En Sağlıklı 5 Meyve

Sağlık için iyi beslenmek şart. Açıkçası, meyve özellikle vitaminler açısından vücuda en yararlı yiyeceklerden biri. Bu yüzden sürekli tüketimi öneriliyor. 
En Sağlıklı 5 Meyve
Sofía Quintana Alonso

tarafından incelendi ve onaylandı. fizyoterapist Sofía Quintana Alonso.

Tarafından yazılmıştır Ekhiñe Graell

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Sağlığınız için faydalı meyveler hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız aşağıda en sağlıklı 5 meyveyi bulacaksınız. Onları taze yemek en iyisi. Eğer mümkün değilse, bir çok meyve kurutulduğunda veya dondurulduğunda da özelliklerini korur.

Ayrıca meyveleri mevsiminde tüketmeye özen göstermelisiniz veya bulunduğunuz yerde üretilmiş olmalarına özen göstermelisiniz. Meyveyi birçok şekilde tüketebilirsininiz ve hatta birçok yemekte kullanabilirsiniz.

1. Kızılcık

Kızılcık, genelde soğuk yerlerde yetişir ve kuzey yarımkürenin meyvelerindendir. Düşük kalori içerir ve vücuda yararlı birçok özellik taşır. İçinde yüksek oranda C vitamini, potasyum, demir ve kalsiyum bulunur. Ancak içerdiği antosiyanin ve kartenoid ona ana özelliklerini verir.

kızılcık suyu

Bu yüzden kızılcık mükemmel bir doğal antioksidandır, bu da kanser ve kas dejenerasyonu gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için de birebirdir.

Son olarak, lif açısından da zengindir ve böylece bağırsak süreçlerini kolaylaştırır ve dişlere, saçlara ve kaslara iyi gelir.

2. Portakal

Portakal yiyebileceğiniz en sağlıklı meyvelerden biridir. Bildiğiniz üzere fazla miktarda C vitamini içerir ve solunum yolu hastalıklarına karşı koruma sağlar. Bu meyve ayrıca önemli oranda potasyum içerir, bu da kaslarınıza çok iyi gelir.

Ayrıca hesperidin içerir, bu bileşen kanda kolesterol seviyelerini azaltır.

postakal meyve suyu


Portakal kokusu, sinir ve anksiyeteye iyi gelir, bu yüzden rahatlamak için iyidir. Bir diğer özelliği ise harika bir antioksidan ve idrar söktürücü olmasıdır. Bunlar da vücudu dezenfekte eder. Portakal yediğinizde hücreleriniz de bundan yararlanır çünkü portakal onları korur.

3. Elma

Elma hem sağlıklı hem de popüler bir meyvedir. Doğal ve etkili bir antioksidandır, içindeki flavanoidler sayesinde kanser, yaşlanma gibi durumlara karşı koruma sağlar ve bağışıklık sistemini genel olarak güçlendirir.

Bu yüzden dişçiler tüketimini önerirler çünkü ağızdaki bakterileri azaltır.

yeşil elma

Elma kabuğu yüksek oranda lif içerir ve kandaki kolestrol seviyelerini düşürür, bunun yanı sıra bağırsakların işlevini arttırır. Elma yüksek oranda kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve potasyum içerir.

4. Kivi

Çok popüler bir meyve olmamasına rağmen kivi kesinlikle pek de bilinmeyen çok fazla özellik taşır. Çok lif içerir ve diğer durumlarda bahsettiğimiz gibi kolesterol seviyelerini normalleştirir ve bağırsak işlevlerini kolaylaştırır.

Kulağa garip gelecek ama kivi portakalın 2 katı kadar C vitamini içerir.

kivi dilimleri

Bu vitamin bağışıklık sistemini güçlendirir, solunum yolu hastalıklarına karşı korur ve demir emilimine yardımcı olur. Kivi lütein açısından zengindir, bu da solar radyasyona karşı filtre görevi gören bir pigmenttir. Ayrıca yüksek oranda folik asit içerir, bu da kansızlık ve kalp rahatsızlıklarına karşı korur.

5. Çilek

Lezzetli olmasının yanı sıra çilek çok sağlıklıdır. Yüksek oranda C vitamini, lesitin, pektin içerir ve bunlar kolesterolü azaltır ve damar tıkanıklığını önler. Ayrıca tip II diyabeti kontrol altına almaya yardımcı olur, kardiyak hastalıklarına ve iltihaplanmaya iyi gelir. Omega 9 ve magnezyumla bakır gibi mineraller taşır.

çilek meyve suyu

Çilekler ishale iyi gelir çünkü kanamayı durdurma özelliği taşır. Ayrıca cilt için özellikle yara ve sivilce tedavisinde kullanılır. Son olarak çileği diş macunu olarak kullanabileceğinizi belirtelim: Ağzı temiz tutar ve çürük ile kötü ağız kokusuna karşı korur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Adams, M. Dieta Reductora de Colesterol.
  • Apaza Condori, C., & Rosello Apaza, M. D. P. (2017). Efecto del extracto seco del pericarpio de naranja (Citrus sinensis) en hiperglucemia de Rattus norvegicus con diabetes mellitus tipo 2 inducida experimentalmente, Arequipa 2016.
  • Apples, raw, with skin [Includes USDA commodity food A343] Nutrition Facts & Calories. (2018). Retrieved from https://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1809/2
  • Araujo, L., Buitrago, D., Marquina, M., Morales, N. O. R. A., Méndez, G., Pernía, T., & Sosa, M. (2002). Comparación de la actividad anti-inflamatoria de los polifenoles presentes en las frutas; Mora (Rubus fruticosus B.), Fresa (Fragaria vesca L.) y Grapefruit (Citrus paradasi M.). Revista de la Facultad de Farmacia, 44.
  • Coronado, M., Vega y León, S., Gutiérrez, R., Vázquez, M., & Radilla, C. (2015). Antioxidantes: perspectiva actual para la salud humana. Revista chilena de nutrición, 42(2), 206-212.
  • López-Sobaler, A. M., Aparicio Vizuete, A., Anta, O., & María, R. (2016). Beneficios nutricionales y sanitarios asociados al consumo de kiwi. Nutrición Hospitalaria, 33, 21-25.
  • Paz, A. M., & Ibañez, A. J. (2011). Desarrollo y evaluación de dos prototipos de compotas de manzana y mango con azúcar y alto contenido de fibra (Bachelor’s thesis, Zamorano: Escuela Agrícola Panamericana 2012).
  • Strawberries, raw Nutrition Facts & Calories. (2018). Retrieved from https://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/2064/2
  • The 20 Healthiest Fruits on the Planet. (2018). Retrieved from https://www.healthline.com/nutrition/20-healthiest-fruits#section8

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.