Atkuyruğu: Zayıflatıcı ve Mineralleştirici Bitki

Atkuyruğu: Zayıflatıcı ve Mineralleştirici Bitki

Son Güncelleme: 29 Ocak, 2019

Atkuyruğu, ödemin atılmasına yardımcı olma gibi sağlığa birçok faydası olan şifalı bir bitkidir. Bu yüzden sık sık şişkinlik hissedenlerin yaptığı zayıflama diyetlerinin tamamlayıcısıdır. Ayrıca cildiniz, tırnaklarınız ve saçlarınızın bakımı için mükemmel bir çözümdür. 

Şimdi size, zayıflatıcı ve mineralleştirici bir bitki olan atkuyruğunun bütün özelliklerini anlatacağınız. Ayrıca faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmeniz için nasıl tüketileceğinden ve nerelerde bulunabileceğinden bahsedeceğiz. Belki de evinizin çok yakınlarında bile bulabilirsiniz!

Özellikleri

Atkuruğu bitkisi

Atkuyruğunun başlıca özellikleri nelermiş inceleyelim:

  • İdrar Söktürücü: içeriğindeki potasyum, flavonoidler ve saponinler sayesinde vücuttaki fazla sıvının atılmasına yardımcı olur ve bu konuda gelmiş geçmiş en ünlü şifalı bitkidir. İdrar oranını %30’a kadar arttırabilir. Bu yüzden bu bitkiyi; ödem, eklem iltihabı, gut, böbrek taşları, idrar yolu enfeksiyonu vb. için öneriyoruz.
  • Zayıflatıcı: Bu bitki, idrar söktürücü özelliği sayesinde kilo vermenize yardımcı olur. Ancak aklınızda bulunsun; yağlarınızdan değil, fazla sıvılardan kurtulmuş olacaksınız.
  • Arındırıcı: Fazla sıvıları atma ve toksinlerden arındırma özelliği sayesinde, diğer bitkilerle, örneğin devedikeni, ısırgan otu, karahindiba vs. ile karıştırıldığında vücudunuzu zehirli maddelerden arındırmaya yardımcı oluyor. Yılda birkaç kez, ilkbahar ve sonbaharda, her gün bu bitki çayını içerek kendinize arındırıcı bir kür uygulayabilirsiniz.
  • Mineralleştirici: içeriğindeki çeşitli ve yüksek miktardaki mineralleriyle çok güçlü bir mineralleştirici bitkidir. Kemiklerinizi beslemek için ve kemik erimesi veya diş çürüğüyle sonuçlanan kemik güçsüzlüğü problemini önlemek için idealdir. Ayrıca kemik hasarlarını iyileştirmeye yardımcı olur ve aşırı yorgunluk, stres, iyileşme dönemi, kansızlık gibi durumlarda kurtarıcıdır.

Ayrıca okuyunuz: İyot: Gerekli Bir Mineral

  • Cildiniz ve tırnaklarınız için faydalıdır: kollajen üretimine yardımcı olan yüksek miktardaki silikon içeriği, cildinizi ve tırnaklarınızı derinlemesine besler. Arındırıcı özelliği ile tırnaklarınızı ve cildinizi toksinlerden, bakterilerden ve mantardan uzak tutmanızı sağlar. Atkuyruğu böylece leke, egzama ve kırışık oluşumunu engellemeye yardımcı olur ve hatta çatlakları azaltabilir.
  • Saçınızı güçlendirir: içeriğindeki silikon saçınızın sağlığı için de faydalıdır. Saçın uzamasını hızlandırır ve saç tellerini güçlendirir. Ayrıca saçın beyazlamasını, dökülmesini ve kepek oluşumunu engeller.
  • Yeniler ve iyileştirir: güçlü bir hücre yenileyicidir ve ciltteki yara ve izlerin iyileşmesini hızlandırır.
  • Kanamaları durdurur: atkuyruğu, astrenjan özelliği sayesinde kanamayı durdurabilir hatta tedavi bile edebilir. Kan kaybına neden olan yaralanmalarda, burun kanamasında, deri ülserlerinde ve aşırı regl kanamalarında kullanılmasını tavsiye ediyoruz.
  • Kas liflerinin esnekliğini arttırır: sık sık yoğun egzersizler yapanlar veya lif ağrısından muzdarip olanlar için çok faydalıdır.

Nasıl Kullanılır?

En yaygın kullanım şekli, bitkiyi beş dakika kaynatıp beş dakika da demlenmesini bekledikten sonra çayını içmektir. Özel olarak bir hastalığın tedavisi için kullanacaksınız; bir buçuk ay boyunca günde üç bardak içmenizi, daha sonra birkaç hafta ara vermenizi öneriyoruz. Bu tedaviyi yıl boyunca tekrarlayabilirsiniz.

kupada çay

Şurubunu ya da özünü de kullanabilirsiniz. Bu durumda, imalatçı firmanın veya doktorun talimatlarına uymalısınız.

Bu bitkiyi gargara olarak da kullanabilirsiniz (boğaz ve dişeti ağrıları veya ağız ülseri için). İltihap sökücü olduğundan;  vajinal enfeksiyon, basur (ayrıca kanama), uçuk, egzama, glokom vb. için de faydalıdır ve haricen kullanılabilir.

Nerede Bulabilirim?

Oldukça yaygın bir bitki olduğundan; aktarlardan, diyet ürünleri satan mağazalardan veya bazı süpermarketlerden alabilirsiniz. Uygulamak istediğiniz tedavinin yoğunluğuna ya da tercihinize göre,  özünü ya da hapını satın alabilirsiniz veya bitkiyi alıp demleyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda bir terapiste ya da doktora danışılmasını tavsiye ediyoruz.

Bu bitkiyi en doğal haliyle yazın; nehir, göl, bataklık kenarları ve özellikle çamurlu yerler gibi nemli bölgelerde bulabileceğinizi de bilmenizi isteriz. Yaprakların, salkımlar halinde kurutulması gerekir ancak en çok kullanılan kısmı sapıdır.

 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.