Elma Sirkesinin Farklı Kullanımları

Elma Sirkesinin Farklı Kullanımları

Son Güncelleme: 09 Ocak, 2019

Elma sirkesinin farklı kullanımları hakkında daha fazla ayrıntı öğrenmek istiyorsanız, makalemizi okumanızı tavsiye ederiz!

Elma Sirkesinin Farklı Kullanımları

Yapılan birçok bilimsel araştırma sayesinde elma sirkesinin farklı kullanım alanları olduğu keşfedilmiştir; kilo vermek, boğaz ağrılarını dindirmek ve kan şekeri ve kan yağları seviyelerini kontrol etmek.

Daha sağlıklı olmak için elma sirkesini nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Kan Şekeri ve İnsülin Seviyelerini Kontrol Eder

elma sirkesi

Bu, diyabet hastaları için harika bir haber.

Diabetes Care dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre; elma sirkesi, yemekten sonra kan şekeri ni düşürebiliyor.¹

Ayrıca 2007 yılının sonlarına doğru yapılan bir çalışmada, uyumadan önce bir bardak sirkeli su içmenin gece boyunca kan şekeri seviyesinin sabitlenmesine yardımcı olduğu belirtilmiştir.²

Sonuçları Diabetes Care’de yayımlanan bir başka çalışmada ise, insüline dirençli bir grup yemekten hemen önce sirkeli su karışımı içmiştir.³

Yemekten önce sirke tüketen kişilerin, kontrol grubundan daha iyi insülin seviyelerine ve insülin duyarlılığına sahip olduğu gözlemlenmiştir.

Yani yemeklerden ve yatmadan önce bir bardak sirkeli su karışımı içmek, tip 2 diyabeti ve insülin direnci (gizli şeker) olanların kan şekeri ve insülin seviyelerini düzeltmeye yardımcı olabiliyor.

Sirke Kolesterolü Düşürebilir

kolesterol

The British Journal of Nutrition isimli dergi, asetik asit (sirkede bulunan madde) verilen test farelerinin kan yağları seviyelerinin 20 gün içinde büyük ölçüde düştüğünü açıklayan bir çalışma yayımlamıştır.

Bu yüzden elma sirkesinin, insanlardaki kolesterol ve trigliserid seviyelerinde de olumlu bir etki yapması mümkündür.

Kilo Vermek için Elma Sirkesi İçin

Saygın bir Avrupa bilim dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, yemekten önce sirkeye batırılmış bir parça ekmek yemenin tokluk hissini arttırdığı ve böylece daha az yememize yardımcı olduğu belirtilmiştir.

Yani, sirkeli ekmek yemenin kilo vermeye yardımcı olabileceği söylenebilir.

Muhtemelen sirkeli ekmek birçok kişinin damak zevkine uymayacaktır.

Bu yüzden bunun yerine, yemeklerden önce bir bardak sirkeli su içip daha az yiyebilir ve daha az kalori alabilirsiniz.

Boğaz Ağrısını Hafifletin

boğaz ağrısı

Antiseptik ve ağrı kesici özelliği sayesinde, sirkeli su ile gargara yapmak boğaz ağrısını azaltmaya yardımcı olur.

Gargara yaptıktan sonra dişlerinizi iyice fırçalamalısınız (gargara yaptıktan en az 30 dakika sonra) çünkü sirkedeki asit diş minelerine zarar verebilir.

Sirkeden sonra, asidi etkisiz hale getirmek için ağzınızı suyla (veya ağız gargarasıyla) çalkalayabilirsiniz.

Çalkaladıktan sonra dişlerinizi fırçalamak için 30-60 dakika bekleyin.

Sonuç olarak; günde bir yemek kaşığı sirke ile yarım su bardağı su karışımı içmenin sağlığınıza birçok olumlu etkisi olabilir.

Elma sirkesinin farklı kullanımları hakkında daha fazla bilgi edindiğinize göre, rahatlıkla elma sirkesi kullanabilirsiniz.

Ancak dikkatle kullanın çünkü aşırı sirke tüketimi mide zarının zedelenmesine ve diş minelerinin zarar görmesine yol açabilir.

Ve tabi ki doktorunuza danışmanız gerektiğini asla unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Mitrou, Panayota, et al. “Vinegar Decreases Postprandial Hyperglycemia in Patients With Type 1 Diabetes.” Diabetes Care, American Diabetes Association, 1 Feb. 2010, care.diabetesjournals.org/content/33/2/e27.

  • White, Andrea M., and Carol S. Johnston. “Vinegar Ingestion at Bedtime Moderates Waking Glucose Concentrations in Adults With Well-Controlled Type 2 Diabetes.” Diabetes Care, American Diabetes Association, 1 Nov. 2007, care.diabetesjournals.org/content/30/11/2814.

  • Johnston, Carol S., et al. “Vinegar Improves Insulin Sensitivity to a High-Carbohydrate Meal in Subjects With Insulin Resistance or Type 2 Diabetes.” Diabetes Care, American Diabetes Association, 1 Jan. 2004, care.diabetesjournals.org/content/27/1/281.

  • Fushimi, Takashi, et al. “Dietary Acetic Acid Reduces Serum Cholesterol and Triacylglycerols in Rats Fed a Cholesterol-Rich Diet | British Journal of Nutrition.” Cambridge Core, Cambridge University Press, 8 Mar. 2007, www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/dietary-acetic-acid-reduces-serum-cholesterol-and-triacylglycerols-in-rats-fed-a-cholesterolrich-diet/664258C668149C74D01A0F9E76094958.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.