Vajinadaki Kaşıntının Göz Ardı Edilmemesi Gereken 5 Sebebi

Genital bölgenizde rahatsız edici bir kaşıntı hissediyor musunuz? Semptomlar tekrar ediyor mu? Bunlar bir jinekologdan randevu almanız için yeterli sebepler.
Vajinadaki Kaşıntının Göz Ardı Edilmemesi Gereken 5 Sebebi

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hayatında en az bir kere her kadın bu rahatsızlık hissini ve birkaç gün süren vajinal kaşıntıyı yaşamıştır. Peki, vajinadaki kaşıntının sebeplerini biliyor musunuz?

Vajinadaki kaşıntının sebepleri nelerdir?

Vajinadaki kaşıntı genellikle enfeksiyonlar veya jinekolojik hastalıklar yüzünden ortaya çıkar. Nadiren ciddi bir sorunun belirtisi olsa da, dikkatli olmak gerekir. Belirli aralıklara görüldüğü ve her zaman tıbbi bir tedavi gerektirmediği için, herhangi bir komplikasyon oluşmadığından emin olmalısınız.

Bu sebepten ötürü, vajinadaki kaşıntının sebeplerini bilmek ve uygun tedavi için bir doktora danışmak önemlidir.

Pek çok kişi bu sorunun sebebini bilmediği için, bu yazımızda size vajinadaki kaşıntının 5 sebebinden bahsedeceğiz.

1. Vulvit veya vulvada tahriş

Bu, vajinadaki kaşıntının en yaygın sebebidir. Sabun ve jel gibi tahriş edici maddelerin kullanımı yüzünden bölgedeki pH seviyesinde bir değişim meydana gelir.

Bu bölgedeki deri oldukça hassas olduğundan ve değişimlerden etkilendiğinden, bölgeyi dış etkilerden koruyan sağlıklı bakteriler vardır.

Bu yüzden, iç çamaşırı nemli kaldığında veya terli kıyafetler hemen değiştirilmediğinde genital bölgedeki pH seviyesinde değişimler olur.

Tavsiyeler

 • Kaşıntıyı kontrol etmek için, vajinanın dış kısmını elma sirkesi ve ılık su ile yıkayabilirsiniz.
 • Tahriş edici maddeleri kullanmayı bırakıp doğal ürünler tercih etmelisiniz.

2. Mantar Enfeksiyonu

mantar enfeksiyonu

Vajina bölgesi Candida albican isimli mantarın büyümesi için elverişli bir ortamdır. Bu mikroorganizmalar, vajinal florada meydana gelen herhangi bir değişiklik sebebiyle aniden çoğalabilir. Bu durum da vajinadaki kaşıntının en yaygın sebeplerinden bir tanesidir.

Bu tür enfeksiyonlar yoğun bir vajinal akıntıya, idrar yaparken yanmaya ve keskin bir kokuya sebep olabilirler. Ortaya çıkması tahriş edici maddelerin kullanımı, ani hormonal değişiklikler ve bazı beslenme eksikleri ile ilişkili olabilir.

Tavsiyeler

 • Vajinal floradaki pH seviyesini düzenlemek için probiyotik tüketiminizi artırın.
 • Çay ağacı esansiyel yağı ve su ile yapacağınız bir karışım ile oturma banyosu yapın.

3. Cilt Hastalıkları

ciltte kızarıklık

Sedef ve egzama gibi cilt hastalıkları da vajinadaki kaşıntının sebebi olabilir. Enfeksiyonlar kadar yaygın bir sebep olmasa da, hastalık öyküsü olan insanlarda sebeplerden biri bu olabilir.

Bu hastalıklar genellikle yüzde veya kafa derisi gibi bölgelerde, kızarıklık, döküntü ve tahriş şeklinde kendisini gösterir.

Bu hastalıkları tedavi etmek için, bir doktora danışmak önemlidir çünkü vajina bölgesindeki semptomları azaltmak için özel bir tedavi gereklidir.

Tavsiyeler

 • Vajinadaki sedefi azaltmak için hafif bir nemlendirici uygulayabilirsiniz.
 • Tıbbi gözetim altında, topikal kortikosteroid uygulayabilirsiniz.

4. Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Pek çok insan, vajinadaki kaşıntının cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaynaklanmasından korkar. Bununla birlikte, tetikleyici faktör olabileceğinden bu unsur da göz ardı edilmemelidir.

Vakalar oldukça sınırlı olsa da, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile ilgili bir şüpheniz varsa mutlaka test yaptırmalısınız.

Çoğu zaman, bu tür hastalıklar ilk aşamalarda herhangi bir semptom göstermez. Bu yüzden, herhangi bir belirtiyi zamanında teşhis etmek önemlidir.

Tavsiyeler

 • Vulvada kaşıntı, kızarıklık ve aşırı vajinal akıntı gibi semptomlarınız varsa mutlaka bir doktora danışın.
 • Bu semptomları ne kadar hızlı fark ederseniz, erken teşhis imkanınız o kadar artar.

5. Kullandığınız Epilasyon Yöntemi

epilasyon yöntemleri

Vücudun bu bölgesindeki istenmeyen tüylerden kurtulmanın pek çok yolu vardır. Bununla birlikte, ciltteki hassasiyetten dolayı bazı yöntemler vajinada kaşıntıya neden olabilir.

Tüy dökücü kremler, spreyler ve benzer ürünler kimyasallar içerir.  Ayrıca jilet de cildinizi kötü etkileyebilir.

Tavsiyeler

 • Tüy dökücü ürünleri bikini bölgeniz için kullanın. Bu ürünler hipoalerjeniktir ve cildin bu bölgesinde tahrişe neden olmaz.
 • Tıraş bıçağını tekrar kullanmayın.
 • Tüylerinizi alırken bölgeyi nemlendirdiğinizden emin olun.

Genital bölgenizde rahatsız edici bir kaşıntı hissediyor musunuz? Semptomlar tekrar ediyor mu? Yakın zamanda bir jinekologdan randevu alın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.