Kronik Bel Ağrısı Tedavisinde Yeni Yöntem

Bugünkü makalemizde ele alacağımız yeni basit tedavi yöntemi, kronik bel ağrısı şikayeti yaşayanlar için yatıştırıcı etkiye sahip.
Kronik Bel Ağrısı Tedavisinde Yeni Yöntem
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Yazan ve doğrulayan doktor Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Son Güncelleme: 09 Aralık, 2018

Bel ağrısı birçok insanın muzdarip olduğu bir durum. Aslında, Annals of Rheumatic Diseases dergisinde yayınlanan araştırmalarda da bahsedildiği gibi, bel ağrısı bugüne kadarki sakat bırakma riski en yüksek olan hastalıklardan birisi.

“Sakat bırakmak”tan kastımız, son zamanlarda iş yapamaz hale gelmenin en yaygın sebebi bu durum. Aslında, bel ağrısı kronik bir hal aldığında işler daha da kötüleşiyor.

Ayrıca, yukarıda bahsedilen dergideki bir makaleye göre, 10 kişiden 1’i aynı tipteki bel ağrısından şikayetçi. Bu durum hem tıbbi kuruluşlar, hem şirketler hem de hastalar için yüksek maliyetlere sebep olmaktadır.

Yaşlandıkça şiddetini artıran bu sağlık problemiyle yaşamak hiç de kolay değil. Hareketsiz sayılabilecek yaşam tarzımız, kilolu olmamız ya da genetik mirasımız kuşkusuz ki bir hastalıktan hangi ölçüde etkileneceğimizi belirler.

Bu yazıda, kronik bel ağrısı çekenler için güzel haberlerimiz var. Kaliforniya temelli bir tıp merkezi olan Relievant Medsystems bu sorunu çözmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Aşağıda gereken bütün bilgileri bulabilirsiniz.

INTRACEPT: bel ağrısı tedavisinde yeni yöntem

intracept

Bel ağrısı azaltmak için uygulanan tedaviler, hastalığı her zaman yeterli bir biçimde tedavi edemiyor. Örneğin, fizik tedavi, korseler ya da ağrı kesiciler bel ağrısını tedavi etmek için yeterli değildir. Bu yüzden, aşağıdaki yöntemlere başvuruyoruz;

  • Sırt ağrısını hafifletmek için bir omurilik stimülatörü.
  • Sadece birkaç durumda gerçekleştirilen ve her zaman başarıyla sonuçlanmayan küçük bir omurga ameliyatı.

Bazen etkilenen bel bölgesinin alt ve üst kısmındaki disklerde fazla baskı olabilir. Kronik bel ağrısı tedavisinin karmaşıklığı göz önüne alındığında, Relievant Medsystems, INTRACEPT olarak adlandırılan yeni bir tedavi yöntemi ortaya koydu.

Şu yazımıza da bir göz atın: Boyun ağrısından kurtulmak için 6 egzersiz

Müdahalesiz ve güvenli bir operasyon

INTRACEPT cerrahi bir operasyondur ancak geleneksel omurga ameliyatlarıyla ilgisi yoktur. Aslında, bu operasyonda, cerrah bel ağrısı ile ilişkili ağrıdan sorumlu siniri öldüren küçük bir alet kullanır.

İlk olarak, L3 ve S1 omurları arasındaki bölgeye lokal anestezi uygulanması için hasta yüzüstü olarak yatırılır. Ardından, spesifik bir amaçla çok ince bir iğne bu bölgeye yerleştirilir. Amacı bazı omurga sinirlerinin faaliyetini durdurmaktır.

Bunun nedeni ise bu sinirlerin, omurga aracılığıyla ağrı sinyallerini beyine göndermesidir. Bu hızlı operasyon ve lokal anesteziyle birlikte, bel ağrısını azaltılır.

Bu tedavi yöntemi radyofrekans enerjisini kullanır. Y ani cerrah, operasyon sırasında neşter kullanmaz ve ameliyattan sonra fizik tedaviye ihtiyaç duyulacak travmatik bir hasar gerçekleşmez.

Kullanılan alet radyofrekans enerjisini iletir ve hasta operasyon boyunca sadece hafif miktarda bir ısı hisseder. Daha sonra, cerrah aleti herhangi bir komplikasyon oluşturmadan dikkatli bir biçimde çıkarır. Aslında, bütün operasyon süreci sadece 1 saatten biraz daha fazla sürer ve hasta yürüyerek evine dönebilir.

Ağrı tekrarlamaz

sırt ağrısı

Bu yeni yöntem, çoktan ABD Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) tarafından onaylandı ve gerekli tıbbi kurumlar onay verdiğinde birkaç ay içinde Avrupa’da da kullanılmaya başlanacak.

Tüm klinik çalışmalar, sinir ablasyonu uygulanan herkesin daha kaliteli bir yaşamı olacağını gösteriyor. Üstelik, bel ağrıları tekrarlamayacak.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husus ise, sadece kronik bel ağrısından muzdarip insanlar bu operasyonu yaptırabilir. Bu tedavi yöntemi ara sıra sırt ağrısı çekenler için uygun değildir.

Dahası, kronik ağrıya sebep olan sinirleri yok eden bu yöntem yeni bir şey değildir. Alışılagelmiş tıbbın yeterli olmadığı diğer hastalıklarda da bu yönteme başvurulmuştur. Sinir ablasyonu farklı biçimlerde gerçekleştirilmiştir.

Örneğin, kriyoablasyon bunlardan bir tanesi. Bununla birlikte, günümüzde radyofrekans tekniği bel ağrısı gibi kronik ağrı tedavilerinde bir çığır açtı. Gördüğümüz gibi, bilim daha iyi yaşam şartlarına kavuşabilmemiz için ilerlemeye devam ediyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.