Sarımsak Suyu ve Şifa Veren Faydaları

Sarımsak suyu güçlü antibakteriyel ve antifungal özellikler taşır, kan pıhtılarının oluşmasını önleyerek kalp damar sağlığınızı korur ve ayrıca bazı kanser çeşitlerinin gelişmesini önleyebilir.
Sarımsak Suyu ve Şifa Veren Faydaları
Nelton Abdon Ramos Rojas

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Nelton Abdon Ramos Rojas.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Sarımsağın sağlığa ilişkin faydaları dünyanın her yerinde yüzyıllardır bilinmektedir. Sarımsağın içinde bulunan çok sayıda madde vücudunuza düzgün şekilde çalışabilmesi için gereken temel araçları sağlar. Ayrıca tamamen doğaldır!

Sarımsaktan faydalanmanın en iyi yolu çiğ sarımsak suyu tüketmektir; bunun sebebi ise sarımsağı yemeklerinizi tatlandırmak için kullandığınızda ısıya maruz kalan sarımsağın faydalarının büyük kısmını kaybetmesidir.

Sarımsağın içeriğinde bulunan A, B6, C ve E vitaminleri ile beraber sarımsak aynı zamanda kalsiyum, bakır, sülfür, magnezyum, demir, potasyum, selenyum ve fosfor gibi mineraller açısından da zengin bir besin kaynağıdır.

Bu yazımıza da bir göz atın: Kilo Vermek için 5 Sarımsaklı Tarif 

Sarımsağın tıbbi kullanımları

Sarımsak suyunun tıpta en önemli kullanım alanı solunum sistemi rahatsızlıkları yaşayan, sürekli soğuk algınlığı veya astım gibi hastalıklarla baş eden insanların tedavisidir. Sarımsak suyu vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek çevremizde bulunan sayısız virüs ve bakteriye karşı vücudu daha dirençli kılar.

Düzenli olarak sarımsak suyu tüketerek dolaşım sistemi bozuklukları da önlenebilir; bu sayede kalp damar sağlığı korunur, tansiyon sağlıklı seviyelerde seyreder ve arterlerde plak birikmesi önlenerek iyi kolesterol düzeyi artar. Ayrıca, sarımsak suyu tüketimi arterlerde kan pıhtısının oluşumu riskini minimuma indirmenize yardımcı olur.

İlaveten sarımsak suyu güçlü antibakteriyel ve antifungal özellikler taşır, kan pıhtılarının oluşmasını önleyerek kalp damar sağlığınızı korur ve ayrıca bazı kanser çeşitlerinin gelişmesini önleyebilir; bunu genelde geri dönüşü olmayan hasarla sonuçlanan felçlerin engellemesinde oynadığı önemli rolle başarır.

Sayısız çalışma her gün düzenli olarak sarımsak suyu tüketen insanların akciğer kanseri, mide kanseri ve kolon kanseri başta olmak üzere farklı kanser çeşitlerine yakalanma riskinin daha düşük olduğunu göstermiştir.

Ayrıca güçlü içeriği sayesinde sarımsak harika bir antibakteriyel, antifungal ve antimikrobiyal bir maddedir ve  enfeksiyon çeşitlerinin tamamıyla doğal yollarla başa çıkmanın en iyi yollarından biridir.

Şu da ilginizi çekebilir: Evde Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?

Sarımsak suyunu nasıl içmeliyim?

sarımsak

Sarımsak suyunuzu aşağıdaki malzemelerle hazırlayabilirsiniz:

 • iki-üç havuç
 • iki diş sarımsak
 • bir elma
 • birkaç dal maydanoz
 • küçük bir parça zencefil

Tüm malzemeleri iki bardak suyla beraber blendırdan geçirin. Ardından karışımın suyunu süzün. Bu karışımı her gün aç karnına tüketmelisiniz.

Diğer benzer bir sarımsak smoothie tarifi ise şöyle:

 • iki elma
 • bir biber
 • bir diş sarımsak

Bu malzemeleri blendırdan geçirin ve aç karnına tüketin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Durak, I., Kavutcu, M., Aytaç, B., Avcı, A., Devrim, E., Özbek, H., & Öztürk, H. S. (2004). Effects of garlic extract consumption on blood lipid and oxidant/antioxidant parameters in humans with high blood cholesterol. The Journal of nutritional biochemistry15(6), 373-377. Available at: https://doi.org/10.1016/j.jnutbio.2004.01.005. Accessed 05/03/2020.
 • Federación Española de Nutrición (2013). Ajo. Available at: http://www.fen.org.es/mercadoFen/pdfs/ajo.pdf. Accessed 05/03/2020.
 • Harris, J. C., Cottrell, S., Plummer, S., & Lloyd, D. (2001). Antimicrobial properties of Allium sativum (garlic). Applied microbiology and biotechnology57(3), 282-286. Available at: https://link.springer.com/article/10.1007/s002530100722. Accessed 05/03/2020.
 • Nantz, M. P., Rowe, C. A., Muller, C. E., Creasy, R. A., Stanilka, J. M., & Percival, S. S. (2012). Supplementation with aged garlic extract improves both NK and γδ-T cell function and reduces the severity of cold and flu symptoms: a randomized, double-blind, placebo-controlled nutrition intervention. Clinical Nutrition31(3), 337-344. Available at: https://doi.org/10.1016/j.clnu.2011.11.019. Accessed 05/03/2020.
 • Nicastro, H. L., Ross, S. A., & Milner, J. A. (2015). Garlic and onions: their cancer prevention properties. Cancer prevention research8(3), 181-189. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4366009/. Accessed 05/03/2020.
 • Ried, K., Frank, O. R., Stocks, N. P., Fakler, P., & Sullivan, T. (2008). Effect of garlic on blood pressure: a systematic review and meta-analysis. BMC cardiovascular disorders8(1), 13. Available at: https://link.springer.com/article/10.1186/1471-2261-8-13. Accessed 05/03/2020.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.