Stresi Azaltan Gıdalar Tüketmek

Bu gıdaları diyet programınıza ekleyerek stresle savaşabilirsiniz. Bu yiyecekler serotonin seviyelerini arttırır ve  kortizol üretimini azaltır.
Stresi Azaltan Gıdalar Tüketmek

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Stresli hissettiğiniz anlarda başvurabileceğiniz stresi azaltan gıdalar hakkında detayları öğrenmek için okumaya devam edin.

Stresi Azaltan Gıdalar Tüketmek

Stres vücutlarımızın verdiği doğal bir tepkidir. Baskılayıcı durumlarda adrenalimiz artar. Bu önemlidir çünkü adrenalin “savaş ya da kaç” tepkilerimiz için değerli bir hormondur.

Tüm durumlar bu tepki ile sonuçlanmaz. Ama vücutlarımız hala anksiyete, hızlı kalp atışı ve kas gerginliği hisseder. Çoğu zaman, bu tepki belli başlı durumlardan kaynaklanır. Bu problemli durumlar, aşırı çalışmış olmak veya sürekli rahatsız edici seslere maruz kalmak olabilir.

Ayrıca, bunlar alışkanlıklardan, beslenme eksiklikliğinden veya toksin fazlalığından da kaynaklanabilir. 

Neyse ki, bazı yiyeceklerin stresi gidermeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bunlar akıl sağlığımıza yardımcı olur. Ayrıca stresle bağlantılı belirtilerin azalmasını sağlar.

Sadece stresi azaltan gıdalar tüketerek stresten kurtulmak mümkün değildir. Ama, bunlar hem ruh haliniz hem de refahınız için harika takviyelerdir.

Bunları öğrenmek ister misiniz?

1. Süt

süt

Sütteki fosfolipitler ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca bilişsel fonksiyonlarınıza ve strese tepkinize yardımcı olabilirler.

Gündelik olarak süt içmek iyi bir fikirdir. Bunun nedeni, süt ile strese karşı zihinsel ve endokrin tepkilerin artmasıdır. Ayrıca hafıza kapasitenize ve tutuluma yardımcı olur. 

2. Yaban mersini

Bu lezzetli meyve, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde diğerlerinden üstün tutulur. Özellikle yüksek oranda C ve E vitaminleri içerir.

Doğal yaban mersini suyu kortizol üretimini azaltır. Kortizol stresi daha da kötüleştiren hormonlardan biridir.

Yaban mersini ayrıca potasyum, magnezyum ve manganez içerir. Bunlar fiziksel gerginliği azaltmaya yardımcı üç mineraldir. Eninde sonunda, fiziksel gerginlik stresin büyük bir kısmını oluşturur.

3. Bitter çikolata

bitter çikolata

Her gün bir kaç gram bitter çikolata yemeniz öneriliyor. Bunun sebebi bitter çikolatanın adrenalin ve kortizol seviyelerini azaltması. Aynı zamanda serotonin’i arttırır. 

Bitter çikolatanın %60’dan fazlası kakaodur. Bu gıda oksidatif stres, depresyon, halsizlik ve duygusal dengesizliklere bağlı diğer belirtilerle savaşmaya yardımcı olur.

4. Kırmızı şarap

Bir bardak kırmızı şarap bir çok yönden fayda sağlar.

Kırmızı şarap kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Ayrıca kan dolaşımını geliştirir, sinir sistemi dengesizliklerini kontrol eder ve anksiyete atakları sırasında rahatlama sağlar.

5. Somon

somon

Somon ve diğer balıklar omega-3 açısından zengindir. Bu asit enflamasyonu azaltmaya ve serotonin gibi nörotransmiterlerin üretimini arttırmaya yardımcı olur.

Somon ayrıca güçlü antioksidanlar ve önemli mineraller içerir. Bu ögeler kortizol ve adrenalin üretimi ile savaşır. Sonuç olarak, vücudun strese olumlu tepki göstermesine yardımcı olur. 

6. Avokado

Avokado çok sağlıklı bir meyvedir. Bunun nedeni yağ asitleri, E vitamini ve çeşitli mineraller açısından zengin olmasıdır. Bunlar hücresel zarları ve sinir sistemini korur.

Her gün bir porsiyon avokado kan basıncını, yüksek kortizol seviyelerini ve anksiyeteyi kontrol etmeye yardımcı olur.

7. Badem

badem

Diğer kuruyemişler gibi badem de E, B kompleks vitaminleri, sağlıklı mineraller ve yağlar içerir. Bunlar ruh halinizi iyileştirir ve enerji seviyelerinizi arttırır.

Badem ayrıca içindeki lifler yardımı ile strese iyi gelir. Çünkü lifler sayesinde strese eşlik eden sindirim problemlerini gidermeye yardımcı olur.

8. Yulaf

Kahvaltıda yulaf yemek günü daha iyi geçirmenize yardımcı olur. Daha sakin hissedersiniz, daha fazla fiziksel ve zihinsel enerjiye sahip olursunuz.

İçindeki karbonhidratlar da ruh haline iyi gelir. Çünkü beyinde serotonin üretimini arttırırlar. 

Bu gıda biraz yavaş sindirildiği için etki göstermesi uzun sürer, ama etkisi de daha uzun sürer.

9. Fermente gıdalar

fermente gıdalar

Zihinsel sağlığınızı geliştirmenin bir sırrı da midenize iyi bakmanızdır. Bağırsak floranız genel sağlığınızı etkiler. Midede aşırı miktarda kötü bakteri bulunması zihinsel sağlığınızı etkiler.

Fermente gıdalar bir çok iyi bakteri taşır. Bunlar beynin kimyasını doğrudan etkiler. Vagus sinirleri aracılığı ile beyni düzenli sağlıklı bir ruh hali için teşvik eder.

Örneğin, bu gıdaların bir çoğunda probiyotik Lactobacillus rhamnosus’u bulabilirsiniz. Bu bakteri stresi arttıran kortizolü azaltır.

Bunları taşıyan bazı yiyecekler:

  • Doğal yoğurt
  • Kefir
  • Fermente brokoli
  • Turşu
  • Miso çorbası

Diyetinize stresi azaltan gıdalar ekleyerek, stresin etkilerini azaltabilir ve daha iyi bir ruh haline sahip olabilirsiniz. 

Denemekten çekinmeyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.