Kolon (Kalın Bağırsak) Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

Kolonunuzu temizleme sözü veren agresif yöntemlerden uzak durun. Sağlıklı bir kolon için içeriğinde az yağ ve yüksek oranda lif bulunan bir diyet edinmelisiniz.
Kolon (Kalın Bağırsak) Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Kolon (kalın bağırsak) sindirim sisteminin son kısmıdır. Kolonun ana fonksiyonu su çekmek, atıkları depolamak, vücuttaki nemi dengelemek ve K vitamini gibi önemli vitaminlerin emilimini sağlamaktır.

Dolayısıyla kolonunuzun bakımı tüm sağlığınız için çok önemli. İşte bu yazımızda sizlere kolon yani kalın bağırsak hakkında bilmeniz gereken 8 şeyden bahsedeceğiz.

1. Hassas bağırsaklara dikkat

Hassas bağırsak sendromu özellikle kadınlarda yaygın olup ishal, karın bölgesinde şişlik ve kabızlık ile kendini gösteren yaygın bir hastalıktır.

Bu semptomlar bir kaç ay sürebilir. Dolayısıyla ilk belirtilerden sonra hemen doktorunuza başvurmalısınız. 

2. Kolon (kalın bağırsak) işlemediği için ishal oluşması

Kolon düzgün çalışmadığı zaman vücut besleyici öğeleri ve sıvıları emmek için aşırı çaba sarfeder, bu durumda ishal olasıdır.

Kolon (kalın bağırsak) duvarlarının daha iyi çalışması için pirinç, elma püresi, muz ve kızarmış ekmek yemenizi öneriyoruz. 

3. Ayrıca kabızlık

kabizlık

Kolon ayrıca kabızlığa yol açabilir. Genelde bir kaç gün süren yavaş bağırsak hareketlerinden kaynaklıdır (ama her zaman değil).

Kabızlık yaşıyorsanız yeterli miktarda lifli yiyecek yemeniz ve bolca su içmeniz önemli. 

4. Basura dikkat edin

Basur kolonun karşılaşabileceği genel problemlerden biridir. Rektumun ve çevresindeki damar ve kılcal damarların iltihaplanmasına verilen isimdir. 

Biraz utanç verici olsa da, vücudunuza çok dikkat ve özen göstermelisiniz. Hakkında doktorunuza danışın ve bol lifli bir diyet uygulayın.

5. Kolon (kalın bağırsak) kanserine dikkat!

Kolon kanseri bir çok ülkede en yaygın kanser türlerinden biri. Diğerleri gibi, kötü niyetli hücrelerin oluşumu ile bağlantılıdır.

Kolon bir çok atık ve bakterinin evi olduğu için bu bölgede kanser gelişimi çok kolaydır. Ancak bu hastalığın teşhisi çok kolay.

Herhangi bir belirtiden önce doktorunuz dışkıdaki kan oranını test edebilir. Bunun için kolay ve acısız bir şekilde test yaptırarak bu hastalığı taşıyıp taşımadığınızı öğrenebilirsiniz.

6. Kandırılmayın

l'f

Son yıllarda kolon temizliği için belli tedaviler çok meşhur oldu. Ancak bunlara çok dikkatli yaklaşmalısınız. Bu tedaviler genelde iyi sonuçlar vermiyor ve hatta diğer organlarınıza da zarar verebiliyor.

Kolonunuzu temizlemenin en iyi ve etkili yolu yüksek lif oranı olan doğal yiyecekler tüketmek. 

7. Kolon (kalın bağırsak) nasıl bir organ?

Kolon ortalama 1.5 metre uzunluğunda ve 6.5 cm genişliğindedir. Karnın orta bölümünden rektuma kadar uzanır. Canlı türlerine göre kolonun işlevi değişebilir ama omurgalı canlılarda çoğunlukla aynı işlevi görür. 

8. Sağlıklı yiyecekler tüketin

Sağlıklı bir yaşamdan zevk almak ve kolonunuzu son derece sağlıklı tutmak için yeterince düşük yağlı ve yüksek lifli bir diyet seçmelisiniz. 

Böylece kolonunuzun işlevini en iyi şekilde yerine getirmesini sağlayabilirsiniz. 

İlginizi çekebilir ...

Kolonoskopi Öncesi Beslenme Ve Hazırlık
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kolonoskopi Öncesi Beslenme Ve Hazırlık

Kolonoskopi öncesi yapılan diyet ve hazırlık hakkında daha fazla şey bilmek istiyor musunuz? Bu süreçte kolonoskop isimli bir cihaz kullanılır.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.