Tatillerde Diyabeti Kontrol Etmenin 7 Yolu

Diyabetten veya yüksek kan şekeri seviyesinden mi muzdaripsiniz? Bu önerileri dikkate alarak şenliklerin tadını çıkarabilirsiniz.
Tatillerde Diyabeti Kontrol Etmenin 7 Yolu
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Tatillerde yediğiniz şey konusunda kontrolü kaybetmek kolaydır. İnsanlar tipik olarak özel yemekler, alkolün sunulduğu ev partileri hazırlar ve geleneksel tatlıları arkadaşlarıyla ve komşularıyla paylaşırlar.

Bazı insanlar fazlalık dönemine girmekten endişe etmese de, diyabet hastaları ne yediklerini ve içtiklerini göz önünde bulundurmalıdır. Sonuçta, kötü bir seçim partiyi tamamen mahvedebilir.

Arada bir istisna yapmak “zararsız” görünse de, sizin durumunuza göre diyetinize bağlı kalmanıza yardımcı olacak önlemleri almanız önemlidir.

Bu nedenle, diyabetli her kişinin, tatillerde ve bayramlarda iyi bir sağlık koruma ruhuna sahip olması gereken yedi alışkanlığı paylaşmak istiyoruz.

Ne olduklarını öğrenin!

1. Egzersiz yapın

egzersiz yapan kadın

Günlük egzersiz, yüksek kan şekeri seviyelerine sahip hastaların sağlığına yarar sağlayan en iyi alışkanlıklardan biridir.

Ancak tatiller sırasında, bazı insanlar yeni yıla kadar dinlenmek ve rutinlerini bırakmaktan hoşlanırlar. Gerçek şu ki, bu ters tepki yapabilir ve bu şekilde olmak zorunda değil.

 • Kısa bir mola vermek zararlı değildir, ancak kan şekerinizi düzenlerken egzersiz yapmak önemli bir rol oynar.
 • Bu, özellikle normalden çok daha fazla yiyorsanız, metabolizmanızın iyi bir hızda çalışmasına yardımcı olur.

2. Bir programı koruyun

Tatil sezonunda dikkati dağıtmak ve işe ara vermek normaldir, ancak günlük programınızda veya alışkanlıklarınızda değişikliklere neden olur.

Diyabetli hastalar bu duruma dikkat etmelidir çünkü durumları belirli zamanlarda belirli şeyleri yaptıklarını kabul eder.

 • Mümkünse, ana yemeklerinizi düzenli olarak (kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği) yemeye çalışın.
 • İlaç alırken ve egzersiz yaparken aynı şey geçerlidir.

3. Akıllı seçimler yapın

yemek seçimi

Sadece diyabetiniz olmanız bayram ziyafetlerinin tadını çıkarmayacağınız anlamına gelmez. Bununla birlikte, iyi seçimler yapmak önemlidir. Bu nedenle, yedikten sonra yüksek kan şekeri düzeylerinden muzdarip olmazsınız.

Diyabeti, karbonhidrat ve şeker alımını kontrol etmenize izin verecek birçok glikoz seviyesini artırabilecek sağlıklı tarifler vardır.

 • İdeal olarak, sebze, tam tahıl ve yağsız et ile yapılan yemekleri seçmelisiniz.
 • Meyve şurubu veya tatlı meyve sularından kaçınılmalıdır.
 • “Cazibe” karşısında zorlamaktan kaçınmak için açık büfe masalardan uzak durmak en iyisidir.

4. Kan şekerinizi düzenli olarak ölçün

Kan şekerinizi düzenli olarak test etmek, tatiller sırasında diyabetle ilgili sorunları önleyebilecek bir alışkanlıktır.

Bu basit test, her şeyin istikrarlı olduğunu veya anında dikkatinizi gerektiren bir şeyi kesin olarak belirleyip size bildirecektir.

 • İnsülin veya başka ilaçlarla tedavi ediliyorsanız, seviyenizi en az her gün kontrol etmelisiniz.
 • Eğer endişe verici bir artış fark ederseniz, doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

5. Su tüketiminizi artırın

su içen kadın

Her gün su ve diğer sağlıklı içecekleri tüketmek, kan dolaşımınızı temizlemeye ve diyabet nedeniyle herhangi bir krizden kaçınmanıza yardımcı olan bir uygulamalardır.

Tatil günlerinde biraz fazlaya kaçacağınızı düşündüğünüz için, diyetinize daha fazla su dahil etmeniz şarttır.

 • Mümkünse günde altı ila sekiz bardak su için.
 • Özellikle ağır bir yemeğin tadını çıkardıktan sonra limon suyu veya bir bardak çay eşliğinde bir bardak ılık su içebilirsiniz.

6. Alkol tüketiminizi sınırlayın

Diyabet teşhisi konduğunda doktorunuz alkollü içecek tüketmekten kaçınmanızı tavsiye etmektedir.

Tatiller sırasında bu tavsiyeyi hatırlamaya değer.

 • Kadınlar günde bir içecek tüketebilirler (örneğin bir kokteyl, bir bira veya bir kadeh şarap).
 • Erkekler günde iki taneye kadar tüketebilirler.
 • Genel olarak, punch veya alkol içermeyen moktail seçmek daha iyidir.

7. Orta porsiyonlar tüketin

ölçülü yemek

Diyabetli insanlar yüksek kaliteli yiyecekler yemelidir. Ancak, bu yiyeceklerden istedikleri kadar yiyebileceği anlamına gelmez.

Tatil yemekleriniz ne kadar sağlıklı olursa olsun, her zaman orta porsiyonlar şeklinde tüketmelisiniz: Ne çok küçük, ne çok büyük.

Diyabetten veya yüksek kan şekeri seviyesinden mi muzdaripsiniz? Bu önerileri dikkate alarak şenliklerin tadını çıkarabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.