Doğal Sızma Zeytinyağının Sağlığa 6 Faydası

Zeytinyağından mümkün olan en fazla faydayı sağlamak için, kullandığınız yağın soğuk preslenmiş doğal sızma zeytinyağı olduğundan emin olmalısınız. Doğal sızma zeytinyağından hem içten hem dıştan faydalanabilirsiniz. 
Doğal Sızma Zeytinyağının Sağlığa 6 Faydası
Lourdes Martínez

tarafından incelendi ve onaylandı. Eczacı Lourdes Martínez.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Doğal sızma zeytinyağı, aşçılık dünyasındaki her mutfakta hem sıradan aşçılar hem de ünlü şefler tarafından kullanılır.

Doğal sızma zeytinyağının tadı, onun, çeşitli yemek tariflerine katmak için, harika bir malzeme olmasını sağlar. Bununla birlikte, sağlığa ilişkin faydaları da önemli bir role sahiptir.

Doğal sızma zeytinyağının sağlığa yararlı özellikleri, yemeklerde onu kullanmak için en önemli nedenlerden bazılarıdır. Doğal sızma zeytinyağının sahip olduğu faydalar, içindeki çok sayıda farklı bileşenler ve özellikle de mono/tekli doymamış yağlar sayesindedir.

Bununla birlikte, size vitamin E sağlamak açısından, bu yağ aşağıdaki temel yağ asitleri bakımından zengindir:

  • Oleik asit
  • Palmitik asit
  • Stearik asit (iç yağ asidi)
  • Palmitoleik asit
  • Linoeik asit

Doğal sızma zeytinyağının faydaları

Bu bileşeni günlük hayatınıza dahil ettiğinizde, vücudunuza çeşitli bakımdan yararlı olduğunu fark edeceksiniz. Yukarıda bahsettiğimiz içerikler, bu durum için temel bir role sahiptirler.

Bu yazıda, doğal sızma zeytinyağı kullanarak elde edeceğiniz sağlığa ilişkin bütün faydaları sizinle paylaşmak istiyoruz.

Şuna da bir göz gezdirebilirsiniz: Cildiniz İçin 5 Farklı Zeytinyağı Tedavisi

Doğal sızma zeytinyağı, ağrılarınıza iyi gelir

bir minik sürahi zeytinyağı

Pek çok durumda, maruz kaldığınız ağrılar, vücuttaki iltihaplanmadan kaynaklanır. Doğal sızma zeytinyağı, iltihap sökücü özelliği ile bilinir, bu nedenle çok faydalı olabilir.

Oleokantal içeriği sayesinde, gerekli bölgeye masaj yaparak uygulayabilir ve iltihaplanmayı azaltabilirsiniz. Bu sayede, ağrınız da hızla azalacaktır.

Kansere karşı korur

Bu faydayı paylaşmadan önce şu konuya açıklık getirmek zorundayız ki dünya üzerindeki hiçbir besin maddesi, kanseri tamamen önleyemez ya da tedavi edemez.

Bununla birlikte, belirli gıdaların alınması, bu hastalığa maruz kalma olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir. Zeytinyağının, bu konu ile ilgili durumu budur.

Çeşitli çalışmalara göre, bu yağın içerisinde bulunan oleik asit gibi belli özellikler, kanser olma riskini azaltır. 

Buna ek olarak, bu temel içerik dünyadaki en iyi doğal anti-oksidanlardan biridir. Bu nedenle, vücudun toksinlerden arındırılmasına da yardımcı olur.

Vücudunuzu korur

zeytinler ve zeytinyağı

Yukarıda bahsettiğimiz özellikler, sizi kanserden korumaya yardımcı olmak için sadece hücresel seviyede çalışmazlar. 

Doğal sızma zeytinyağı, genel olarak vücut sağlığına, özellikle bağışıklık sistemine, katkı sağlar. Doğal sızma zeytinyağının bileşenleri, bakteri ve diğer zararlı hücresel organizmalara karşı savaşırlar. Bu sayede, zeytinyağı, onları büyük oranda yok etmeye yardımcı olur.

Bu sayede, virüs ve bakterilerin neden olduğu çok sayıda hastalığa karşı korunmuş olursunuz. 

Kolesterolü azaltır

Doğal sızma zeytinyağı, yüksek kolesterol seviyesini azaltıcı etkisiyle de dikkat çekicidir.

Mono/tekli doymamış yağlar, kan dolaşım sistemini canlandırarak kötü kolesterolü (LDL) giderir ve iyi kolesterol (HDL) seviyesinin artırır. 

Bu, açık dolaşım sistemindeki hastalıkları önlemeye yardımcı olur ve hatta oksijen geçişini kolaylaştırarak hücresel solunumu destekler.

Cildinize iyi bakar

sağlıklı cilt

Zeytinyağının en bilindik faydalarından biri cilt bakımına ilişkindir. Cildinizin, çevre kirliliğine neden olan maddelere ve güneş ışını gibi zararlı birçok elemente sürekli maruz kaldığı bilinen bir gerçektir.

Bu durum, cildinizin zamanla bozulmasına neden olur. Neyse ki, doğal sızma zeytinyağı, özellikle bölgesel uygulandığında, cildinizin bakımını sağlayacak özelliklere sahiptir.

Tam tersi bir etki yaratacağı için asla güneş kremi olarak kullanmamalısınız.

Doğal sızma zeytinyağını teninize uygulamanız halinde, cildinizi nemlendirir ve cildinizdeki hücrelerin erken yaşlanmasını önler. Ayrıca zarar görmüş dokuları da onarır.

Alzheimer hastalığını önler

Alzheimer hastalığı, düşünmenizi, hareketlerinizi, davranışlarınızı ve unutkanlık seviyenizi etkileyebilir. Bununla birlikte, ileri yaşlarda görülmesine rağmen, yaşla ilgili bir durum değildir.

Mevcut durumda, Alzheimer hastalığı, demans/aşırı bunamanın dünyadaki en genel biçimlerinden biridir. Zaman geçtikçe, beyin üzerindeki etkileri kötüleşmekte.

Alzheimer hastalığı, tedavi edilebilen ancak tamamen iyileştirilemeyen nörodejeneratif hastalıklardan biri olarak da bilinir. Bununla birlikte, tercihen bundan kaçınılabilir. 

Bu bağlamda, son yapılan bir çalışmaya göre, doğal sızma zeytinyağı, bu hastalıktan kaçınmaya yardımcı olabilir. Çünkü bu yağ, doğal bir antioksidan ve tüketimi, hastalığa neden olan toksinlerin beyinden yok edilmesine yardımcı olabilir. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ishihara T, Yoshida M, Arita M. Omega-3 fatty acid-derived mediators that control inflammation and tissue homeostasis. Int Immunol. 2019 Aug 23;31(9):559-567. doi: 10.1093/intimm/dxz001. PMID: 30772915.
  • Miyazawa T, Burdeos GC, Itaya M, Nakagawa K, Miyazawa T. Vitamin E: Regulatory Redox Interactions. IUBMB Life. 2019 Apr;71(4):430-441. doi: 10.1002/iub.2008. Epub 2019 Jan 25. PMID: 30681767.
  • Innes JK, Calder PC. Marine Omega-3 (N-3) Fatty Acids for Cardiovascular Health: An Update for 2020. Int J Mol Sci. 2020 Feb 18;21(4):1362. doi: 10.3390/ijms21041362. PMID: 32085487; PMCID: PMC7072971.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.