İnsan Vücudu Hakkında Bilmediğiniz 9 İlginç Gerçek

İnsan Vücudu Hakkında Bilmediğiniz 9 İlginç Gerçek
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 31 Mayıs, 2019

İnsan vücudu harika bir mekanizmadır. Her gün önemsiz gibi görünen ama sağlıklı olmak ve iyi hissetmek için gerekli olan binlerce fonksiyonu gerçekleştirir.

Çoğu zaman, vücudunuzun yürüttüğü önemli faaliyetlerin neler olduğunu bilirsiniz. Ancak insan vücudu hakkında bilmediğinizi düşündüğümüz bu 9 ilginç gerçeği sizlerle paylaşmak istedik.

Aşağıda, vücudunuz hakkında bilmediğiniz 9 şaşırtıcı gerçekten bahsediyoruz. Mutlaka okumalısınız!

İnsan Vücudu Hakkında Bilmediğiniz 9 İlginç Gerçek

1. Vücudumuzda Bir Şempanzedeki Kadar Saç Bulunmaktadır

Ortalama bir yetişkin vücudunda, bir şempanzeyle aynı miktarda tüy (ya da kıl veya saç) bulunur. Aradaki fark, insan tüylerinin şempanzelerinkinden çok daha ince olmasıdır. 

Ayrıca bizim kıllarımız orijinal koruma işlevini kaybetmiş durumdadır. Bu durumun nedeni ise evrim ve soğuktan korunmak için kıyafetler giyiyor olmamızdır.

2. Neden Tüylerimiz Diken Diken Olur?

diken diken

Tüylerinizin diken diken olması durumunu mutlaka yaşamışsınızdır. Bu pilomotor refleks, antik zamanlarda vücut kıllarını yükselterek kendimizi soğuk ve yırtıcı hayvanlar gibi tehlikelere karşı korumak için vermiş olacağımız tepkidir. Bu daha büyük görünmeyi sağlamak içindir.

Açıkça görebileceğiniz gibi, bu tepki artık gereksiz ve işe yaramaz bir harekettir. Artık cildimizde eskisi kadar kıl olmasa da vücudumuz aynı tepkiyi vermeye devam ediyor.

3. Göz Kırpma ile Geçen Yıllar

Hayatımızın 5 yıla yakın zamanını göz kırpmaya harcıyoruz. Bildiğimiz gibi, bu eylem gözleriniz için çok önemlidir çünkü koruma ve bakım mekanizması olarak kullanılır.

Göz kırpma eylemi, sürekli açık tutulması mümkün olmadığından gözleri kayganlaştırır ve dinlendirir. Gözleri kırpmak, ayrıca bir koruma dürtüsüdür, çünkü bir nesne yüzünüze doğru geldiğinde refleks olarak hemen gözlerinizi kırpma gereksinimi duyarsınız.

4. Solaklar daha güçlüdür 

güçlü eller

Bu, fizikten kaynaklanıyor olabilir; solak insanlar, güçlerini saat yönünün tersine uyguladıklarında daha güçlüdürler. Bu, solak bir kişi için sağ elini kullanan bir kişiye göre kavanozu açmanın çok daha kolay olduğu anlamına gelir. 

Bununla birlikte, kavanozu kapatırken zıt yöne güç uygulamanız gerektiğinden sağ elini kullanan insanlar için bunu yapmak çok daha kolaydır.

5. Midede Depolanan Asit

Mideniz, mide hücreleri tarafından üretilen klorik asidi saklar. Endüstride, bu tür asit çok aşındırıcı olduğundan metalurjide kullanılmaktadır. Buna rağmen, mide duvarını kaplayan mukus, sizi asidin zararlı etkilerinden korur; bu nedenle zarar görmezsiniz.

6. Birer bakteri deposuyuz

bakteri inceleme

İnsan vücudu muazzam bir bakteri deposudur. Hesaplamalar, vücudumuzdaki bakteri sayısının vücut hücresi sayımızın yaklaşık 10 katı olduğunu göstermektedir. Tabii ki, vücudumuzda bulunan bakterilerin hepsi sağlığımıza zararlı değildir. Yararlı olan ve vücudunuzun iyi durumda olmasına yardımcı olan bakteriler de vardır.

7. Kestirmek Yararlıdır

20 dakikalık bir şekerleme, sağlığımız için iyidir. Konsantrasyon, ruh hali ve verimliliğimizi arttırır. Fakat bu süreden fazla uyumak yapmak, olumsuz sonuçların görülmesine neden olabilir. Daha yorgun ve sinirli hissetmenize sebep olabilir.

8. Birçok Ölü Hücre

kuru cilt

Her gün, vücudunuz birçok ölü hücreden kurtulmaktadır, özellikle cildinizde bulunan ölü hücrelerden. Bu miktar, bir yılda yaklaşık iki kilogram ölü deri hücresine eşittir.

9. Duyarlılık

Bildiğiniz gibi, insan vücudu bir şeyleri hissetmemizi sağlayan çok sayıda sinir ucu barındırır. En hassas olanları dudaklarda ve parmaklarda, en az duyarlılığı olanlar ise sırtımızın orta bölgesinde bulunmaktadır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.