Bal ve Tarçın Tüketmenin 7 Faydası

Bal ve Tarçın Tüketmenin 7 Faydası

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bal ve tarçın karışımı soğuk algınlığı da dahil olmak üzere pek çok hastalığa iyi gelen bir karışımdır. Sağlığınıza pek çok faydası olan bu karışım, alternatif tıpta da uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Farklı şekillerde hazırlayabileceğiniz bu karışımı bazı kişiler çay olarak tüketirken bazıları da balın enzimlerini tarçının esansiyel yağı ile karıştırıp bu harika birleşimden faydalanırlar. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Bal ve tarçın karışımının faydaları

Nefes

nane tutan ağız

Son dönemde sakızlara ve küçük şekerlemelere tarçın eklenmeye başlandı. Bunun nedeni, üreticilerin tarçının sağlığa olan özelliklerini fark etmeleridir. Siz de evde kolayca kendi tarçınlı gargaranızı hazırlayabilirsiniz.

Gargara tarifi

Bir yemek kaşığı tarçın ve bir yemek kaşığı balı bir bardak sıcak suda karıştırın. İyice karıştıktan sonra, bunu gargara yapmak için kullanabilirsiniz. Bu karışım kötü ağız kokusunu kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır.

Kilo vermek

kilo vermek ve tartı

Tarçın ve bal karışımının ilginizi çekebilecek başka bir özelliği de kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Her sabah, kahvaltıdan yarım saat önce, bir bardak suya bir kaşık bal ve bir kaşık tarçın karıştırıp için. Akşamları yatmadan önce de aynı karışımdan bir bardak için.

Bu karışım bedeninizde yağ birikmesini önleyerek kilo vermenize yardımcı olacaktır. Unutmayın, bu tarifi kullanırken bir yandan düzenli beslenmeye özen gösterip bir yandan da her gün en az yarım saat egzersiz yapmalısınız.

Akne

akne ve eldiven

Tarçın ve bal karışımını cildinizdeki sivilce ve siyah noktalarla savaşmak için de kullanabilirsiniz. Bildiğiniz üzere, bal en iyi doğal yüz maskelerinden birisidir ve tarçının antioksidan özellikleri vardır.

Üç yemek kaşığı balı bir yemek kaşığı tarçın ile karıştırın. Yatmadan önce bu karışımdan bir kaşık alıp sivilce ve siyah noktalarınızın üzerine uygulayın. Sabah uyandığınızda ılık su ile yıkayın. Cildinizdeki tüm sivilce ve siyah noktalardan kurtulana kadar bu tarifi uygulayabilirsiniz.

Cilt yaşlanması

cildi parlayan kadın

Eğer cildinizin genç kalmasını istiyorsanız, bu tarif ilginizi çekecek! Tarçın ve bal karışımı, zaman içerisinde dokularda oluşan hasarı azaltır. Üç bardak su, bir yemek kaşığı tarçın ve dört yemek kaşığı balı karıştırın. Bu tarifte kullandığınız su, yeni kaynatılmış olmalıdır.

Günde üç veya dört defa çeyrek bardak bu karışımdan için.

Kolesterolü düşürmek

kolesterol kan akışı

Bu karışım, içerdiği antioksidanlar sayesinde kolesterolü düşürmek için etkilidir. İki yemek kaşığı bal ve üç yemek kaşığı tarçını bir bardakta karıştırıp üzerine su ekleyin. En iyi sonucu elde etmek için günde üç defa, tercihen yemeklerden önce birer bardak için.

Soğuk algınlığı tedavisi

Bal, soğuk algınlığı ve nezleye neden olan mikropları ve virüsleri öldürmeye yardımcı olan maddeler içerir; bu yüzden hem soğuk algınlığı ile savaşmak hem de onu önlemek için tüketmenizi öneriyoruz.

Sindirimi kolaylaştırmak

karnını tutan kadın

Son olarak, bu muhteşem karışım sindiriminizi de kolaylaştırabilir. Her yemekten önce bir kaşık tarçın ve bal karışımı yerseniz, sindirim sisteminizdeki asiditeyi azaltmaya yardımcı olduğunu görebilirsiniz.

Umarız bu harika iki madde ile yapabileceğiniz karışım önerilerimiz hem daha iyi görünmeniz hem de daha iyi hissetmeniz için size yardımcı olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kumar, K. S., & Bhowmik, D. (2010). Medicinal uses and health benefits of Honey: An overview. J Chem Pharm Res.
  • Singh, M. P., Chourasia, H. R., Agarwal, M., Malhotra, A., Sharma, M., Sharma, D., & Khan, S. (2012). Honey as complementary medicine – A review. International Journal of Pharma and Bio Sciences.
  • Julianti, E., Rajah, K. K., & Fidrianny, I. (2017). Antibacterial activity of ethanolic extract of Cinnamon bark, honey, and their combination effects against acne-causing bacteria. Scientia Pharmaceutica. https://doi.org/10.3390/scipharm85020019
  • M.P., S., H.R., C., M., A., A., M., M., S., & D., S. (2012). Honey as complementary medicine – A review. International Journal of Pharma and Bio Sciences.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.