Kanseri Önlemeye Yardımcı Yiyecekler

· 9 Kasım, 2014

Kanser, günümüzde tüm dünyada ölüm oranı en yüksek olan hastalıklardan biridir. Hücre gruplarının diğerlerinden bağımsız bir şekilde ve kontrol edilemez düzeyde gelişmesi şeklinde oluşur ve vücutta ileri düzeye ulaştığında, diğer dokulara (yakındakilere veya uzaktan) da sıçramaya başlar.

Bu, çok fazla bakım, çok fazla dikkat ve hepsinden önemlisi doğru önlem gerektiren bir hastalıktır. Bu yüzden bugün size, günlük beslenmenize dahil edebileceğiniz, kanseri önleyici özelliği olan çeşitli yiyecekleri anlatacağız.

Böğürtlenler

Yabanmersini, böğürtlen, ahududu ve diğer dutgiller kanseri önlemede etkilidirler. Bu meyvelerin güzel ve göz alıcı renkleri, içerdikleri bitki kökenli kimyasallardan kaynaklanır. Bu maddeler vücudumuzda tümör oluşmasını önler.

Acai üzümünde, kanserli hücreleri yok eden güçlü bir aktif bileşen bulunur. Yabanmersini, karaciğerdeki kanserli hücrelerle savaşırken, acı dutlar yumurtalık kanserine iyi gelir.

Yeşil çay

Yeşil çay, kilo verdirici özelliğinin yanında, kanserle savaşta da büyük bir yardımcıdır. Yeşil çayda, kanserli hücreleri yok eden kateşin adında bir madde bulunur.

Bu ürünün etkileri, bir çok araştırma ve deneyle kanıtlanmıştır. Özellikle meme kanserine karşı etkili olan yeşil çayda EGCG adlı bir bileşen vardır. Bu bileşen, kanserli hücrelerin büyümesini durdurur.

Sarımsak

Sarımsak

Sarımsak yıllar boyunca bir çok kez araştırma konusu olmuştur. Ve çok sayıda özelliği ve faydası oluğu da kanıtlanmıştır. En büyük ve en önemli özelliklerinden biri de, başta mide, meme ve prostat kanseri olmak üzere, her türlü kanseri önleyici olmasıdır.

Yeme şeklinizin herhangi bir etkisi yoktur. Çiğ yada pişmiş olarak yiyebilirsiniz. Her halükarda istenilen etkiyi sağlar. Sarımsakta, hem insan hem de hayvanda kanseri önleyen iki madde bulunur.

Sarımsaktan tam verim alabilmek için, uzmanlar, sarımsağı soyduktan sonra 15 dakika beklenmesini ve ondan sonra doğranıp yemeklere katılmasını öneriyor.

Soğan ve pırasa

Bu iki perhiz yiyeceği sarımsak ile aynı maddeleri barındırır. Ve böylece aynı faydaları sağlar. Aynı şekilde, bunları da çiğ veya pişmiş olarak yiyebilirsiniz. Asıl önemli olan sıklıkla yemenizdir.

Domates

Domateste, özellikle kolon, akciğer, göğüs ve prostat kanseri riskini azaltmada büyük rol oynayan, likopen adlı madde bulunur.

Çiğ halde, salatalarla birlikte yerseniz, domatesin özelliklerinden büyük ölçüde faydalanırsınız. Ancak, yemeklerde kullanıldığında, likopenin etkileri vücudumuzda kat kat artar. Buradan yola çıkarak kendiniz ve sevdikleriniz için bol bol domatesli soslar ve çorbalar pişirebilirsiniz!Kanser

Unutmayın ki, sağlıklı beslenme bir çok hastalığı önlemenin, sağlıklı hissedip görünmenin en iyi yoludur. Eğer iyi besleniyor ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için gerekli besinleri düzenli olarak alıyorsanız vücudunuz her zaman güçlü, ve gelecek her türlü hastalığa karşı savaşmaya hazır halde olacaktır.