İyi Huylu Ve Kötü Huylu Kitleler İçin Anlama Kılavuzu

16 Mart, 2019

Tiroid nodülleri, tiroid bezi etrafında büyüyüp gelişen hücrelerden oluşmaktadır. Bunun bir sonucu olarak da boynumuzun ön kısmında iyi huylu veya kötü huylu kitleler meydana gelebilir.

Kötü huylu kitleler, erkeklerden çok kadınlar üzerinde etkilidir. Kadınların %5’i ile erkeklerin %1’i artan yaşla beraber etkilenmektedirler. Bu kötü huylu kitleler, çoğu zaman fark edilmese de, bazen dokuduğumuzda elimize gelebilir ya da onları görebiliriz. Vücudumuzda meydana gelen en ufak bir değişikliği bile fark etmemiz bu sebeple çok önemlidir.

Boynunuzun ön kısmında bir değişiklik hissederseniz, elinize bir kütle gelir veya bir şey görürseniz, zaman kaybetmeden bir endokrinoloğa başvurmalısınız.

Doktorunuz size kütlenin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu anlamak için tiroid sonogram testi gibi özel testler yapılması gerektiğini söyleyecektir. Test sonuçlarına göre gerekli görülen tedaviyi size söylecektir.

Keşfedin: Koltuk Altında Kitle Ne Zaman Endişelendirmeli?

Kütlenin hangi türde olduğunu bilmek içimizi rahatlatacaktır. Tiroid nodülleri;

  • İçinde su barındırıyorsa kistiktir,
  • Çoğunlukla hücre dokusundan oluşuyorsa serttir,
  • Kistik veya sert dokuların karışımı şeklinde olabilir veya kalsiyum vb. içerebilir.

Nodüllerin yapısı, kütlenin kötü huylu olup olmadığı konusunda bize bir bilgi vermez. Amerikan Tiroid Birliği’ne göre yaşanan 10 tiroid vakasından 9’u iyi huylu.

Belirtilerin iyi veya kötü huylu olduğunu anlamanın en etkili yolu sonogramdır. Bu test sırasında çok ince bir iğne nodüllerin olduğu bölgeye sokulur ve nodüller delinir.

En güvenilir sonuç nodüllerin delinmesi yoluyla elde edilir çünkü bu sayede, test esnasında nodülün içinden alınan parçaları inceleme şansı vardır. Sitolog alınan parçayı yetersiz bulursa aynı işlem bir kez daha gerçekleştirilir ve bu, akıllardaki bütün soru işaretleri gidene kadar tekrar edilir.

Bu işlem acısızdır ve anestezi gerektirmez. Testi gerçekleştiren radyolog ve sitoloğun ortak çalışması sonucu kesin bir tanı elde edersiniz. Test sonuçlarının en kısa sürede testleri isteyen endokrinoloğunuz tarafından incelenmesi gerekir.

Test sonuçlarına göre gerekli tedaviyi size söyleyecektir. Hasta da test sonuçlarının ne olduğunu ve ne anlama geldiğini öğrenerek evine gidebilecektir.

Vücudunuzda meydana gelen ani, anormal değişimlerin hiçbirini göz ardı etmeyin. Vücudunuzdaki her bir noktayı bilin ve düzenli aralıklarla kendinizi aynada kontrol edin.

Bu sayede gelişmekte olan bütün kütleleri fark edebilirsiniz. Ciddi bir problem olduğu zaman derhal doktorunuza gidin.

Kendinizi kontrol etmeniz son derece önemlidir çünkü bu sayede kötü huylu bir kütlenin tedaviyle küçülme şansı vardır ve eğer zamanında fark etmişseniz hastalığı tamamen ortadan kaldırma şansınız oldukça yüksektir.

  • Moubayed, S. P., & Urken, M. L. (2016). Thyroid nodules. CMAJ. https://doi.org/10.1503/cmaj.160300
  • Elaraj, D. M. (2010). Evaluation of the thyroid nodule. Cancer Treatment and Research. https://doi.org/10.1007/978-1-4419-0857-5_2
  • Kamran, S. C., Marqusee, E., Kim, M. I., Frates, M. C., Ritner, J., Peters, H., … Alexander, E. K. (2013). Thyroid nodule size and prediction of cancer. Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism. https://doi.org/10.1210/jc.2012-2968