız sizi rahatlatabilir. Ancak primer kemik kanserinin belirtisi olan ağrı çok daha şiddetlidir ve bölgeseldir.
 • Daha önce de bahsettiğimiz gibi, diz eklemlerinizin, kaval ve kalça kemiğinizin ne durumda olduğuna dikkat edin. Kondrosarkom vakalarının neredeyse yüzde 70’i bu bölgelerde başlar.

Aşırı duyarlılık

 • Diz veya bacak kemiklerindeki ağrılar bazen o kadar yoğunlaşır ki bu bölgelere kıyafetinizin üzerinden dokunduğunuzda bile dayanılmaz bir acı hissedersiniz. Bu acı, yanan bir alev topu gibidir ve genellikle ilaç almak bile rahatlatmaz.

Ani enflamasyon

 • Kemiğinizde tümör oluşmaya başladığında, kemiğin çevresindeki veya eklemin yakınındaki dokulara zarar vermeye başlar. Bu bölgede karakteristik bir kalınlaşma görülür. Bu da bir şeylerin yolunda gitmediğini anlamanızı sağlar.
 • Genellikle basit bir enflamasyondan farklıdır. Bu bölgeye dokunduğunuzda artritin sebep olduğu normal bir şişmeden daha sert bir şişkinlik hissedersiniz.

Ateş

 • Tümör nedeniyle meydana gelen enflamasyona ve doku birikimine genellikle ateş de eşlik eder. Gördüğünüz gibi, kondrosarkomun semptomları çok açıktır. Bunlardan herhangi birini görür görmez doktorunuza danışmalısınız ve bu hastalığı erken döneminde tedavi ettirmeye çalışmalısınız.
 • Kendi kendinizi iyileştirmeye çalışmayın. Doktorun vermediği ilaçları kendi isteğinize göre kullanmayın. Herhangi bir ilaç kullanarak bir semptomu maskelerseniz hastalığı fark edemeyebilirsiniz. Bu yüzden dikkatinizi çeken herhangi bir değişikliğe karşı bilinçli olmalısınız.

Olası kırıklar

 • Kanserin ilerleyen evrelerinde kemiklerde kırıklar ortaya çıkmaya başlar. Tümör, kemikleri güçsüzleştirmeye başlar. Bu da kırıklara ve çatlaklara sebep olur. Bu evreye gelmeden önce vücudunuz çok şiddetli ağrılar, yorgunluk, enflamasyon ve ateş gibi semptomları göstermeye başlar.
 • Bu belirtilere dikkat etmeniz hastalığa ilerlemeden müdahale edilebilmesi için çok önemlidir. Primer kemik kanseri nadiren görülür. Daha önce de söylediğimiz gibi semptomlarını diğer hastalıklarla karıştırmanız mümkündür.
 • Şüphelendiğiniz bir şey varsa hemen doktora görünmelisiniz. Dizlerinizdeki ağrıları ihmal etmeyin ve ciddi olabilecek sorunların erken teşhis edilebilmesi için gereken kontrolden geçin.
kemik kanseri röntgen

Unutmayın; bu hastalık erken dönemlerinde tedavi edildiğinde iyileşme şansı vardır. Kendinize dikkat edin!
İlginizi çekebilir ...

Akciğer Kanseri: Belirtileri Ve Tedavisi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Akciğer Kanseri: Belirtileri Ve Tedavisi

Akciğerleriniz solunum sisteminizin en önemli bölümlerindendir. Akciğer kanseri ile ilişkilendirilen belirtiler ve tedavi hakkında detaylar için tı...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.