Saparna Çayı ile Sedef Hastalığını Tedavi Edin

Saparna çayı, sarımsak yağı ile birlikte sedef hastalığı nedeniyle yaşanan rahatsızlığı ortadan kaldırmak amacıyla kullanabileceğiniz antienflamatuvar özelliklere sahiptir.
Saparna Çayı ile Sedef Hastalığını Tedavi Edin

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Sedef hastalığı bağışıklık sisteminde meydana gelen bir zayıflıktan kaynaklanır ve önde gelen semptomları arasında deride oluşan döküntüler yer alır. Benzer şekilde, bu hastalık genellikle tırnakları ve kafa derisini de etkiler. Peki sedef için saparna çayı tüketebileceğinizi biliyor muydunuz?

Sedef hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir;ancak genetik olarak aktarılabilir. Hastalığın bazı nedenleri arasında enfeksiyon, stres veya kuru cilt yer alır. Sedef hastalığı daha çok yetişkin bireyleri etkiler ve erkeklerde, kadınlara oranla daha sık görülür.

Saparna Çayı

saparna bitki çayı

Saparna Asya, Afrika ve Avrupa’ya özgü bir çalı bitkisidir. 2 metre yüksekliğe kadar büyüyebilen ince, dikenli sapları vardır. İnsanlar, cilt hastalıklarını tedavi etmeye yarayan doğal bir ilaç hazırlamak için saparna köklerini kullanır. Bu kökler, kan dolaşımı üzerinde etkilidir.

Benzer şekilde, esansiyel saparna yağı da alternatif terapiler için kullanışlıdır. Bu yağ, romatizmadan soğuk algınlığına kadar sık sık karşımıza çıkan, çok çeşitli hastalıkların semptomlarını tedavi etmede de kullanılır.

Daha fazlasını öğrenmek isterseniz bu makaleyi de ziyaret edin: Bu 7 Doğal Reçete İle Sedef Hastalığına Karşı Mücadele Edin Ve Onu Önleyin

Saparnanın Şifalı özellikleri

Bazıları, saparnanın, böbreklere ait sistemleri arındıran ve böbrek yetmezliği belirtilerini iyileştiren doğal bir temizleyici olduğunu düşünmektedir. Bunlara ek olarak, saparna kanın temizlenmesine yardımcı olur ve böylelikle dolaşım sistemini iyileştirir.

Bu nedenle, sivilce ve deri döküntüleri gibi sedef hastalığı nedeniyle cilt üzerinde ortaya çıkan problemlere karşı mücadelede size yardımcı olur. Ayrıca testosteron gibi hormonların üretiminde tetikleyici olabilir; bu nedenle cinsel iktidarsızlığı önlemede etkilidir.

Aynı şekilde egzama, sedef hastalığı, cilt iltihabı, cüzzam ve genel kaşıntı gibi deri problemlerini de tedavi edebilir. Antienflamatuvar özellikleri, deride şişkinlikle baş gösteren semptomları önemli ölçüde iyileştirebilir.

Sedef hastalığı için Saparna

Saparna özü, frengi ve benzeri vakalarda meydana gelen deri kızarıklığı ve pul pul dökülmelerini tedavi etmede geleneksel tıbbın bir parçası olmuştur. Bu özden saparna çayı yaparak yararlanılır.

Bu hastalıkların neden olduğu döküntüler çok ağrılıdır. Bu nedenle, sedef hastalığına ait semptomlara karşı mücadele etmek adına, yazının devamında doğal bir reçete yer almaktadır.

Sarımsak Yağı ve Saparna Çayı

bitkisel yağ ve sarımsak

Sarımsak toplumda yaygın olarak kullanılan doğal bir cilt bakım ögesidir. Sarımsağın antioksidan özellikleri cildin kendini yenilemesine yardımcı olur. Dahası, sarımsağın deri iltihabı gibi rahatsızlıklardan muzdarip olan bireylere yardımcı olduğu geleneksel tıpta da bilinmektedir.

Saparnanın cilt için ne kadar yararlı olduğundan yukarıda bahsettik. Bununla birlikte, tekrar, ciltte biriken kiri temizlemek için ne kadar mükemmel bir seçenek olduğunu ve sarımsakla kombine edilmesi halinde olası sonuçların iyileşeceğini hatırlatmakta fayda vardır.

Malzemeler

 • 1 bardak su (250 ml)
 • 2 çay kaşığı saparna kökü (10 g)
 • Sarımsak yağı (200 g)
 • Pamuk topu

Hazırlık

 • Bir tencerede suyu kaynatın. Hazır olduğunda, saparna kökünü suya ekleyin ve 15 dakika boyunca kaynatmaya devam edin.
 • Saparna çayını sarımsak yağı ile ağzı kapalı bir kapta birleştirin.
 • Karışımı soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra, tedaviyi etkilenen bölgeye hafifçe uygulamak için pamuk topu kullanın.
 • Not: Doğal ilaçların, iyileşme sürecini hızlandırmak ve semptomları tedavi etmek için, genelde, bir dermatologdan alınan diğer ilaç veya reçeteleri tamamladığını bilmelisiniz.

Öneriler

sedef hastalığı

Unutmayın, tıbbi amaçla herhangi bir bitkinin aşırı miktarlarda kullanılması farklı organlarda yan etkilere ya da beklenmedik sonuçlara neden olabilir. Bitki çayları bireylerin genel sağlığını önemli ölçülerde artırır. Onlar hakkında daha fazla bilgi edinin ve size sunabilecekleri avantajları öğrenin.

Sedef hastalığından kaynaklanan rahatsızlıklar devam ederse, kesinlikle bir dermatoloğu ziyaret edin. Nedeni şiddetli bir enfeksiyon olabilir. Eğer saparna köklerini kendiniz toplamak istiyorsanız, son derece dikkatli olmanız gerekir: Dövülmüş avrat otu saparnaya benzeyebilir ve çok zehirlidir.

Cilt sağlığınızın çok önemli olduğunu unutmayın. Sizi güneşten koruyan nemlendirici kremler kullanın. Ayrıca, cildinizin pH’ının çok fazla bozulması durumunda, bu durumun kanser gibi daha ciddi tıbbi problemlere yol açabileceğini de unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Amira, S., Dade, M., Schinella, G., & Ríos, J. L. (2012). Anti-inflammatory, anti-oxidant, and apoptotic activities of four plant species used in folk medicine in the Mediterranean basin. Pakistan Journal of Pharmaceutical Sciences.
 • Demo, A., Petrakis, C., Kefalas, P., & Boskou, D. (1998). Nutrient antioxidants in some herbs and Mediterranean plant leaves. Food Research International31(5), 351–354.
 • Langley, R. G. B., Krueger, G. G., & Griffiths, C. E. M. (2005). Psoriasis: Epidemiology, clinical features, and quality of life. In Annals of the Rheumatic Diseases.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.