Eklem İltihabı Belirtilerini Geçirin

Yedikleriniz iltihabı önlemede veya ağırlaştırmada belirleyici bir faktör olabileceğinden, omega-3 yağ asitleri içeren gıdalar tüketmek son derece önemlidir.

Yedikleriniz nasıl hissettiğinizin üzerinde büyük bir etki yapabilir. Bu sağlığınız için iyi veya kötü olabilir. Vücudunuzda neredeyse her şeyin gıda tercihlerinize dayandığını düşündüğümüzde, bu da aslında şaşırtıcı bir durum değildir. Romatizmal eklem iltihabı olan insanlar sağlıklı ve dengeli beslenmelidir.

Bugünkü yazımızda, yapabileceğiniz en akıllı gıda tercihlerinden bazılarını ve temel yağ asitlerinin eklem iltihabı belirtilerinizi azaltmaya nasıl yardımcı olduğunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Eklem iltihabı belirtilerine yönelik dengeli bir beslenme

Doğru beslenmeye karar vermek özellikle eklem iltihabı gibi belirli hastalıklardan muzdarip insanlar başta olmak üzere herkes için faydalı olabilir. Beslenmenize günlük olarak aşağıdakileri eklemeye çalışmalısınız:

 • Sebzeler
 • Meyveler
 • Fasulye
 • Tam tahıl
 • Emilimi kolay protein
 • Buğday

Okumayı unutmayın: Yuka Yiyerek Eklem İltihabı ile Savaşın

artritEklem iltihabı belirtileri yaşayan bir kişinin mutlaka yediği yiyeceklerden bol miktarda lif alması gerekmektedir. Örneğin, çilek ve yulaf ezmesinin küçük porsiyonlarında dahi bol lif bulunur.

Ağrı ve iltihabın alevlendiği bir dönemden geçiriyorsanız, aspirin ve ibuprofene benzer özellikler taşıyan sızma zeytinyağı tüketmek iyi gelecektir.

Üç dört yemek kaşığı zeytinyağı 200 mg ilaç ile aynı iltihap sökücü etkiyi yaratır.

Başka bir şifalı besin olan sarımsak ise, kas ve eklem iltihabını azaltırken çeşitli faydalı etkilere sahip antioksidan alımınızı arttırır.

Susam tohumlarının içinde yüksek dozda selenyum bulunur (eklem iltihabı olan insanlarda bu bileşik az miktarda bulunur).

D vitamini ise özellikle kadınlarda olmak üzere romatizmal eklem iltihabı belirtilerini geliştirme riskini azaltan diğer bir önemli besin maddesidir. Ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve kemik yoğunluğunun kaybını önler.

En iyi D vitamini kaynağı güneştir. Günde 15 dakika güneşlenmek oldukça faydalıdır (tabii güneşin en zararlı olduğu öğlen 11-15 saatleri arasında güneşten kaçınmak kaydıyla).

D vitaminini tam tahıllar ve gevreklerde de bulabilirsiniz.

artrit-ağrısıEklem iltihabı belirtileri yaşıyorsanız neler yemelisiniz?

 • Fasulye
 • Nohut
 • Yulaf
 • Arpa
 • Soya
 • Patates
 • Ispanak
 • Brokoli
 • Fındık (özellikle badem ve Antep fıstığı)
 • Bitkisel süt
 • Esmer pirinç
 • Hindistan cevizi

Eklemlerde iltihaba yol açan belli gıdalar var mı?

sosis

Tabii ki var. Bu yüzden eklem iltihabı olan insanlar yediklerine çok dikkat etmeli. Et, tavuk ve sosisin içinde kan dolaşımına karıştıktan sonra iltihaba yol açabilecek maddeler bulunur (AGE kısaltması ile bilinirler).

Yumurta sarısı, fast food ve kızartmalarda bulunan omega-6 asitleri de iltihabın artmasına yol açabilirler.

Araştırmalar, omega-3 yerine daha çok omega-6 yağ asidi tüketen insanlarda şişkinliğin daha gözle görülür ve ağrılı olması sebebiyle durumları üzerinde olumsuz bir etki oluştuğunu göstermiştir.

