Metabolizmanızı Hızlandırarak Kolayca Kilo Verin

Metabolizmanızı hızlandırmak için aktif kalmanın çok önemli olmasının yanı sıra, geceleri 8 saat civarında, yeterli dinlenmek de çok gereklidir, böylece biyoritmimiz kontrolden çıkmaz.
Metabolizmanızı Hızlandırarak Kolayca Kilo Verin
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Birçok kez metabolizmanın öneminden bahsedildiğini duymuşsunuzdur. Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayarak kolayca kilo verin.

Metabolizma, vücudumuzda enerji kullanımı ile ilişkili olan ve ayrıca sindirim, nefes alma, sıcaklık ve dolaşım gibi diğer işlevlerle ilgili bir dizi fiziksel ve kimyasal süreçtir.

Bu yazımızda, size, metabolizmanızı hızlandırmanın neden daha kolay kilo vermenize yardımcı olabileceğini ve bunun basit ve doğal tedavilerle nasıl başarılabileceğini anlatacağız.

Metabolizma ve kilo verme

Bazal metabolizmamız, vücudumuzdaki kalorilerin yakılmasını düzenleyen şeydir. Bu nedenle, düzgün çalışmadığı zaman, yediklerimizden bağımsız olarak daha kolay kilo almamıza veya vermemize neden olabilir.

Bu, bazı insanların çok az yemesine rağmen neden kilo aldığını, diğerlerinin ise çok yemesine rağmen neden her zaman zayıf kaldığını açıklamaktadır.

İyi haber şu ki, bazı doğal ilaçlar ve tavsiyeler, vücudumuzun fonksiyonlarının geri kalanını değiştirmeden metabolizmayı dengelememize yardımcı olabilir ve bu da kilo, sıcaklık, sindirim vs. gibi durumları etkileyecektir.

Ayrıca bunlar, tiroid bozuklukları veya diyabet gibi metabolik hastalıkların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Metabolizmanızı Hızlandırarak Kolayca Kilo Verin

1. Su için

su içen kadın

Tüm doktorların önerdiği ve yapmakta zorlandığımız bu basit alışkanlık, mükemmel bir metabolizma hızlandırıcısıdır.

 • Gün içinde uyandığınız andan itibaren, yatana kadar azar azar su yudumlamak, vücudunuzda stabil bir metabolizmanın korunmasına yardımcı olacaktır.
 • Ayrıca toksinleri temizlemenize ve sıvı birikimini önlemenize yardımcı olacaktır.

Eğer su içmek size çok zor geliyorsa, biraz limon suyu ve birkaç damla stevia ekleyebilir ve nasıl istediğinize bağlı olarak sıcak veya soğuk içebilirsiniz. Şişeyi yanınıza koyun ve böylelikle gün içinde su içmeyi unutmayın.

2. Hareketsiz bir yaşam tarzından uzak durun

Metabolizmamızın en kötü düşmanı, bedenimizi sürekli pasif bir duruma sokan hareketsiz olma durumudur. Ofis işleri ve TV ya da bilgisayarın önünde geçirdiğimiz saatler bu durumu daha da kötüleştirmektedir.

 • Gün içinde her 30-40 dakikada bir sandalyeden kalkıp esneme hareketleri yapmayı veya bir tur atmayı kendinize hedef edinin.
 • Bu önemsiz görünse de, genel olarak metabolizmanız ve sağlığınız üzerinde olumlu etkileri olacaktır.
 • Ayrıca haftada iki veya üç kez orta veya yüksek yoğunlukta egzersiz yapmayı unutmamalıyız.

3. İyi dinlenin

makyajla uyuyan kadın

Gün boyunca aktif ve hareketli kalmalıyız. Geceleri yatmak için zaman gelir. Geceleri yeterli ve kaliteli dinlenmeye ihtiyacımız var.

Vücudumuz güneş ışığı ile tanımlanan bazı biyoritimleri takip eder. Yani ritmimiz, gün batımında yavaşlayıp, şafakta yeniden harekete geçmelidir.

 • Eğer uykusuzluk çekiyorsanız veya sabahları yorgun uyanıyorsanız, rahatlama veya meditasyon uygulamaları yapmalısınız. Yatmadan önce en az bir saat buna zaman ayırın.
 • Her türlü elektronik cihazdan kendinizi uzak tutmaya çalışın. Sonuçta, bunlar sinir sistemini değiştirir ve gece dinlenmeyi zorlaştırır.

4. Öğünlerinizin sayısını artırın

Birçok beslenme uzmanı günde birkaç kez, az miktarlarda yemek yemeyi önerir. Her ne kadar bu tavsiye herkes için uygun olmasa da, yavaş bazal metabolizmadan muzdaripseniz, beslenmenizi böyle ayarlayarak kolayca kilo verin.

 • Besleyici ve doyurucu besinler ile günde 5 öğün yiyin, ama hiçbirinde kendinizi aşırı doldurmayın.
 • Bu yiyecekler, aç karnına içmemiz gereken su ile birlikte, metabolizmamızı gün boyunca sabit tutacaktır.

5. Yemeklerinizi baharatlarla tatlandırın

kaşıklarda baharatlar

Baharatlar birçok özelliğe sahip olmanın yanı sıra, mükemmel doğal metabolizma aktivatörleridir. Bu baharatları tüketerek metabolizmanızı hızlandırın ve kolayca kilo verin.

Her gün aşağıdaki baharatları yemenizi öneririz:

 • Kırmızı biber: vücudu uyarmak için en iyi çarelerden biridir, mide sularının üretimini teşvik eder ve vücut ısısını artırmaya ve daha fazla kalori yakmaya yardımcı olur.
  • Acı biberin sindirim yolunu tahriş etmemesi için azar azar yemeye başlamalısınız. Bir tutamla başlayın ve giderek miktarı artırın.
 • Zencefil: uyarıcıdır, diüretiktir ve sindirim için iyidir. Et, balık ve tatlılar için ideal olmasının yanı sıra smoothie ve limonata gibi içecekleri de tatlandırmak için harikadır.
 • Tarçın: en şifalı çeşidi Seylan tarçınıdır. Bu uyarıcı ve afrodizyaktır, sindirim için iyidir ve dolaşımı iyileştirir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Wewege M., Berg R., Ward RE., Keech A., The effects of high intensity interval training vs moderate intensity continuous training on body composition in overweight and obese adults: a systematic review and meta analysis. Obes Rev, 2017. 18 (6): 635-646.
 • Xie Z., Chen F., Li WA., Geng X., et al., A review of sleep disorders and melatonin. Neurol Res, 2017. 39 (6): 559-565.
 • Maharlouei N., Tabrizi R., Lankarani KB., Rezaianzadeh A., et al., The effects of ginger intake on weight loss and metabolic profiles overweight and obese subjects: a systematic review and meta analysis of randomized controlled trial. Crit Rev Food Sci Nutr, 2019. 59 (11): 1753-1766.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.