Yüksek Tansiyonla Savaşmak için İçecek Tarifi

Bu içecek, yüksek tansiyonla mücadelede bizlere yardımcı olabilir. Bununla birlikte, dengeli bir diyet izlemek ve diğer sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimsemek büyük önem taşıyor.
Yüksek Tansiyonla Savaşmak için İçecek Tarifi
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, damarlar kalınlaştığı için tansiyon yükseldiğinde ortaya çıkan kardiyovasküler bir bozukluktur. Bu yazımızda yüksek tansiyonla savaşmak için bir içecek tarifi paylaşıyoruz.

Yüksek tansiyon, kalbi aşırı yorar ve vücudun her yerine kan göndermek için daha fazla çalışmasına neden olur. Sonuç olarak, böbrekler, beyin ve pankreas gibi kalp haricindeki organlar da aşırı çalışarak zayıflar.

Endişe verici durum ise yüksek tansiyonun kalp krizi, felç ve diğer ciddi hastalıkların riskini artırması, ve hatta bazı durumlarda ölümle sonuçlanmasıdır.

Neyse ki, sağlıklı alışkanlıklar benimseyerek, özellikle de beslenmenize dikkat ederek, yüksek kan basıncıyla mücadele edebilirsiniz.

Bugün özellikleri ile damarların esnekliğini korumaya yardımcı olan lezzetli bir sabah içeceğinin tarifini vereceğiz. Bunun nasıl hazırlanacağını öğrenmek ister misiniz? Aşağıda detayları bulacaksınız.

Yüksek tansiyonla savaşmak için sabah içeceği

yüksek tansiyon için ananas

Sabah içeceğiniz bu doğal karışım, bol miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içerir.

Ne yazık ki, hipertansiyon hastalarında yüksek kan basıncıyla mücadele etmek için mucizevi bir çözüm yok. Bununla birlikte, bu hastalarda kan basıncını dengelemek ve bu durumla bağlantılı olabilecek riskleri azaltmak için sağlıklı bir besin takviyesi gereklidir.

Bu içecek bol C vitamini içerdiği için kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Johns Hopkins Üniversitesi (ABD) araştırmacılarının American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlandıkları araştırma günlük 500 miligram C vitamini alımının kan basıncını kısa vadede 3.84 mm’ye düşürdüğünü göstermektedir.

tansiyon ölçmek

Bu içecek ayrıca vücuttaki elektrolit ve mineralleri dengelemek için gerekli olan miktarda potasyum içerir. Dahası, potasyum ayrıca su tutulumu ile mücadele eder, vücuttaki dokuları yatıştırır ve kan dolaşımını güçlendirerek hipertansiyon riskini azaltır.

İçeriğindeki üzümlerin taşıdığı antioksidan damar duvarlarını korur, kötü kolesterolden kaynaklanan oksidasyonu ve kan pıhtılaşmasını önler.

Aşağıdakiler bu içecekteki en önemli içeriklerdir:

 • Vitaminler (A, B9, E, K)
 • Mineraller (selenyum, kalsiyum, magnezyum)
 • Lifler

Bu sabah içeceği nasıl hazırlanır?

ananasli-smoothi

Bu sağlıklı içeceği hazırlamak için önemli enerji kaynağı olan, düşük kalorili meyveleri karıştıracağız.

Ayrıca bu içeceği diyetinize ekleyerek yağ yakıcı özelliklerinden de faydalanabilirsiniz. Buna ek olarak, bu içecek sayesinde fiziksel ve zihinsel performansınızı geliştirebilirsiniz.

Ayrıca, bu karışım, lif bakımından zengin olduğu için, kabızlık gibi sindirim problemlerine karşı mücadelede birebirdir.

İdrar söktürücü özellikleri ile böbreklerdeki idrar üretim işlevlerini uyarır ve vücudun şişmesine sebep olan sıvıların atılımına yardımcı olur.

Üstelik bu içecek, yüksek tansiyonla mücadele etmeye yardımcı olurken toksinlerin ve atık bileşenlerin vücuttan atılmasını sağlar.

Ayrıca okumayı unutmayın: Vücudunuz için Yararlı 8 Meyve

Malzemeler

 • 2 dilim ananas
 • 8 üzüm
 • 1 elma
 • 1 muz
 • 1 portakalın suyu
 • 1 bardak su (200 ml)

Talimatlar

 • Ananas dilimlerini kesin, soyun ve birkaç parçaya bölün.
 • Üzümleri iyice yıkayın ve ananas parçaları ile bir mikser içine koyun.
 • Daha sonra önceden doğranmış olan elmayı ve muzu ekleyin.
 • Bir portakalın suyunu sıkın ve diğer malzemelerle beraber miksere ilave edin.
 • Karışmasını kolaylaştırmak için bir bardak su ekleyin ve hepsini birkaç dakika karıştırın.
 • İçeceğin daha da tazeleyici olmasını istiyorsanız, biraz buz ekleyebilirsiniz.
 • Pürüzsüz bir karışım elde ettikten sonra, karıştırmaya devam edin ve mümkün olan en kısa sürede servis edin.
 • Bu içeceği aç karnına veya kahvaltı ile öğle yemeği arasında içmeye çalışın.

Yüksek tansiyon ile savaşmak için bu içeceği normal diyetinize dahil edebilir ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini azaltabilirsiniz.

Bununla birlikte, bu içeceğin doktorunuz tarafından verilen ilaçlar kadar güçlü olmadığını hatırlatmak isteriz. Dahası, bu içeceğin etkileri sizin gündelik alışkanlıklarınıza da bağlıdır. Elbette kişi doymuş, rafine yağ, tuz ve diğer işlenmiş gıdaları tüketmeyi azaltmadığı sürece yüksek tansiyonla başa çıkması zor olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Juraschek, S. P., Guallar, E., Appel, L. J., & Miller III, E. R. (2012). Effects of vitamin C supplementation on blood pressure: a meta-analysis of randomized controlled trials–. The American journal of clinical nutrition, 95(5), 1079-1088.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.