Yağ asitleri ve eklem iltihabı belirtileri

Omega-6 tam olarak önerilmese de, iltihap sökücü özelliklere sahip ve eklemlerin yağlanmasına yardımcı olarak ağrıyı hafifleten omega-3 yağ asitlerini daha fazla tüketmek faydalı olacaktır.

Omega-3 asidi yönünden zengin seçeneklerden biri de keten tohumudur. Bu tohumları ezip salatanızın, çorbanızın ve sebze meyve sularınızın üzerine serpebilirsiniz.

Porsiyonlarda kontrollü olmakta da fayda var, aksi takdirde laksatif bir etki görebilir ve belli ilaçların kana karışmasını engellemiş olabilirsiniz.

Ayrıca kanın pıhtılaşmasını da önlerler, bu sebeple aspirin veya başka bir kan sulandırıcı ilaç alıyorsanız öncelikle doktorunuzla konuşmalısınız.

Balık bu tür asitler yönünden harika bir kaynaktır. En çok bilineni de soğuk su balıklarıdır:

 • Somon
 • Sardalya
 • Ton balığı
 • Morina
 • Uskumru

Daha fazla öğrenmek ister misiniz? Şu yazımızı okuyabilirsiniz: Metabolizmanızı Hızlandırmanın 5 Yolu

Bu balıklar yalnızca iltihapla savaşmanın doğal bir yolu olmakla kalmayıp aynı zamanda eklem iltihabı belirtilerini de hafifletmeye yardımcı olurlar.

2002 yılında yapılan ve  Proceedings of the Nutrition Society adlı dergide yayımlanan bir çalışma, balık yağı takviyesinin, başta rahatsızlığı daha akut veya ileri seviyede olan hastalar olmak üzere, romatizmal eklem iltihabından muzdarip insanların belirtilerine iyi geldiğini bulmuştur.

diz-ağrısı

Daha çok omega-3 yağ asidi tükettiğiniz zaman günlük aktivitelerinizi yaparken hissettiğiniz rahatlık seviyesinde olumlu bir değişiklik fark edeceksiniz. Daha önce yapamadığınız yeni şeyleri artık yapabiliyor duruma bile gelebilirsiniz (ayakkabılarınızı bağlamak, yiyeceklerinizi kesmek vs).

Omega-3 yağ asidi ayrıca kalp damar hastalıklarıyla bağlantılı diğer sorunlarla beraber kalp krizi riski ile yüksek tansiyonu düşürmektedir.

Modern Batı diyeti genelde bu besin maddesi yönünden fakir ancak omega-6 asidi yönünden zengindir. İşte bu sebeple bu ülkelerde yaşayan birçok insan erken yaştan itibaren eklem iltihabı sorunu yaşamaya başlarlar.

Başka nerelerden omega-3 yağ asidi elde edebilirsiniz?

chia-tohumuYalnızca bitkisel gıda tüketmeyi düşünüyorsanız Chia tohumu bu yağ asitlerinden en yüksek oranda içeren gıdadır.

Diğer kaynaklar arasında ise  salvia sclarea (içeriğinin % 50’si omega-3’tür), sacha inchi (Peru kökenli bir tür yer fıstığı, oluşumunun %48’i omega-3) ile kabak çekirdeği (%40’ın üstünde) yeralır.

Ceviz ve kolza tohum yağı tüketirken dikkatli olun; içlerinde bol miktarda omega-3 bulunurken aynı zamanda omega-6 çeşidi yönünden de zengindirler.

Bu sebeple, eklem iltihabı belirtileri görülen insanlara önerilmezler.

Diğer yandan, kenevir tohumunun içinde hem omega-3 hem de omega-6 yağ asidi bulunur. Ancak oran omega-3’ün lehine olacak şekilde üçe birdir. Kenevir tohumu tüketmenin en iyi yolu (sert ve nahoş bir tadı olabilir) bitkisel süt ve sağlıklı fındık karışımı kullanarak smoothie yapmaktır.