Yatmadan Önce Tüketilmemesi Gereken 10 Gıda

Yatmadan önce mideniz mi kazınıyor? Artık hangi yiyeceklerden kaçınacağınızı bileceğinize göre, uykuya dalmanıza yardımcı olacak yiyecek ve içecekleri tercih etmeyi deneyin.
Yatmadan Önce Tüketilmemesi Gereken 10 Gıda

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Zaman zaman yatmadan önce hafif bir açlık yaşayabilirsiniz. Birkaç saat önce yemek yediyseniz bile, yatmadan önce canınızın bir şeyler yemek istemesi normaldir. Esas sorun şudur; bu an için yanlış gıdaları seçiyor olabilirsiniz.

Bu yazımızda, yatmadan önce kaçınmanız gereken 10 gıdayı öğreneceksiniz. Yatağa girmeden önce yanlış yiyecekleri yemek, metabolik aktivitenizi etkileyebilir ve kilo almanıza ya da başka bozukluklar ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu nedenle, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimsemeniz ve yatma saatlerinde zararlı olabilecek bu 10 yiyeceğin tüketimini sınırlamanız önemlidir. Ne olduklarını öğrenin!

Yatmadan Önce Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

1. Tereyağı

bir dilim kesilmiş yağ

Tereyağı birçok yemek tarifinde kullanılabilir, ancak yüksek doymuş yağ içeriği sebebiyle, gece tüketmek iyi bir fikir değildir. Genel olarak, tereyağını makul miktarlarda tüketmelisiniz, ancak bunu gece yerseniz sindirim sorunlarına da neden olabilir.

Daha fazlasını bilmek ister misiniz? Okuyun: 7 Günde Görünüşünüzü Değiştirecek 9 Yağ

2. Şekerler

rengarenk jelibon ve şekerlemeler

Çoğu insan gün boyunca biraz şeker yemenin “zararsız” olduğunu kabul eder. Ancak sorun şekeri gece tükettiğinizde ortaya çıkar; yüksek şeker ve kimyasal içeriği uyku kalitenizi etkileyebilir.

Bu bileşiklerin bazıları sinir sisteminizin aktivitesini uyarır ve beyninizi uyumaya engel olacak bir uyarı durumuna geçirir. Hatta bazıları, yatmadan önce şeker yemenin kabus görme ihtimalini artırdığını iddia etmektedir.

3. Yatmadan önce tüketmeyin: Dondurma

renkli dondurmalar ve biraz meyve

Geceleri başınıza gelen mide kazınmasını bir kase dondurma ile geçiştirmek kötü bir fikirdir. Bu tatlı, metabolizmanızı değiştiren ve sinir sistemi etkinliğinizi etkileyen yağlar, şekerler ve diğer ilave bileşikler içermektedir. Dondurma yemek sindirimi yavaşlatır, ağrıya ve enflamasyona yol açabilir.

4. Acılı ve baharatlı gıdalar

kırmızı biber kasesi

Baharatlar birçok yemeğe lezzet katar. Fakat geceleri tüketmemelisiniz, çünkü bunlar mide asitlerinin üretimini değiştirmektedir. Uyumadan önce baharatlı yiyecekleri tüketmek asit reflüsüne ve mide ağrısına yol açabilir. Ayrıca bazıları çok kalori içerir ve kilo almanıza neden olabilir.

5. Yatmadan önce sosis tüketmeyin

lezzetli görünen sosis

Genellikle taze ve iştah açıcı görünmelerine rağmen, sosisler vücudunuz için iyi olmayan yağlar ve kimyasal bileşiklerle doludur. Sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak için sosis tüketiminizi sınırlandırmalısınız. Bunu geceleri yediğinizde, ağır sindirime ve daha yavaş bir metabolizmaya yol açar.

6. Peynir

peynir tabağı

Yatağa gitmeden önce peynir yemenin yol açtığı sorun; uyku düzenini düzenleyen hormonların üretimini azaltan, tiramin adı verilen bir amino asit içermesidir.

Bunu gece kendi başına ya da başka yemeklerle beraber yemeyin. Bu amino asit, yağ bakımından zengin olan, enflamasyon ve mide sorunlarına neden olabilen ağır bir gıdadır.

7. Ekmek

yatmadan önce ekmek

Ekmek ve diğer hamur işleri mide kazınmasıyla mücadele etmek için harika seçenekler gibi görünebilir. Ancak yatmadan önce onları yememelisiniz, çünkü çok fazla gereksiz kalori içermektedirler.

Dışarıda satılan hamur işlerinde bulunan un ve şeker, metabolizmanızı olumsuz yönde etkiler ve aşırı kilolu olma ve kan şekeri sorunlarından muzdarip olma riskinizi artırır.

8. Çikolata

yatmadan önce çikolata yemek

Günde küçük bir parça çikolata yemek size birçok fayda sağlayabilir. Bu gıda, fiziksel ve zihinsel sağlığınızı iyileştiren antioksidanlar ve amino asitler ile doludur. Ancak geceleri çikolata yemek kötü bir fikirdir, çünkü çikolata, iyi bir uyku çekmenizi engelleyen bazı uyarıcılar içermektedir.

9. Yatmadan önce kırmızı et tüketmeyin

yatmadan önce dilimlenmiş kırmızı et

Kırmızı et, dinlenme sırasında sindirim sisteminizin çalışmasını yavaşlatan protein ve doymuş yağ içerir. Kırmızı et ılımlı tüketildiğinde faydalı besin maddelerine sahip olsa da, uykunuzu bölmemesi için gece yemekten kaçınmak en iyisi olacaktır.

10. Kahve

yatmadan önce türk kahvesi ve tatlı

Günün bu saatinde kahveden ve kafein içeren diğer içeceklerden kaçınılmalıdır. Normalde küçük dozları uyanıklık ve keyif verirken, gece bunun tam tersi olur. Bir fincan kahve içmek, sizi birkaç saat uyanık tutabilir.

Yatmadan önce mideniz mi kazınıyor? Şimdi hangi yiyeceklerden kaçınmanız gerektiğini bildiğinize göre, uykuya dalmanıza yardımcı olacak yiyecek ve içecekleri tercih etmeyi deneyin.

İlginizi çekebilir ...
Yatmadan Önce Yiyebileceğiniz 6 Sağlıklı Atıştırmalık
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yatmadan Önce Yiyebileceğiniz 6 Sağlıklı Atıştırmalık

Aslında yatmadan önce sağlıklı atıştırmalıklar yemek yanlış bir şey değildir, hatta diyetiniz için tamamlayıcıdır ve iyi bir uyku çekmenizi bile sa...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.