Eklem Ağrısı İçin 5 Doğal İltihap Sökücü

Zerdeçal, ibuprofen ile aynı iltihap söktürücü ve ağrı azaltıcı özelliklere sahiptir. Bu sebeple eklem ağrısını hafifletmek için reçetesiz satılan ilaçları almaktansa sağlıklı bir seçenektir.
Eklem Ağrısı İçin 5 Doğal İltihap Sökücü

Son Güncelleme: 15 Eylül, 2018

Diz ekleminin aşınma ve yırtılmasından kaynaklanan iltihap veya el ayak parmaklarında eklem ağrısı sık görülen rahatsızlıklardır ve genelde ilaçla tedavi edilmeleri gerekir.

Ancak sizi etkili şekilde eklem ağrısından kurtaracak doğal iltihap sökücülerin olduğunu biliyor muydunuz?

Tabii ki öncelikle doktorunuzun reçetesini kullanmalısınız ancak evdeyseniz, klasik ibuprofen veya başka bir reçetesiz ilaçtan önce bu doğal iltihap sökücülerden birini deneyebilirsiniz. Ne kadar rahatlayacağınıza inanamayacaksınız!

1. Biberiye

eklem ağrısı tedavi
Biberiye, Akdeniz diyetinde sıklıkla kullanılan aromatik ve tıbbi bir ottur. Birçok yemeğe farklı tadını katar ve sayısız doğal tedavide de kullanılır. Biberiyenin doğal bir ağrı kesici görevi gördüğünü de biliyor muydunuz? Bu sayede her türlü eklem ağrısı için birebirdir.

Ağrı kesici faydaları urolik asit içeriğinden gelmektedir. Böylece hiçbir olumsuz yan etki yapmadan el ve diz eklemlerindeki kıkırdağın içinde veya etrafında meydana gelen iltihaplarla mükemmel şekilde mücadele eder. Şimdi de biberiyeyi nasıl kullanabileceğinize bakalım:

Malzemeler

 • 200 gram biberiye
 • 2 bardak su (400 ml)

Hazırlanışı

Tek yapmanız gereken çaydır. Suyu kaynatın ve biberiye dallarını ekleyin. Oda sıcaklığına gelene kadar 20 dakika boyunca bekletin. Bu çaydan günde iki bardak içebilirsiniz.

2. Atkuyruğu otu

atkuyruğu
Atkuyruğu otunu aktarlardan satın alabilirsiniz. Atkuyruğu otu, en iyi doğal iltihap sökücülerden biri olmasının yanı sıra temel bir vitamin ve mineral deposudur. Peki nasıl kullanmalısınız? Basit bir çay olarak, günde iki defa. İşte bu kadar kolay!

3. Zerdeçal

toz zerdeçal
Bu blogda zerdeçaldan çokça bahsediyoruz. Bu ot baharatının anavatanı Asya olup belli yemeklere kendine has bir koku verir ve eklem ağrılarına da son derece iyi gelir. Ağrı hissettiğinizde eliniz ibuprofene gitmeden zerdeçal denemeyi unutmayın.

İltihap sökücü, ağrı dindirici ve antioksidan özellikleri sayesinde, zerdeçal yaralı dokuların onarımına ve toksinlerin atılmasına yardımcı olurken vücuttaki her türlü iltihapla da savaşır. Zerdeçaldan faydalanmak için, aşağıdaki tarifi kullanarak kendinize güzel bir çay yapabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı öğütülmüş zerdeçal (20 gram)
 • 3 bardak su (750 ml)
 • 3 yemek kaşığı bal (60 gram)

Hazırlanışı

Suyu kaynatarak başlayın. Bir yemek kaşığı zencefil ekleyin. Suyun hemen sarı hoş bir renk aldığını göreceksiniz. Altını kapatmadan 10 dakika daha kaynatın.

Sıvıyı süzün ve çayınızı tatlılaştırmak için üç yemek kaşığı bal ekleyin. Bu çayı eklem ağrısı ve iltihap için gün boyunca içebilirsiniz.

4. Zencefil

zencefil
Büyük ihtimalle zencefili bu listede bekliyorsunuz. Bu tıbbı ot en iyi iltihap sökücülerden bir tanesi olup eklem ağrısı tedavisine son derece uygundur.

Eklemlerinizin ağrımaya başladığını hisseder hissetmez, aşağıdaki tedaviyi hazırlamanız yeterli.

Malzemeler

 • 200 gram rendelenmiş zencefil kökü
 • 2 bardak su (400 ml)
 • 2 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı

Önceki tariflerde olduğu gibi, bu otla da bir çay yapacağız. Bu sefer, su kaynadığında zencefil ekleyin ve 20 dakika boyunca yavaş yavaş kaynatın. Ardından, çayınızı süzmeden önce 10 dakika daha bekletin.

Şimdi 2 yemek kaşığı bal ekleyin. Gördüğünüz gibi bal kendi doğal özellikleri ve eklem ağrısının giderilmesinde oynadığı rol sayesinde bu tip doğal tedavilerin vazgeçilmez malzemesi. Gün içinde bu çaydan iki bardak içmeyi unutmayın. Sizi rahatlatacak ve ağrılarınızı hafifletecektir.

5. Keten tohumu

keten tohumu
Keten tohumu özel gıda mağazalarında veya aktarlarda bulunmaktadır. Oldukça uygun fiyatlı olup doğal iltihap sökücü işlevi görmektedir, ama eklem ağrılarına neden iyi geldiğini biliyor muydunuz?
 • Doğal Omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve eklemlerde meydana gelen her türlü enfeksiyonla savaşılmasına yardımcı olur. Hayvansal yağlardan alınan Omega-3’ler tam tersi etki yaratarak daha fazla iltihap yaptıklarından, bu ihtiyacınızı bitkisel kaynaklarından karşılamanız önerilir
 • Keten tohumunu nasıl tüketmelisiniz? Her gün iki yemek kaşığı kadar (40gr) alacaksınız. Doğrudan yiyebilir ya da salatalarınıza ekleyebilirsiniz ancak hiçbir zaman keten tohumunu aşırı pişirmemelisiniz, aksi takdirde çok miktarda Omega-3 kaybına uğrarlar ve yanlış şekilde sindirilebilirler.
 • Unutmayın: Keten tohumunu her gün çiğ olarak tüketin. Vücudunuz ekstra vitamin alımına alışacak ve eklemlerinizdeki iltihap hafifleyecektir.

Ibuprofen almadan önce her zaman doğal iltihap sökücülere bir şans vermeyi deneyin. Ancak öncelikle ve en önemlisi; doktorunuzun tavsiyelerinizi dinlemeniz gerektiğini unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Daily, J. W., Yang, M., & Park, S. (2016). Efficacy of Turmeric Extracts and Curcumin for Alleviating the Symptoms of Joint Arthritis: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Clinical Trials. Journal of Medicinal Food. https://doi.org/10.1089/jmf.2016.3705

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.