Bel Ağrısı Doğal Yollarla Nasıl Rahatlatılır

Bilgisayar karşısında uzun süre oturduğumuzda, çalışırken ya da yürürken sık sık kötü şekilde dururuz. Sırtınız, uygunsuz duruşunuzu en çok hisseden alandır.
Bel Ağrısı Doğal Yollarla Nasıl Rahatlatılır
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bel ağrısı, özellikle hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa, en yaygın sağlık problemlerinden biridir. Sırtınızın alt bölümünde rahatsızlık verici bir gerginlik ve sertlik hissi ile karakterize olur, bazen de bu duruma karıncalanma ve hareket zorluğu eşlik eder.

Otururken ya da yürürken kötü bir duruştan kaynaklanabilir. Bununla birlikte, aynı zamanda eklem, kemik ya da kas bozukluklarının bir belirtisi olabilir. Belirtileri en aza indirgemenin geleneksel yöntemleri mevcuttur ama bazı doğal olarak rahatlama yollarını öğrenmek de iyi bir fikirdir.

Herhangi bir zamanda herkesin başına gelebilir, bu nedenle bugün bel ağrısına yardımcı olması için 8 yararlı ipucunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1. Duruşunuzu geliştirin

dikkatle çalışan kadın

İyi bir duruşa sahip olmak, bel ağrısını uzak tutmaya yardımcı olacak basit bir alışkanlıktır. Bu küçük adım, kaslarınızı yerinde tutmanızı sağlar ve omurganıza ihtiyacı olan desteği verir. Aynı zamanda görünümünüzü geliştirir ve iş yerindeki fiziksel ve zihinsel performansınızı yükseltir.

2. Egzersiz

Durum özellikle kötü olduğunda oturmak ağrınızı azaltmaya yardımcı olabilir, ancak fiziksel aktivite ve esneme hem ağrıya hem de gelecekte oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Egzersiz, dolaşımınızı geliştirir ve kaslarınızın ve kemiklerinizin kuvvetini arttırırken yaralanmaları ve erken çökmeyi önlemeye yardımcı olur.

3. Gerekirse kilo verin

bir türlü oturamayan kot

Hareketsiz bir yaşam tarzı ve aşırı kilolu olma, tekrarlayan bel ve eklem ağrısına neden olabilir. Bu durumda, vücudunuz ekstra vücut ağırlığını desteklemek için kaslarınızın daha fazla çalışmasını ister ve böylece kabiliyetlerini aşmalarına neden olur.

Bu nedenle, bel ağrısından kurtulmak için kilo vermeniz gerekebilir. Daha iyi beslenmek ve günlük fiziksel aktiviteler yapmak gibi alışkanlıklar edinin.

4. Tenis topu kullanın

Pek çok fizik tedavi uzmanı ve eğitmen, sırt ağrısını tedavi etmek için bir yol olarak tenis topu kullanır. Sert bir yüzeye bir tenis topu üzerine yatın ve yavaşça hareket edin. Bu, sertlik ve gerginliği rahatlatmaya yardımcı olurken dolaşımınızı güçlendirecektir.

5. Bacaklarınızı kaldırın

bacakları yukarı kaldırmak

Bacaklarınızı evde yükselterek tutmak kadar basit bir şey, belinizi rahatlatmaya ve aynı zamanda ağrı ve yorgunluğu önlemeye yardımcı olabilir. Bu egzersiz kaslarda kan dolaşımına ve oksijenasyonuna yardımcı olur. Bunu sırtınızı düz tutmaya ve sağlam bir yüzeye desteklemeye çalışarak rahat bir yerde yapmalısınız.

6. İyi uyku uyumak

Yüksek kaliteli bir uyku almak, acıyı uzak tutmada önemli bir rol oynamaktadır. Geceleri 7 saatten az uyuyan insanların, yeterli uyku çekenlere oranla bel ağrısı olasılığı daha yüksektir. Çünkü uyurken kaslarınız rahatlar ve sırtınız, boynunuz ve omuzlarınızdaki kan dolaşımı düzelir.

Bu nedenle kötü duruşun tersi bir durum yaratabileceği için uyurken duruşunuza dikkat etmeniz çok önemlidir.

7. Rahatlatıcı çaylar içmek

kahve tutan kadının güzel elleri

Anti-enflamatuvar ve ağrı giderici çaylar içmek, bel ağrısını kontrol etmek için kullanabileceğiniz tamamen doğal bir yöntemdir. Bazı baharatlar ve bitkiler vücudunuzdaki iltihap tepkisini engeller ve kas sertliğini azaltmaya yardımcı olur. Ağrının ilk belirtileri ortaya çıktığında aşağıdaki çaylardan birini yapın:

  • Zerdeçal
  • Zencefil
  • Lavanta
  • Biber
  • Portakal kabuğu
  • Nane
  • Meyan kökü
  • Rezene
  • Sarı papatya

8. Sıcak ve soğuk kompres uygulayın

Sıcak ve soğuk kompresler bel bölgesinde kas ağrısını en aza indirmek için mükemmel bir yoldur. Çeşitli sıcaklıklar arasında dönüşümlü olarak kompres yapmak kan dolaşımını iyileştirir ve iltihaplanmayı azaltır. Yatıştırıcı etkiyi arttırmak için bazı bitkiler ve uçucu yağlarla tamamlayabilirsiniz.

Sık sık bel ağrısı mı duyuyorsunuz? Yukarıdaki ipuçlarını uygulamaya koyun ve masraflı tedavilere yönelmeden önce rahatlama elde edebileceğinizi görün. Bununla birlikte, ağrı devam ederse, neden olduğunu bulmak için bir doktora görünün.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.