7 Günde Görünüşünüzü Değiştirecek 9 Yağ

Bazı bitkisel yağların kullanımı, tehlikeli kimyasallara yönelmeden doğal olarak sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir.
7 Günde Görünüşünüzü Değiştirecek 9 Yağ
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Görünüşünüzü değiştirmek ister misiniz? Bu önerilerle bunu yapabilirsiniz. Bu yağlar, 7 günde görünüşünüzü değiştirecek!

7 Günde Görünüşünüzü Değiştirecek 9 Yağ

Eğer aradığınız şey görünüşünüzü değiştirecek büyüklükte bir şey ise, yapılacak en iyi şey bu yağları haftada en az bir kez kullanmaktır. Ayrıca bu yağları günlük kremlerinize, saç kremlerine ve farklı serumlara da ekleyebilirsiniz. Bazı yağlar da oral yoldan da alınabilir.

1. Dişleriniz için susam yağı

Beyaz ve sağlıklı dişler istiyorsanız, bunun için susam yağı kullanabilirsiniz. Susam tohumu yağı, çok miktarda multivitamin ve az rastlanan elementlerden oluşur.

 • Bundan dolayı, dişlerinizi susam yağıyla yıkamak sizi parlak ve beyaz bir gülümsemeye kavuşturacaktır.
 • Ayrıca diş etlerinizdeki dokuların, ağzınızın ve dilinizin kendisini daha hızlı yenilemesine yardımcı olur.

2. Saçların daha hızlı uzaması için ebegümeci yağı

masada duran şişeler

İnce telli saçları olanlar için ebegümeci yağı mükemmel bir seçenektir. C vitamini içeriği sayesinde saç kolajenlerinde bir artışa neden olur.

 • Ayrıca, saç köklerinin beslenmesine ve güçlendirilmesine yardımcı olan amino asitler içerir.
 • Bu madde saç foliküllerini yeniler ve daha iyi bir şekilde görevlerini yerine getirmelerine yardımcı olur.

Bu tür yağlar saçlarınızın çoğalmasına ve daha hacimli görünmesine yardımcı olur.

3. Kaş ve kirpikler için Hint yağı

Hint yağı kaşlarınız ve kirpikleriniz için mükemmeldir. Sürekli kullanıldığında oldukça faydalıdır. Hücrelerdeki metabolik süreçleri iyileştirmek için mükemmel bir yağdır. Aynı zamanda içerdiği stearik ve linoleik asit, nemin korunmasını sağlar ve kaş ve kiprik dökülmesini önler. Bunun yanı sıra, kaş ve kirpikleri ısıya, güneşe ve kuruluğa karşı da korur.

4. Keten tohumu yağı

keten tohumu ve yağı

Eğer arındırıcı bir şeyler arıyorsanız, keten tohumu yağı en iyi seçeneğinizdir. Bu yağ, vücuttaki birçok zararlı madde ile savaşmak için en iyi ilaç olarak kabul edilir. Bu yağ vücuda yağ asitleri, vitaminler ve potasyum sağladığı için tüketilmesi oldukça önemlidir. Aynı zamanda vücudunuzu temizlemeye de yardımcı olur.

 • Bu yağı sürekli olarak bir hafta boyunca tüketirseniz, metabolik süreçlerinizde gözle görülür bir iyileşme gözlemleyeceksiniz.
 • Diyetinize ekstra bir içerik olarak dahil etmekten çekinmeyin.

5. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı akneler ile savaşmak için mümkün olan en iyi çözümlerden biridir. Anti-inflamatuar, antibakteriyel, anti-fungal ve antiviral özellikleri ile bilinir.

 • Ayrıca, yaralarınızın mümkün olduğunca çabuk iyileşmesini istiyorsanız, bu yağ ideal bir çözümdür.
 • Akne tedavisine dahil olmak üzere yağlı ve sorunlu ciltlere bakım yapmak için bu yağı kullanabilirsiniz.

6. Daha yumuşak ayaklar için zeytinyağı

zeytin ve zeytinyağı

Pürüzsüz ayaklar istiyorsanız, zeytinyağı bunun için ideal çözüm olabilir. Zeytinyağı yüzünüzden tüm vücudunuza size yumuşak bir cilt sağlar, ayrıca saçlar ve tırnaklar için de oldukça faydalıdır. Kendinize dikkat etmek istiyorsanız, zeytinyağını kullanmanın iki farklı yolu arasında seçim yapabilirsiniz. En sevdiğiniz kozmetik ürünle birleştirebilir veya tek kullanabilirsiniz.

7. Badem yağı

Badem yağı tırnaklarınız ve tırnak etleriniz için harika bir seçenektir. Cildinizi beslemek ve yenilemek için günlük olarak kullanılabilen bir yağ türüdür. Aynı zamanda anti-fungal ve tedavi edici özellikleri vardır.

8. Avokado yağı

avokado yağı

Avokado yağı, serbest radikallerin neden olduğu hasarlarla savaşmanıza yardımcı olacaktır. Yüksek miktarda fitosterol içermesi ve E, D ve A vitaminleri bakımından zengin olması sayesinde daha yumuşak bir cilde sahip olacaksınız. Tüm bunlar, cilt kuruluğunu ve yüzünüzün erken yaşlanmasını önlemek için ideal bileşenlerdir.

9. Yara izleri için doğal kadife çiçeği yağı

Kadife çiçeği yağı cildinizdeki yara izlerini tedavi etmek için oldukça etkilidir. Kadife çiçeği antiseptik ve iyileştirici özellikler veren fitosteroller, saponinler ve beta-kerotinler bakımından zengindir. Ayrıca, glikoproteinlerin ve kolajenlerin sentezinde yardımcı olur, bu da cildin iz bırakmadan iyileşmesine yardımcı olur.

İlginizi çekebilir ...
Kuru Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kuru Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Siz de kuru ciltten muzdaripseniz, bu makalemizde kuru cilt bakımı hakkında vereceğimiz bu 5 tavsiye tam size göre. Kaçırmayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Hsu, E., & Parthasarathy, S. (2017). Anti-inflammatory and Antioxidant Effects of Sesame Oil on Atherosclerosis: A Descriptive Literature Review. Cureus, 9(7), e1438. https://doi.org/10.7759/cureus.1438
  Shanbhag, V. K. L. (2017). Oil pulling for maintaining oral hygiene – A review. Journal of Traditional and Complementary Medicine, 7(1), 106–109. https://doi.org/10.1016/j.jtcme.2016.05.004
  Carretero, M. E., & Ortega, T. (2016). Propiedades terapeuticas del Hibisco, (aproximadamente 200), 9.
  Basch, E., Bent, S., Collins, J., Dacey, C., Hammerness, P., Harrison, M., … Weissner, W. (2007). Flax and flaxseed oil (Linum usitatissimum): a review by the Natural Standard Research Collaboration. Journal of the Society for Integrative Oncology, 5(3), 92–105.
  Crawford, G. H., Sciacca, J. R., & James, W. D. (2004). Tea tree oil: cutaneous effects of the extracted oil of Melaleuca alternifolia. Dermatitis : Contact, Atopic, Occupational, Drug, 15(2), 59–66.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.