Ruh Halinizi İyileştirecek 8 Fiziksel Alışkanlık

Psikolojik durumumuzu iyileştirmek için edinebileceğimiz bazı alışkanlıklar vardır. Bunlar, büyük problemlerden kaçınmamıza yardımcı olurlar ve bunları neredeyse bedavaya yapabilirsiniz.
Ruh Halinizi İyileştirecek 8 Fiziksel Alışkanlık

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Küçük değişiklikler yapmak büyük etkiler getirebilir. Bu, fiziksel rutinleriniz için özellikle geçerlidir. Orada yaptığınız küçük değişiklikler ruh halinizi değiştirip gelişmesine büyük katkı sağlayabilir.

Bunu şöyle düşünün: İyi ve kötü haberler ruh halinizi etkiler, değil mi? Aynı şekilde fiziksel veya çevresel değişiklikler de duygularınızı değiştirebilir. Daha iyi olmak için duygusal durumunuzu değiştirmenin yolları vardır. Psikolojik araştırmalar bunun sadece bir takım alışkanlık değişiklikleriyle yapılabileceğini söylüyor.

1. Enerjik bir duruş

Hormonlarınızın yapısı duruşunuza bağlı olarak değişir. Bunlar sadece kan yoluyla akmaz, aynı zamanda ruh halinizi de etkiler. Farklı hormonların zihnimizde farklı etkileri vardır.

 • Örneğin, kortizol stres düzeylerinizi düzenlemekle görevlidir. Bu hormon aktif olduğunda, daha stresli hissedersiniz.
 • Öte yandan testosteron, güven hormonu olarak düşünülür. Damarlarınızda eğer fazlası akıyorsa kendinizi daha özgüvenli hissedersiniz.

Amy Cuddy tarafından tamamlanan çalışmalara göre, belirli duruşların farklı etkileri vardır. Örneğin, güçlü bir pozisyon aldığınızda, testosteron seviyenizi yükseltip kandaki kortizol miktarını düşürürsünüz. Bu da yapmak istediğiniz şey için kendinizde yeterli özgüven olacağı anlamına gelmektedir.

2. Fiziksel temas

Oksitosine aşk hormonu denildiğini biliyor muydunuz? Bu hormon da duygusal durumunuzu etkiliyor. Daha yüksek seviyelerde oksitosin bulundurduğunuzda, daha rahat ve sakin hissedersiniz.

fiziksel temas

 • Bu hormon, çevremizdeki olumsuz duygulara ve bunaltıcı unsurlara karşı daha az hassas olmamızı sağlar.
 • Oksitosin, başkasıyla fiziksel temasta bulunduğumuzda çok daha hızlı serbest bırakılır. Bu; sarılmalar, el sıkışmaları, sırt sıvazlamaları ve orgazm yoluyla gerçekleşebilir.
 • Daha küçük düşünürsek, pürüzsüz, sıcak nesnelere dokunmak da bu hormonu serbest bırakmaya yardımcı olur.

3. Gülmek

Yüz kaslarınızın duygularınız üzerinde çok önemli bir etkisi vardır. Özellikle, vücudumuzun saldığı hormonları belirleyebildikleri için bu doğrudur. Sürekli gülümsemek gibi alışkanlıklar edinirseniz, ruh halinizde olumlu bir değişiklik görürsünüz.

 • Gülümsediğinizde, beyniniz olumlu bir bakış açısı ile görmeye başlar. Bu, daha iyi bir tutumla hayata bakmanızı sağlar.
 • Kaşlarınızı çattığınızda da aynı şey olur, ancak bunun olumsuz bir hali gerçekleşir. Buna ilginç veya eğlenceli olan şeylerden zevk almamak da dahildir.

4. Hareket etmek

Hiç egzersiz yapmayı düşündünüz mü? Ne zaman düşündüyseniz hep kendinizi yeterince vaktiniz olmadığına mı ikna ettiniz? Çoğu zaman, spor salonuna gitmek, çevrede yürüyüşe çıkmak ya da evde spor yapmak için vaktimiz olmadığını söyleriz.

birlikte koşan çift

Başlamak için en iyi yol, spor yapmanın sıkıcı olduğu fikrinden kurtulmaktır. Deneyebileceğimiz çok çeşitli seçenekler vardır. Tüm bu seçenekler arasında, hoşlandığınız birini bulabilirsiniz.

