Gözleriniz Yaşarmadan Soğan Doğramanın 13 Hilesi

Gözleriniz Yaşarmadan Soğan Doğramanın 13 Hilesi

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Çoğumuz mutfakta soğan doğrarken gözlerin yaşararak yanması hissinin ne kadar rahatsızlık verici olduğunu biliyoruz. Hatta çoğumuzun soğan doğrarken gözleri o kadar yaşarır ki o anda içeriye giren biri bizi öyle görse, duygusal olarak kötü bir zamandan geçtiğimizi bile düşünebilir. Siz de gözleriniz yaşarmadan soğan doğramak istiyotsanız, makalemize göz atmanızı öneririz.

Neden Soğan Doğramak Göz Yaşartır?

Soğan doğrarken, alliinaz isimli bir madde açığa çıkar ve bu da sinpropanetia-s-oksidi veya propanetial isimli tahriş edici bir molekülün oluşmasına sebep olur. Bu da gözlerin kızarıp yaşarmasıyla sonuçlanır.

Bu molekül burunda kolayca yakalanıp burun mukozasını irite eden sülfürlü bir esans yağıdır. Propanetial soluduğunuzda, molekülün irite etkisi gözlerin yaşarmasına ve yanmasına yol açar ve hatta bazı zamanlarda bir süreliğine mutfaktan çıkmak zorunda bile kalabilirsiniz.

Çoğumuz soğan doğrarken ağladığımız için bugün sizlerle gözleriniz yaşarmadan soğan doğrayabilmenizi sağlayacak birkaç hileden bahsedeceğiz. Bu hileler uçucu maddenin açığa çıkmasını önleyerek ve azaltarak etkisini minimuma indirmek üzerine olacak.

Gözleriniz Yaşarmadan Soğan Doğramanın 13 Hilesi

soğan
 • Önerdiğimiz ilk hile soğanı doğramadan önce kesme tahtasının üzerine bir parça limon sürmek. Ardından soğanı kolaylıkla gözleriniz yaşarmadan doğrayabilirsiniz. Bu hile güçlü soğan kokusunun kesme tahtasına nüfuz etmesinin de önüne geçecektir.
 • Yemek yaparken bir yandan da soğan doğramanız gerektiğinde, soğan doğramadan önce bıçağı 15 dakikalığına dondurucuda bekletmeyi deneyin. Bıçak ancak çok soğuduktan sonra kullanmalısınız.
 • Soğan doğrayacağınız bıçağınızın keskin bir ucu olmasına dikkat edin.
 • Sonuç veren başka bir hile de soğanı aspiratörünüz açıkken doğramaktır.
 • Diğer bir seçenek ise yeterli hava akışının olduğu bir yerde soğan doğramaktır. Böylece soğanı kestiğinizde açığa çıkan asitleri dağıtabilirsiniz. Ağlamanıza sebep olan asittir.
 • Başka bir seçenek soğanı doğramadan en az bir saat öncesinden dondurucuda bekletmektir. Bu sayede soğumuş soğan doğrarken gözleriniz yanmaz ve yaşarmaz.
 • Soğanı doğrarken bıçağı soğuk suyun veya sirkenin içine birkaç kez batırmayı deneyin. Çok basit bir hiledir ama gözlerinizin yaşarmasını azaltacaktır.
masada duran iki soğan
 • Soğanları doğrarken iyi bir bıçak kullanın. Tırtıklı bir bıçak gözlerin yanıp yaşarmasına yol açan daha fazla enzim açığa çıkmasına sebep olacak ve soğan doğramanız daha uzun sürecektir.
 • Su, soğan doğrarken ortaya çıkan gazın kaybolmasına yardımcı olacaktır. Bir kabın içini su ile doldurun ve soğanları doğradığınız yerin yakınına koyun.
 • Kaynar suyu soğanları doğrayacağınız alana yerleştirin; böylece buhar, soğan doğrarken ortaya çıkan gazları dağıtacaktır.
 • Kulağa biraz tuhaf gelse de soğan doğrarken güneş gözlüğünüzü takabilirsiniz. Bu hile yanma ve yaşarma sorununu önleyecektir ve böylelikle soğanlarınızı rahatlıkla doğrayabilirsiniz. Soğan doğramak için tasarlanmış gözlüklerin satıldığını biliyor muydunuz?
soğanlar
 • Diğer bir işe yarayan hile ise önce soğanı büyük parçalar halinde doğramak ve daha küçük parçalara bölmeden önce kaynar suyun içinde birkaç dakika beklemektir.

Yukarıdaki hilelerin hiçbiri işe yaramazsa, her ne kadar yemeklerinize aynı tadı vermeyecek olsa da normal soğanları taze soğan ile değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Böbreklerinizi Temizlenmek İçin Soğan Tedavisi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Böbreklerinizi Temizlenmek İçin Soğan Tedavisi

Vücudunuzu arındırmaktan sorumlu böbreklerinizi güçlendirmek için bu soğan tedavisi birebirdir. Mutlaka bu tedaviyi denemelisiniz!


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.