Elma Sirkesi: Yeni Keşfedilen Kullanımları

· 20 Mayıs, 2015

Yapılan birçok bilimsel araştırma sayesinde elma sirkesinin; kilo vermek, boğaz ağrılarını dindirmek ve kan şekeri ve kan yağları seviyelerini kontrol etmek gibi çeşitli kullanım alanları keşfedilmiştir. Daha sağlıklı olmak için elma sirkesini nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Kan Şekeri ve İnsülin Seviyelerini Kontrol Eder

Bu, diyabet hastaları için harika bir haber. Diabetes Care dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre; elma sirkesi, yemekten sonra kan şekerini düşürebiliyor. Ayrıca 2007 yılının sonlarına doğru yapılan bir çalışmada, uyumadan önce bir bardak sirkeli su içmenin gece boyunca kan şekeri seviyesinin sabitlenmesine yardımcı olduğu belirtilmiştir.

Sonuçları Diabetes Care’de yayımlanan bir başka çalışmada ise, insüline dirençli bir grup yemekten hemen önce sirkeli su karışımı içmiştir. Yemekten önce sirke tüketen kişilerin, kontrol grubundan daha iyi insülin seviyelerine ve insülin duyarlılığına sahip olduğu gözlemlenmiştir.

Yani yemeklerden ve yatmadan önce bir bardak sirkeli su karışımı içmek, tip 2 diyabeti ve insülin direnci (gizli şeker) olanların kan şekeri ve insülin seviyelerini düzeltmeye yardımcı olabiliyor.

Sirke Kolesterolü Düşürebilir

The British Journal of Nutrition isimli dergi, asetik asit (sirkede bulunan madde) verilen test farelerinin kan yağları seviyelerinin 20 gün içinde büyük ölçüde düştüğünü açıklayan bir çalışma yayımlamıştır. Bu yüzden elma sirkesinin, insanlardaki kolesterol ve trigliserid seviyelerinde de olumlu bir etki yapması mümkündür.

Kilo Vermek için Elma Sirkesi İçin

Saygın bir Avrupa bilim dergisinde yayımlanan bir çalışmanın sonucunda, yemekten önce sirkeye batırılmış bir parça ekmek yemenin tokluk hissini arttırdığı ve böylece daha az yememize yardımcı olduğu belirtilmiştir. Yani sirkeli ekmek yemenin kilo vermeye yardımcı olabileceği söylenebilir. Muhtemelen sirkeli ekmek birçok kişinin damak zevkine uymayacaktır; bu yüzden bunun yerine, yemeklerden önce bir bardak sirkeli su içip daha az yiyebilir ve daha az kalori alabilirsiniz.

Boğaz Ağrısını Hafifletin

Antiseptik ve ağrıkesici özelliği sayesinde, sirkeli su ile gargara yapmak boğaz ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Gargara yaptıktan sonra dişlerinizi iyice fırçalamalısınız (gargara yaptıktan en az 30 dakika sonra) çünkü sirkedeki asit diş minelerine zarar verebilir. Sirkeden sonra, asidi etkisiz hale getirmek için ağzınızı suyla (veya ağız gargarasıyla) çalkalayabilirsiniz. Çalkaladıktan sonra dişlerinizi fırçalamak için 30-60 dakika bekleyin.

Sonuç olarak; günde bir yemek kaşığı sirke ile yarım su bardağı su karışımı içmenin sağlığınıza birçok olumlu etkisi olabilir. Ancak dikkatle kullanın çünkü aşırı sirke tüketimi mide zarının zedelenmesine ve diş minelerinin zarar görmesine yol açabilir. Ve tabi ki doktorunuza danışmanız gerektiğini asla unutmayın.