 • Egzersiz yapmanıza yardımcı olması için yapmanız gereken en iyi şey, bahane haline gelebilecek her şeyden kurtulmaktır. Bu şekilde beyninizi hareket etmeye hazır hale getirebilirsiniz.
 • Yaptığınız sporun belirli bir kıyafet kodu varsa, kendinizi motive etmek için tenis ayakkabıları giymeyi deneyin.

5. Cildinize iyi bakmak

Cildiniz hem içinizde hem de dışınızda olanları yansıtmaktadır. Stresin sebep olduğu bir çok cilt problemi vardır. Bunlardan bazıları; akne, egzama ve sedeftir.

 • Günlük bir temizlik ve nemlendirme programına sahip olmanız gerekir. Bu sadece daha iyi görünmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.
 • Cildinize bakarak kendinizi daha iyi hissedersiniz. Bunun sebebi, kendiniz için bir şeyler yaptığınızı bilmenizdir. Bu da ruh halinizi iyileştirir.

6. Şarkı söylemek

Şarkı söylemek için sesinizin güzel olması gerektiğini kim söyledi? Tüm ihtiyacınız olan arzudur. Eğer başkalarının önünde şarkı söylemekten utanıyorsanız bunu yapmak zorunda değilsiniz. Duşta veya canınız istediği zaman şarkı söyleyin.

 • Şarkı söylemek ruh halinizi iyileştirir. Seratonin ve triptofanın salınımını sağlar. Bunların ikisi de ruh halinizi etkileyen hormonlardandır.
 • Şarkı söylemenin çok iyi etkileri olduğu da ayrıca görülmüştür. Daha fazla öz saygıya, daha iyi bir hafızaya ve bazı acılar için rahatlamaya teşvik eder.

7. Daha iyi beslenmek

Eminiz ki “ne yiyorsan osun” cümlesini duymuşsunuzdur. İyi beslenen kişilerin daha az rahatsızlığı olduğu bilinmektedir. Buna hem zihinsel hem de duygusal rahatsızlıklar dahildir:

 • Depresyon
 • Anksiyete
 • Ruh hali değişimleri
 • Hiperaktivite
çeşitli sebzeler

Bu yüzden, yediklerinize dikkat etmek iyi bir fikirdir fakat bu sıkıcı bir diyet yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Günümüzde, deneyebileceğiniz çok çeşitli leziz ve sağlıklı gıdalar vardır.

8. Görünüşünüze önem vermek

Kötü görünmenize izin verirseniz, ruh haliniz de muhtemelen onunla birlikte kötüleşecektir. Kendinizi nasıl gördüğünüzü ve neyi görmek istediğinizi düşünmeniz önemlidir.

 • Görünüşünüze özen göstermek için biraz zaman ayırın. Bu, iyi bir ruh hali içinde kalmanıza yardımcı olacak fiziksel alışkanlıklardan biridir.
 • Unutmayın ki, görünüşünüz kendinizi dünyaya nasıl tanıttığınızdır. Bu nedenle, kim olduğunuzu yansıtmanız önemlidir. Zorluklara gülümseme ve pozitif bir tutumlar karşılık verirseniz, her şey iyi gidecektir.

Her şeyle daha iyi bir şekilde yüzleşebilme yeteneği içinizde vardır. Beyninize yardım etmek için bu fiziksel alışkanlıkları kullanın. Bunu yaparak, olumsuz düşüncelerle daha iyi mücadele edebilirsiniz.

Kötü ruh halinizi geride bırakın. Vücudunuza odaklanın ve ruh halinizi değiştirin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Pontes, U. (2016). Efectos del deporte en el cerebro. Mente y Cerebro.
 • Elegir tu estado de ánimo. https://kidshealth.org/es/teens/choose-mood-esp.html
 • Livesey L, Morrison I, Clift S, Camic P. Benefits of choral singing for social and mental wellbeing: Qualitative findings from a cross-national survey of choir members. J Public Ment Health. 2012;

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.